Önálló főiskolai kart avattak Zalaegerszegen

2011.02.23. 14:56

Felavatták a Budapesti Gazdasági Főiskola (BGF) önállóvá vált gazdálkodási karát szerdán Zalaegerszegen. Az eseményen beszédet mondott Kövér László, az Országgyűlés elnöke, valamint a szintén zalai kötődésű Szalai Annamária, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnöke.

A parlament elnöke - egyben Zala megyei országgyűlési képviselő - úgy fogalmazott: a világ, amelyben élünk, változik, "naponta jelennek meg találmányok, amelyek radikálisan átalakítják az üzletet, a médiát és velük a politikát, a demokráciáról, a piacgazdaságról való gondolkodást, az oktatást és általában a mindennapi életünket".
A felsőoktatás hallgatói számára fontos, hogy tudásuk naprakész legyen, de olyan stabil pontokra is szükségük van, mint a szemlélet frissessége, a problémalátás vagy az üzleti morál - tette hozzá Kövér László.

Mint mondta, az önálló karrá válás csak lehetőséget ad, a siker az lesz, ha az innen kikerülő hallgatók megállják a helyüket majdani munkahelyükön. A házelnök úgy fogalmazott: a felsőoktatás szerepe, hogy "szakmájában jártas, nyelveket beszélő, megújulásra kész, munkára alkalmas diplomás szakembereket" neveljen, olyan értelmiségieket, olyan nemzedéket, amely állja a versenyt más nemzetek generációival.

Szalai Annamária - aki a város szülötteként 2001-től három éven át a Zalaegerszeg Felsőfokú Oktatásáért Közalapítvány elnöki tisztségét töltötte be - ünnepi szavait személyes kötődésének felidézésével kezdte. Mint elmondta, a mostani főiskolával szomszédos utcában nőtt fel, de itt szerezte harmadik diplomáját is.

Kitért arra, hogy csaknem egy évtizede fogadta el Zalaegerszeg a város felsőoktatási koncepcióját, amelynek fő célkitűzése volt az önálló kar létrehozása. A terv elkészítésekor felmérték, hogy milyen végzettségű szakemberekre van szükség a régióban, és milyen felsőoktatási hagyományokra alapozhatnak.

Hozzátette: azzal is szembesültek, hogy míg a gazdaság eredményeit tekintve a Nyugat-Dunántúl az élen áll, a felsőoktatási kapacitásban, a kutatás-fejlesztésben, az innovációban a sor végén kullog. Márpedig szoros összefüggés van a felsőoktatási intézmények és a regionális fejlődés között - mutatott rá a médiahatóság elnöke.
Sándorné Kriszt Éva, a BGF rektora, a Magyar Rektori Konferencia elnöke kiemelte, hogy az egykori zalaegerszegi pénzügyi és számviteli főiskola negyvenéves múltra tekinthet vissza. Közlése szerint az 1971-ben indult képzés önállósodását sokan támogatták, a megye, a város önkormányzata és országgyűlési képviselői nélkül nem válhatott volna valóra a főiskola negyedik önálló karának létrehozása.

A BGF érdemei között említette, hogy az intézményt stabil értékrend jellemzi, s az az országban - létszámát tekintve - az ötödik legnagyobb főiskola a maga 20 ezer hallgatójával. A csaknem ezer hallgatót oktató zalaegerszegi kar további erősítése érdekében a lehetőségeket gazdaságinformatikus és webprogramozó képzéssel is gyarapítják.

Gyutai Csaba (Fidesz), Zalaegerszeg polgármestere várostörténeti jelentőségűnek nevezte az avatás napját, ugyanakkor kiemelte, hogy az itt végzettek nemcsak a város vagy a megye, hanem az egész ország sikeréhez is hozzájárulnak.

Hangsúlyozta: a vidéki felsőoktatásra szükség van, mert az intézmények a helyi értelmiség megtartó erejét is jelentik, de gazdaságformáló tényezők is egyben. Zalaegerszegen például 29 bank, 4 biztosító, 2 befektetési társaság és több száz más pénzügyi szolgáltató cég található, ez azt bizonyítja, hogy "a város és a térség gazdaságának meghatározó ereje a pénzügyi szektor", amely nem lehetne ilyen jelentőségű a főiskola nélkül - tette hozzá.

Kitért arra is, hogy a város az elmúlt években is pénzzel, lakással és pályázati önrésszel igyekezett segíteni a karrá válást, a következő három évben pedig további 77,3 millió forinttal támogatja a kar fejlődését, gyarapodását.

Manninger Jenő a Zala Megyei Önkormányzat elnökeként mindezt azzal egészítette ki, hogy a megye régóta anyagi támogatója is a felsőoktatásnak. Ugyancsak az egyetemek szükségességét erősítette, mert az a munkanélküliség növekedésének ellenszere is, s megítélése szerint a felsőoktatás erősítése a fiatalok helyben maradását segíti elő.
 

.