A legtöbben befektetési ingatlant vesznek a fővárosban

MTI

2024.11.12. 14:19

Ugyanakkor az ingatlan eladásának leggyakoribb oka Budapesten a befektetés értékesítése volt.

Az erős vásárlási és eladási kedvnek köszönhetően a következő hónapokban is aktív időszak várható az ingatlan- és a jelzáloghitel-piacon egyaránt - közölte a Duna House kedden az MTI-vel.

A Duna House által októberre becsült 10 738 tranzakció az előző hónap eredményeihez képest 10 százalékkal, éves összevetésben azonban 36,7 százalékkal jobb teljesítmény. A cégcsoport nemzetközi pénzügyi márkájának, a Credipass-nak a magyarországi adatai alapján pedig a jelzáloghitel-piacon idén októberben 117 milliárd forint szerződéses összegű lakáscélú jelzáloghitelt kötöttek.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) által szeptemberre közölt adathoz képest 3 százalékkal, az előző év azonos időszakában mért jegybanki adathoz képest pedig 128 százalékkal teljesített erősebben a jelzálogpiac idén októberben - írták a közleményben.

A múlt hónapban a főváros budai és pesti oldalán, valamint országosan (Közép-Magyarország kivételével) a Duna House közreműködésével eladott ingatlanok között a 40-60 négyzetméter közötti alapterületűek voltak a leginkább kelendők.

Budán négyzetméterenként 1,2 és 1,4 millió forint, Pesten 600-800 ezer forint között, országosan pedig 250 ezer forint alatt adták el a legtöbb lakást.

Az ország keleti részén a panellakások és a használt téglalakások átlagos négyzetméterára októberben 536 ezer, illetve 403 ezer forintra nőtt az előző év azonos időszakában mért 424 ezer és 345 ezer forintról.

A nyugati területeken található panelek négyzetméterára 504 ezer forintról 562 ezer forintra, a használt téglalakások átlagos fajlagos ára pedig 349 ezerről 403 ezer forintra nőtt a múlt hónapban az egy évvel korábbihoz képest.

Budán a panelek átlagos négyzetméterára 765 ezerről 873 ezerre, Pesten 682 ezerről 773 ezer forintra emelkedett októberben éves összevetésben.

A használt téglaépítésű lakások négyzetméterára a főváros budai oldalán 1,15 millió forintról 1,23 millió forintra, a belvárosban 72 ezer forinttal, 1 millió 95 ezer forintra, Pesten pedig 730 ezer forintról, 779 ezer forintra nőtt.

A fővárosban a befektetés volt a legnépszerűbb vásárlói motiváció, amit az első lakás vásárlása és a nagyobb ingatlanba költözés követett. Vidéken az első lakás vásárlása állt az élen, ami után a befektetés és a nagyobb ingatlanba költözés következett.

A fővárosban azok, akik ingatlanba fektették megtakarításukat, átlagosan 58,7 millió forintot, míg vidéken 30,9 millió forintot költöttek. Az első lakás megvásárlására Budapesten 56,5 millió, vidéken pedig 35,5 millió forintra volt szükség. A nagyobb ingatlanba költözésre a fővárosban 84,2 milliót, míg vidéken 57,6 millió forintot fordítottak.

Az ingatlan eladásának leggyakoribb oka Budapesten a befektetés értékesítése volt, amit a nagyobb ingatlanba költözés és az örökölt ingatlan értékesítése követett. Vidéken az örökölt ingatlan értékesítése állt az első helyen, amely után a befektetés értékesítése és a nagyobb ingatlanba költözés következett.

.