A következő napokban a csapadékos, hűvös időnek köszönhetően visszaesik a levegőben lévő allergén pollenek mennyisége. A pázsitfűfélék és csalánfélék okozhatnak még tüneteket, míg más gyomnövények és fák pollenkoncentrációja jellemzően alacsony.
Az elkövetkező napokban a lehűlés és a záporok hatására jelentősen csökken a levegőben lévő pollenek koncentrációja, így az allergiások számára kedvezőbbé válik a helyzet. A lágyszárú növények virágpora még jelen van, de alacsonyabb szinten, mint az előző napokban.
Közepes–magas koncentrációban fordulnak elő országszerte
Tünetek: orrfolyás, tüsszögés, köhögés
Szintén közepes–magas szinten lehet jelen a virágporuk
A legtöbb allergiás ebben az időszakban erre is érzékeny lehet
Útifű, lórom, libatopfélék, kenderfélék, gyékény, sásfélék, ernyősvirágzatúak: jellemzően alacsony pollenkoncentrációval
A pollenszezon késői szakaszában már csak alacsony koncentrációban található meg a levegőben a hárs és a szelídgesztenye virágpora.
Alternaria: közepes spóraszám várható
Epicoccum: alacsony szintet érhet el
Magas pázsitfű pollenkoncentráció esetén a viharos idő fokozhatja az allergiás reakciókat.
A pollenszemek a zivatar során apróbb részecskékre bomlanak, amelyek a tüdő mélyére jutva súlyosabb tüneteket okozhatnak – különösen asztmásoknál.
Vihar idején maradj beltéren
Zárd be az ablakokat
Kerüld a fizikai megterhelést a szabadban
Összegzés:
A záporos, hűvös időjárás enyhíti a pollenterhelést, de a pázsitfűfélék és csalánfélék virágpora még mindig kiválthat allergiás tüneteket. A következő napokban érdemes figyelni az előrejelzéseket és fokozottan ügyelni a viharos időszakokra.