Osztrák és lengyel lapok: Médiatörvény, 1956 utáni megtorlások büntethetősége

2011.10.20. 13:30

Elsősorban "gumiparagrafusai" miatt bírálja a Magyar Lapkiadók Egyesülete a médiatörvényt - mondta elnökük, Kovács Tibor a Der Standard című osztrák lapnak. Kovács arra is kitért, az eddigi tapasztalat túl kevés ahhoz, hogy végleges tartalmi ítéletet lehessen alkotni a törvényről.

A cikkíró, Josef Kirchengast szerkesztő-újságíró bevezetőjében felidézte, hogy a Nemzetközi Sajtóintézet (IPI) tajpeji közgyűlésén Nagy-Britanniával, Törökországgal, Dél-Afrikával és a Fülöp-szigetekkel együtt Magyarországot is az újságírók erősebb védelmére és a sajtószabadságot fenyegető törvények visszavonására szólította fel.

Kovács felidézte, hogy a Népszabadság, amelynek ő is vezetőségi tagja, az Alkotmánybírósághoz fordult a törvény miatt. Bírálataik sorában példaként említette többek között, hogy nem egyértelmű, mi számít kommentáló blognak, illetve hol a határ tény és vélemény között.

A lap felvetésére, hogy valóban önkritikához vezet-e a törvény - a Der Standard megfogalmazása szerint a lapok létbiztonságát fenyegető, 90 ezer euróig terjedő - bírságaival, Kovács azt felelte, hogy sor kerülhet erre.

A Rzeczpospolita című konzervatív lengyel napilap csütörtöki számában beszámolt arról, hogy a Fidesz olyan törvényjavaslatot terjeszt az Országgyűlés elé, amely lehetővé tenné az 1956-os forradalom utáni megtorlások és az akkori igazságszolgáltatás egyes résztvevőinek felelősségre vonását emberiesség elleni bűntettek címén.

A Fidesz leszámol a múlttal című cikk szerzője, Katarzyna Zuchowicz idézte Gulyás Gergely Fidesz-képviselőt, aki szerint a törvény összhangban van az alkotmánnyal, és mindössze néhány tucat személyt érint.

Ezek egyike Biszku Béla, aki ellen már vádat emeltek a kommunista bűntettek tagadása miatt - írta a lap.

Ugyancsak beszámol a forradalom egykori résztvevője, a halálra ítélt, majd hosszú börtönbüntetést letöltő Wittner Mária kezdeményezéséről, amelynek értelmében csökkentenék a volt kommunista vezetők kiemelt nyugdíját. Fontolóra vették azt is, hogy az MSZMP vezetőinek jóvátételi adót kellene fizetniük.

Idézi Kövér László házelnököt, aki szerint Magyarországon nem történt meg a leszámolás a kommunista múlttal. A Fidesz eddig csak a kommunista bűntettek tagadását szankcionáló törvényt fogadott el - írta, megjegyezve, hogy egyes vélemények szerint az új kezdeményezésekkel a Fidesz azokat az erősen antikommunista beállítottságú szélsőjobboldali szavazóit szeretné visszaszerezni, akik az utóbbi időben a Jobbik táborába álltak át.

.