Hol tart most a Simon Gábor-ügy? (összefoglaló)

2014.02.14. 00:14

Órákon át ügyészségi nyomozók dolgoztak Simon Gábor házában, és MSZP székházában is jártak. Simon Gábor korábbi elnökhelyettesnek azt a vagyonnyilatkozatát keresték, amelyet a pártnak adott le. A Központi Nyomozó Főügyészség szóvivője közölte, hogy a Simon-ügynek jelenleg nincs gyanúsítottja, a nyomozás folyamatban van.

Órákon át ügyészségi nyomozók dolgoztak Simon Gábor házában, akit csütörtöki lemondása után már nem védett a képviselőket megillető mentelmi jog. Az MSZP volt elnökhelyetteséről tíz nappal ezelőtt derült ki, hogy titkos vagyona van egy ausztriai bankszámlán. Az ügyészség korábban azt mondta: adócsalás és magánokirat-hamisítás miatt indulhat ellene eljárás. Miközben az újságírók Simon Gábort kérdezték, a Híradó információi szerint házkutatást tartottak házában az ügyészség nyomozói. Még a garázsban álló autót is átkutatták, de a garázsajtót előbb bezárták, hogy ne lehessen látni, mit csinálnak.

A volt szocialista politikusnál azután tartottak házkutatást, hogy csütörtök reggel lemondott képviselőségéről, ezzel pedig megszűnt mentelmi joga. A nyomozók távozása után nem sokkal Simon Gábor is megjelent, miközben autójához ment, záporoztak az újságírók kérdései, de egyikre sem válaszolt.

Délelőtt ügyészek jártak az MSZP székházában is. Simon Gábor korábbi elnökhelyettesnek azt a vagyonnyilatkozatát keresték, amelyet a pártnak adott le. Mesterházy Attila azt mondta: a szocialista párt minden megválasztott képviselőjének - így Simon Gábornak is van, illetve volt az MSZP-ben ilyen nyilatkozata, egy lezárt borítékban. A pártelnök szerint a nyomozók csak Simon Gábor vagyonnyilatkozatát vitték el. A Központi Nyomozó Főügyészség szóvivője délután - konkrétumok említése nélkül – a Híradónak megerősítette, hogy Simon Gábor ügyében csütörtökön több nyomozati cselekményt is elvégeztek.  Az MTI-vel pedig azt közölte, hogy a Simon-ügynek jelenleg nincs gyanúsítottja, a nyomozás folyamatban van.

A főügyészségnél az esti órákban ott volt a Híradó tudósítója, aki elmondta, most, hogy megszűnt Simon Gábor mentelmi joga, a büntetőeljárásról szóló törvény lehetőségek széles tárházát kínálja a nyomozóhatóságoknak. Vigh András hozzátette: zárolhatják a szocialista politikus osztrák számláit, továbbá zár alá vehetik a Magyarországon fellelhető vagyontárgyait is, hogy az esetleges vagyonelkobzásnak meglegyen a fedezete.

A Legfőbb Ügyészség szóvivője pontosan egy hete beszélt arról, hogy Simon Gábor a be nem vallott több mint kétszáz millió forint miatt adócsalással gyanúsítható. "A jelenleg rendelkezésre álló adatok szerint ezen összeg nem származhatott Simon Gábor bevallott és adózott jövedelméből. Simon Gábornak az ausztriai befizetései után több mint 50 millió forint jövedelemadó-bevallási és befizetési kötelezettsége keletkezett, mely kötelezettségének nem tett eleget" - mondta akkor Fazekas Géza. Az MSZP volt elnökhelyettese ellen adócsalás és magánokirat-hamisítás miatt indulhat büntetőeljárás.

Simon Gábor 2002 óta volt az MSZP országgyűlési képviselője. Ha nem mondott volna le önként, a parlament akkor is nagy valószínűséggel megfosztotta volna a mandátumától. A mentelmi bizottság azonban így is tovább vizsgálja, hogy a több százmilliós titkos vagyona kapcsolatba hozható-e politikai tevékenységével. Emellett vizsgálják azt is: vissza lehet-e követelni tőle a 2009 óta felvett, majdnem 40 milliós képviselői fizetését.

"Miért titkolózik?"

Azzal kezdődött a kormányzati ciklus utolsó parlamenti ülése, hogy a levezető elnök bejelentette: lemondott képviselői mandátumáról Simon Gábor. A parlament honlapján még fent van Simon Gábor személyes, parlamenti képviselői oldala, de reggel óta már az olvasható, hogy február 12-én megszűnt a mandátuma, és már nem képviselő. Simon Gábor múlt csütörtökön kilépett a pártból, ám képviselői mandátumáról csak egy héttel később, csütörtök reggel mondott le. Rétvári Bence parlamenti államtitkár arról érdeklődött, miért titkolózik Simon Gábor, és mire kellett neki ez az egy hét. "Volt-e vajon vagyonkimentés ez alatt az egy hét alatt? Ezért kellett ez a pár nap, hogy a vagyoni viszonyait tudja rendezni, hiszen esetleg fél, hogy utána mi következik vele, hogyha már nem védi a mentelmi jog?" - tette fel a kérdéseket az államtitkár.

Ha az MSZP volt elnökhelyettese nem mondott volna le önként, akkor a parlament az ülésen szinte biztosan megfosztotta volna mandátumától. Akkor viszont vissza kellett volna fizetnie a bérét és pótlékait, 2009-ig visszamenőleg. A Fidesz frakcióvezetője, Rogán Antal arról beszélt: szerinte a szocialisták ugyanúgy becsapják az embereket, mint 2010 előtt. "Az MSZP és a baloldal régi arcai mögött ma is régi politika van. Simon és Józsa, Gyurcsány és Bajnai, Kuncze és Fodor fényes bizonyíték arra, hogy önök semmit nem tanultak és semmit nem felejtettek" - fogalmazott a Fidesz frakcióvezetője. A jobbikos Gaudi-Nagy Tamás napirend előtt azt kifogásolta, hogy alig voltak jelen szocialista képviselők a parlamenti vitában, és nem is szóltak hozzá az ügyhöz. "Kérem szépen, kedves elvtársak! Az önök hajója elsüllyedt. Tessék követni Simon Gábor példáját: lemondani a mandátumról, visszaadni a vagyont és elhúzni a közéletből!" - jelentette ki a politikus.

Vizsgálják a vagyonosodást

Később a parlament megszavazta, hogy a mentelmi bizottság vizsgálja ki Simon Gábor vagyonosodásának ügyét, annak ellenére, hogy lemondott. Vizsgálják majd, hogy a titkos vagyon összefüggésben állhat-e Simon Gábor politikai pályafutásával, és azt is: visszakövetelhetik-e tőle a 2009 óta felvett képviselői fizetését. "A bizottság feladata alapvetően a politikusi kar becsületének a megvédése, hogy ez az általánosítás ne éghessen rá a politikusokra. Ezért akarunk a végére járni" - magyarázta Rubovszky György, a testület elnöke.

A szocialista párt szerint a parlament nem nyomozó hatóság, az MSZP ezért nem támogatta a bizottsági vizsgálatot. Úgy vélik: ez az ügyészség, az adóhatóság és a számvevőszék feladata. Az MSZP-s Szanyi Tibor is nyilatkozott az ügyben, mint mondta: a szocialista pártban szándékosan nem kérdezték meg Simon Gábortól, honnan származik a vagyona. Szanyi szerint a párt egykori második embere már nem biztos, hogy ura a cselekedeteinek. Gyurcsány Ferenc szerdán az ATV-ben arról beszélt, nem hihető, hogy Simon Gábor tisztességesen szerezte a vagyonát. "Én egy percig nem mentem Simont. Sőt, az az igazság, hogy én ennél keményebbeket is mondanék, mint páran mondanak a mi oldalunkon, én nem tudom elhinni Simon Gábornak, hogy ennyi pénzt politikusként valaki tisztességesen össze tud szedni. Nem tud" - hangsúlyozta a volt kormányfő.

"Komoly ütés"

Majdnem két hete a Magyar Nemzet írt arról először, hogy egy magas rangú szocialista politikus több százmillió forintot parkoltathat egy titkos külföldi számlán. Tíz napja derült ki, hogy Simon Gáborról, Mesterházy Attila helyetteséről van szó. A szocialisták elnöke ma a Simon-ügyről azt mondta: "Ez komoly ütés az MSZP számára". A titkos számlát 2008-ban nyitotta Simon Gábor, jelenlegi árfolyamon nagyjából 240 millió forintnyi euró és dollár volt rajta ősszel. Simon Gábor 2008 óta egyetlen vagyonnyilatkozatában sem tett említést erről a pénzről.

A politikus éppen egy hete, csütörtökön jelentette be egy közleményben, hogy azonnali hatállyal kilép az MSZP-ből és lemond minden párttisztségéről. Azt is írta, hogy a képviselői mandátumáról nem azonnal, csak február 12-i hatállyal mond le. Egészen csütörtök reggelig tehát Simon Gábor országgyűlési képviselőnek számított, így élt a mentelmi joga, és eljárás sem indulhatott ellene. Néhány napja azonban újabb különös ügy került elő Simon Gábor meggazdagodásával kapcsolatban. 2012-ben bekerült a vagyonnyilatkozatába egy több tízmillió forintot érő budai luxuslakás, ám a Magyar Nemzet szerint abban az időszakban nem volt annyi jövedelme, amiből megvehette volna.

Simon Gábor sem hétfőn, sem szerdán nem jelent meg a mentelmi bizottság ülésén. Azt viszont nélküle is megállapították, hogy nem jóhiszeműen hibázott, mint ahogy azt múlt héten állította, hanem szándékosan. Simon Gábor múlt hét csütörtökön azt írta, hogy a személyéhez kötődő összeggel el tud számolni, ám ezt azóta sem tette meg, így továbbra sem adott magyarázatot arra, hogy került hozzá a több százmillió forint.

Mesterházy: Nem pártpénzek

Mesterházy Attila a múlt héten azt mondta: nem pártpénzek voltak a titkos számlán. Az MSZP elnöke szerint Simon Gábor előző életével kapcsolatos forrásfelhalmozásról van szó. "A közéleti tevékenységéhez nem kötődik, hanem az azt megelőző életével kapcsolatos forrásfelhalmozásról van szó, amennyire én tudom" - fogalmazott az MSZP elnöke. Simon Gábor a szocialista párt legszűkebb vezetéséhez tartozott. 2002 óta volt országgyűlési képviselő, a második Gyurcsány-kormányban pedig államtitkár. 2012 óta volt Mesterházy Attila helyettese.

Az LMP azt szorgalmazza, hogy az elmúlt évtized összes politikusa essen át vagyonosodási vizsgálaton. Szél Bernadett, a párt képviselője azt mondta: az a normális, ha egy országgyűlési képviselőnek nincs mit rejtegetnie. "Az elmúlt tíz év politikai elitjét úgy ahogyan van, vagyonosodási vizsgálatnak kellene alávetni, hogy pontosan kiderüljön az, hogy ki rejteget még csontvázat a szekrényében és ki az, aki kiállja ezt a próbát. Mi a teljes átláthatóság híve vagyunk, valóban el kell számolni azzal a pénzzel, amivel a politikai elit tagjai rendelkeznek" – jelentette ki Szél Bernadett.

A Közösség a Társadalmi Igazságosságért Néppárt szerint vissza kell szerezniük a társadalom bizalmát a képviselőknek, ha pedig ez a bizalom megingott, akkor biztosítani kell a teljes átláthatóságot. Szili Katalin, a párt elnöke a Simon-ügyre utalva azt mondta: javasolja, hogy minden országgyűlési képviselő, a parlamenti ciklus kezdetén és végén is essen át kötelező vagyonosodási vizsgálaton.
.