Aggasztó: sokan egyáltalán nem tartanak az online csalásoktól

MTI

2025.07.13. 18:04

Volt, aki egy ingyenes játékhoz letölthető bővítményben kapott zsarolóvírust, egy másik esetben egy kamaszlányt manipuláltak képek és pénz küldésére.

Bár a fiatalok jelentős része napi szinten használja az internetet, közösségi platformokat és játszik online játékokkal, meglepően sokan nincsenek tisztában a rájuk leselkedő kockázatokkal – derül ki az ESET kiberbiztonsági elemzéséből. A cég legfrissebb felmérése szerint minden negyedik internethasználó azt mondja, nem tart az online csalásoktól, a 16–29 évesek körében pedig még riasztóbb a helyzet: közülük minden második fiatal állította, hogy egyáltalán nem fél az internetes veszélyektől.

Nincsenek tisztában a kockázatokkal

A kutatás szerint ebben a korosztályban különösen sokan nem használnak semmilyen védelmi programot, mert úgy gondolják, maguk is képesek kiszűrni a gyanús tartalmakat. A valóság azonban egészen más képet mutat: a csalások egyre kifinomultabb formát öltenek, és sokszor éppen a legfiatalabb internetezőket érik el.

Az ESET közleménye több konkrét példát is említ: volt, aki egy ingyenes játékhoz letölthető bővítményben kapott zsarolóvírust, egy másik esetben egy kamaszlányt manipuláltak képek és pénz küldésére, míg valaki egy hamis webshopon keresztül vesztette el a pénzét.

Az online csalások gyakori formái

Az ESET szakértői szerint a leggyakoribb csalások közé tartoznak:

  • Hamis nyereményjátékok és hírességek nevével visszaélő posztok
  • Adathalász üzenetek vagy hamis webáruházak
  • Romantikus megközelítésű, de manipulációval és zsarolással járó online ismerkedések
  • Ál számlák, adathalász linkekkel
  • Zsarolóvírusok és rejtett kártevők, amelyek titkosítják vagy ellopják a fájlokat, esetenként használhatatlanná is teszik az eszközt

Egy korábbi ESET-kutatásból az is kiderült, hogy a válaszadók közel fele már áldozatul esett valamilyen internetes támadásnak: 13%-uk jelszólopásról, további 13% vírusfertőzésről, 11% pedig anyagi kárról számolt be.

A legveszélyeztetettebbek a diákok

A közleményben idézett Csizmazia-Darab István, a Sicontact Kft. kiberbiztonsági szakértője kiemelte: a nyári munkát kereső, továbbtanulás előtt álló fiatalok is könnyen célponttá válhatnak. A csalók gyakran vissza nem térőnek ígért lehetőségekkel, álláshirdetésekkel próbálják megszerezni a személyes adataikat, vagy előre pénzt kérnek különböző költségekre hivatkozva.

Így lehet megelőzni a bajt

A szakértő tanácsai a biztonságos internethasználathoz:

  • Ne osszunk meg személyazonosításra alkalmas adatokat az interneten
  • Ne használjunk a valódi nevünkre utaló felhasználónevet
  • Alkalmazzunk erős, egyedi jelszavakat vagy még inkább jelmondatokat
  • Használjunk kétfaktoros hitelesítést, és jelszószéfet az adatok tárolására
  • Internetezéshez virtuális, alacsony költési limitű kártyát érdemes használni
  • Webkamerát takarjuk le, ha nem használjuk
  • Mindig naprakész, megbízható védelmi szoftvert használjunk, hivatalos forrásból telepítve

A szakemberek szerint a megelőzés és a tudatosság kulcsfontosságú a fiatal internethasználók körében, hiszen az online térben is könnyű csapdába esni – különösen azoknak, akik túlzott magabiztossággal kezelik saját digitális biztonságukat.

.