Előadássorozat a Savaria Múzeumban (2014. szeptember 18 - október 9.)

2014.09.16. 09:24

ÉLENJÁRÓ ELÖLJÁRÓK - Szombathely neves városvezetői a kezdetektől a 20. századig

Az előadássorozat helyszíne:

Savaria Múzeum, Szombathely, Kisfaludy Sándor u. 9.

Szeptember 18. csütörtök 17.00

* Hivatalviselés Rómában és a tartomány városaiban

Csapláros Andrea régész, ókortörténész

A római jog meghatározó szerepet játszott az európai jogrendszer kialakulásában. A világ egyik legnagyobb birodalmának városaiban alkalmazott egységes jogrendszer a közös szellemiség kialakulását is segítette az ókorban.

* Savaria városi elöljárói

Sosztarits Ottó régész

Az egykori városi igazgatásra vonatkozóan is gazdag régészeti források a vallási és építési feliratok, amelyekből megismerhető a római kori város szinte teljes adminisztrációja, a hivatalt viselők neve, származása és előmenetele.

Október 2. csütörtök 17.00

* Kinek mit köszönhet a város? A város középkori földesurai

Dr. Kiss Gábor régész, történész

Szombathely történetével kapcsolatban kevés szó esik azokról a győri püspökökről, akik az 1200 körüli időktől 1777-ig birtokolták a települést. Bár az 1407-től szabadalomlevéllel rendelkező mezőváros lakossága többször is nézeteltérésbe került velük, Szombathely fejlődésére gyakorolt hatásuk elvitathatatlan.

* „Mi, Szombathely város bírája, hegymestere és esküdtjei”. Szombathely elöljárói a középkorban

Dr. Zágorhidi Czigány Balázs történész - muzeológus

Annak ellenére, hogy Szombathely a középkorban egyházi mezőváros volt, jelentős kiváltságokkal és széleskörű önkormányzatisággal rendelkezett, amelynek legszebb emlékei a város pecsétje alatt kiállított oklevelek.

Október 9. csütörtök 17.00

* Pálya- és városképek. Szombathely polgármestereinek politikai portréi, 1872‒1914

Varga Eleonóra történész A dualizmus közel öt évtizede alatt a polgármesteri székben egymást követő Bárdossy István, Grimm Károly, Varasdy Károly, Szabó Ernő, Török Sándor, Éhen Gyula és Brenner Tóbiás életútja és szerepe a várospolitika alakításában és a város fejlesztésében.

* Háborúk és béke. Polgármesterek a két világháború közti Szombathelyen

Kelbert Krisztina történész - muzeológus

Az első világháborút követő konszolidáció bekövetkeztével, az 1920-as, 1930-as években lehetőség nyílt egy újabb fejlődési periódusra. Az intenzitás ugyan lassúbb volt a dualizmuskori fellendülésnél, de a megfontolt városvezetésnek köszönhetően számos pozitívumot tudott felmutatni Szombathely ebben az időszakban is.

A programok ingyenesen látogathatók. www.savariamuseum.hu

.