"Rendszerváltás történhet" – Választási eredményt értékelt a szombathelyi baloldal

2014.10.13. 16:14

A szombathelyiek a pártok együttműködésére szavaztak, ők pedig nyitottak erre. De van, amiben nem kötnek alkut.

A szocialista párt szombathelyi irodájában tartott önkormányzati választásokat értékelő sajtótájékoztatót hétfőn délután négy önkormányzati képviselő, Ipkovich György, Szuhai Viktor (a DK szombathelyi elnöke), Nemény András (az MSZP Vas megyei elnöke) és Czeglédy Csaba (kampányfőnök).

Ipkovich György beszélt először. Azt mondta, köszöni a rá és a jelöltekre adott szavazatokat. (Hét egyéni képviselőjük és két listás helyük van.) Ezek majdnem elegendőek voltak a polgármester-váltáshoz, de egy városi rendszerváltás megvalósulhat belőle - fejtegette.

Majd azt mondta: ugyan mindössze nagyjából két százalék a különbség a Puskás Tivadarra és a rá adott szavazatok között, nem kívánják újraszámoltatni a voksokat. (Később Czeglédy Csaba ennek okáról közölte: az összes szavazókörben voltak delegáltjaik, így semmiféle visszaélésre utaló jelet nem tapasztaltak sem a voksolás, sem a szavazatszámlálás során. Csak akkor kérnének újraszámolást, ha a különbség valahol kevesebb, mint tíz szavazat lenne.) „Azt mondatja velünk a jóindulat és a jólneveltség, hogy gratuláljunk Puskás Tivadarnak és a többi jelöltnek, még ha egyenlőtlen feltételek mellett kellett is kampányolnunk” – tette hozzá Ipkovich.

Választási eredményt értékelt a szombathelyi baloldal

Ezt követően a pénteken megtartott sajtótájékoztatót idézte fel, amelyen elmondták, milyen napirendi pontokat kívánnak mindenképpen az első közgyűlés elé vinni, ha győznek. A választási eredmények nem teszik lehetővé, hogy ezeket Ipkovich György polgármesterként terjessze be, de nem felejtik el őket, mindaddig be fogják őket terjeszteni, amíg nem tárgyalja meg őket a képviselő-testület.

A város ügyeiben bárkivel együttműködnek, hiszen egy út- vagy éppen bérlakás-felújítások kérdésében nincsenek ideológiai különbségek.

Szuhai Viktor a DK nevében elmondta, sokat dolgoztak a választási program kidolgozásán és a kampány során egyaránt. Úgy látták, Szombathely változást akar, nem a fideszes önkényt, illetve a mutyiháborúkat. Ezért most sem a személyi kérdésekről akarnak beszélni, hanem arról, amit megígértek a választóknak. A választás után is stabil marad az összefogás, nincs vita, ellentét a felek között.

Nemény András emlékeztetett az országgyűlési választások után tartott értékelőre, amelyen úgy fogalmazott, az eredményeket látva elmondható, hogy nem roppant meg a gerincük. Az az eredmény megerősítette a hitüket, a mostani siker ebből táplálkozott, és még erősebb lett.

Választási eredményt értékelt a szombathelyi baloldal

A jobboldal kudarcának szerinte az az oka, hogy ők nem voltak hitelesek Szombathelyen. Hiszen azok a képviselők, akik egyéni körzettel rendelkeztek, és a választások előtt nem cseréltek le őket, mind vereséget szenvedtek. Csodálkozna, ha a miniszterelnök nem vonná le a következtetést Hende Csaba kampányban végzett munkájáról.

Megyei eredményekről szólva elmondta, örül, hogy Celldömölkön és Répcelakon a kifejezetten erős fideszes kampány ellenére meg tudta nyerni a választást a baloldal. Vas megyében sokkal jobb eredményeik születtek, mint 2010-ben.

Czeglédy Csaba nem hiszi, hogy bánkódásra van okuk, mert a szombathelyiek lesznek a nyertesei az eredményeknek, hiszen a választók együttműködésre kényszerítették a két nagy pártot. Szerinte Puskásnak nincsenek szakemberei. A polgármesternek többsége sincs a testületben, és ha hatalomtechnikai szempontból ezt a kérdést meg is oldják, a várost működtetni kell. Ki viszi a jogi vagy éppen a szociális területet? - tette fel a kérdést Czeglédy. Majd válaszolt is rá: nélkülük nehéz dolga lesz Puskás Tivadarnak. A baloldal nyitott az együttműködésre, de a szociális területet mindenképpen meg akarják kapni, ebben nem kötnek alkut.

A baloldal képviseletében Ipkovich György is belül a testületbe, nagyon erős frakció jön létre, amely egyébként az együttműködés (ÉSZE-MSZP-DK-Együtt) nevét viseli majd.

Czeglédy a kampányt elemezve azt mondta, jelöltjeik rengeteget dolgoztak, de nem voltak egyenlőek a feltételek, hiszen például a Fidesz-KDNP közpénzből a médiacentrum révén 130, a Vas Népe révén pedig 50 millió forintot költött közpénzből kampányra Szombathelyen. Így hamis kép alakulhatott ki a választókban, azt hihették, hogy a városban minden rendben van, holott például Puskás Tivadar - akit személyében nem akartak támadni -, véleménye szerint sem fizikálisan, sem mentálisan sincs olyan állapotban, hogy a várost még öt évig irányítani tudja.

A polgármester találja ki a bizottsági struktúrát, találja ki, hogyan akarja felülreprezentálni a Jobbikot és a Pro Savariát, hívja össze a közgyűlést, hiszen hagyományosan október 23-a az alakuló közgyűlés ideje Szombathelyen. Ők érdemi közgyűlésben gondolkodnak, nem olyanban, amelyen „megveregetik egymás vállát” a Fő téren. A város számára az lenne a legegészségtelenebb, ha 11:10-es felállással vágnának neki a ciklusnak, mivel az egyfős többség nagyon törékeny. Azt hallják a városházáról, hogy éppen várják a központi pártutasítást, így pedig nehéz lesz vezetni a várost – mondta a kampányfőnök.

.