Ők hogyan látják? Karneválozókat kérdeztünk

2010.08.23. 07:33

 Miniinterjúkat készítettünk szombathelyiekkel, távolabb lakókkal, sőt külföldiekkel is.

Savaria Karnevál 2010

Az elmúlt években gyakorlatilag mindent leírtunk, amit mi gondolunk a Savaria Karneválról, beleértve a programokat, helyszíneket, és a mi okoskodásunkat is. Az idén csavartunk egyet a történeten. Miniinterjúkat készítettünk szombathelyiekkel, távolabb lakókkal, sőt külföldiekkel is. Vajon ők hogyan látták ezt a három napot?

„Felejthetetlen”

Bahi Gábor

Bahi Gábor és családja Dunaújváros melletti Apostagról érkezett a Savaria Karneválra. Most először vannak itt. Egy ismerősnél szálltak meg. Színesnek, érdekesnek találják az eseményeket, kedvenceik a szombat esti fáklyás felvonulás és a Történelmi Témaparkban zajló harci bemutatók voltak. Annak örülnek, hogy – a bajai halászléfesztivállal ellentétben – itt nagyon sok helyen elfogadták az üdülési csekkeket. Az viszont hasznos lenne, ha valamelyik információs füzetben ezek az elfogadópontok ki lennének gyűjtve egy helyen. „Felejthetetlen” - mondják a karneválról, és mindenképpen szeretnének visszajönni.

Minden évben karneválozik

Pető Zoltán

Pető Zoltán szombathelyi. Minden évben eljön megnézni a karnevált, mivel nagyon szereti. Kedvence a fáklyás felvonulás, a borok utcája és az esti koncertek. Pénteken dolgozott, de szombaton és vasárnap is karneválozik. Sajnálja, hogy nem készült el az Iseum, de igazából ez sem nagy csalódás, csak jó lett volna, ha még egy helyszín van.

A Kalandvár a favoritjuk

Kóczán Gábor

A budapesti Kóczán Gábor feleségével és két gyerekkel – egyik 11, másik 7 éves – van itt, szállást egy egy ismerősön keresztül szerzett. Csütörtök este érkeztek, vasárnap indulnak haza. Ez már a harmadik alkalom, hogy részt vesznek a Savaria Karneválon. „Mert mindig érdekes nekünk és a gyerekeknek is” - indokolja a visszatérést. A nagy favorit - felvonulás mellett – a Kalandvár, azon belül is a római kézművesudvar. Szerintük fejleszteni lehetne a vécék elhelyezését és állapotát, és örülnének valami olyan múzeumszerű bemutatóhelynek, ahol meg lehetne nézni a különböző történelmi korszakokat. Ebből a szempontból nagyon jó lesz majd az Iseum. Egészen biztosak benne, hogy visszajönnek még a jövőben.

Szakmai szemmel is nézi

Horváth István

Horváth István a zalai megyei Söjtörről érkezett, de félig szombathelyinek számít: sokat van a városban és van itt egy háza is. Így a szállás nem okoz gondot. Az újjáélesztett Savaria Karneválok közül mindössze egyet hagyott ki az elmúlt évtizedben. Most három napra jött. Történelemtanárként szakmai szemmel is nézi a programokat, különös figyelemmel kíséri a felvonulást, a tekinteben is, hogy melyik évben milyen csoportok csatlakoznak a menethez. Úgy érzi, az idén mintha kevesebben lettek volna, mint korábban. Az első években valósággal el volt varázsolva, mára már kevesebb számára az újdonság, de – sokat sétálva és nézegetve - még mindig nagyon jónak tartja az egészet.

Megbékélt vele

Orbán Róbert

Orbán Róbert szombathelyi helytörténész, aki megosztja velünk az egykori Savaria Karnevál keletkezésének a történetét. 1958-ban az MSZMP kiadta a művelődéspolitikai irányelveket, és amikor a Vas megyei és a szombathelyi pártszervezet feldolgozta ezeket, arra a következtetésre jutottak, hogy kellene egy nagyrendezvény a városban, amely úgy mozgatja meg a fiatalokat, hogy nem a város keresztény hagyományaira épül. Többek között ezen gyökerek miatt sem rajongott a karnevál újraindításáért. Mára nemcsak „megbékélt” vele, de örül neki, hogy van. Rendezvényeken ritkán vesz részt, inkább csak bejön, „cselleng”, vesz egy-egy sört és 20-25 éve nem látott barátokkal fut össze. Több szombathelyi ismerőse szerint a rendezvényre ráférne egy kis megújulás, de ő nem biztos benne. Ha kritikát kellene megfogalmaznia, akkor az inkább az a vásári utcakép egyes részletei lennének, ugyanakkor azt is tudja, hogy sok embernek sok munkája van ebben. „Ha annak idején önkormányzati képviselő lettem volna, a karnevál újraindítása ellen szavaztam volna, és nagy hibát követtem volna el” - mondja Orbán.

Helyszíneket felfedezni friss szemmel

Gáli Orsolya és Dorner Brigitta

Gáli Orsolya és Dorner Brigitta Marcaliból érkezett, immár negyedik vagy ötödik alkalommal. Három éjszakát töltenek a városban, ismerősöknél szállnak meg. Brigittának tetszik, hogy minden generáció képviselteti magát a rendezvényen és nagyon változatosak a programok. A korábbi években vagy sikerült esőt vagy hatalmas tömeget kifogni, idén viszont végre sikerült először közelről megnézniük a felvonulást. Orsolya azt mondja, neki legjobban a nagy koncertek tetszenek - a Kalyi Jag teljesen elvarázsolta -, de érdeklődéssel járják végig a helyszíneket. Szerintük a karnevál kiváló alkalom arra, hogy maguk a szombathelyiek friss szemmel nézzék saját városukat, felfedezzenek olyan helyeket is, ahol korábban nem jártak, például a Szent Márton Látogatóközpont. Azt javasolják, hogy a felvonulás végét ki kellene terjeszteni az időben, különös tekintettel arra, hogy Szombathely a fénykorát a barokk korban, illetve a 19. század végén, 20. század elején élte. Mivel sokadszor vannak a karneválon, így a vásár és a kísérőprogramok egy része számukra kevés izgalmat rejtenek. Még biztos, hogy jönnek a karneválra, hogy ez jövőre lesz-e, nem tudják, majd a programok és az újdonságok alapján eldöntik.

Lángos és kürtős kalács

Stijn Criel

A belga Stijn Criel jelenleg Budapesten él és dolgozik. Most második alkalommal van mind Szombathelyen, mind a Savaria Karneválon. Egy kis szállodában vettek ki szobát csütörtöktől vasárnapig. Magyar barátnőjének legjobb barátai szombathelyiek, így keveredett a rendezvényre, amit nagyon élvez. Azt mondja, az emberek itt nagyon barátságosak, nagylelkűek. Sétálgat, barátkozik, nagyon tetszik neki a város és a magyar ételek. Ez utóbbiak közül a lángos és a kürtős kalács a kedvence. Jövő évben is itt lesz.

Itt színesebbek a dolgok

Johan Voland

Johan Voland francia diák, a Comenius program során ismerkedett meg szombathelyi és körmendi diákokkal, akik – immár a programon kívül, baráti alapon - visszahívták Magyarországra. Most egy családnál lakik itt a városban. Nagyon tetszett neki a fáklyás felvonulás, de sok koncertet is megnézett és jónak találja a zenéket. Franciaországban is jár fesztiválokra, de úgy gondolja a szombathelyi jobb. Egyrészt mert a történelemre emlékezik, másrészt mert mozgalmasabb, nyüzsgőbb. Szerinte Szombathelyen a házak alapból is színesebbek, változatosabbak mint Franciaországban. Összességében minden nagyon tetszik neki.
 

.