Rendkívüli közgyűlés Szombathelyen: 2013. július

2013.07.24. 19:31

Légkondicionálás, rezsicsökkentés és redundancia.

Szombathely, 2013. július 24.

Czeglédy Csabával meglepően sokszor értettek egyet.

Valószínűleg a rezsicsökkentés és a pályázati ügyek halaszthatatlanul fontosak, mindenesetre az Alon tudósítójának szerda délután kissé kárörvendő hangulata van, amikor látja a városháza nagytermében a rendkívüli közgyűlésre gyülekező képviselőket.

Nagyon helyes ez így, gondolja: ha az újságíróknak dolgozniuk kell a kánikulában, akkor dolgozzanak a politikusok is, ha már a szünetre is kapnak fizetést.

Szombathely, 2013. július 24.

A tudósítónak az is tetszik, hogy a terem kellemesen klimatizált, egyben titkon bízik abban, hogy a rendkívüli közgyűlés gyorsan lepereg.

De a városatyák – 21-ből 15 van jelen – nem hazudtolják meg magukat, a szokásos politikusi redundanciából jottányit sem fognak vissza, így több mint két óra kell nekik, hogy 9 kérdésről szavazzanak.

Kulturális óra

A közgyűlés munkaidejének felét a kulturális intézmények körüli lart pour lart bozótcsapkodás teszi ki.

Ennek apropója, hogy a testület rábólintott, hogy a sportház felújításának a közel 700 milliós központi pályázati támogatásához a város még tegyen hozzá kb. 180 millió forintot kötelező és nem kötelező dolgokra.

Igazi vita nincs az ügyben, de a képviselők villámgyorsan elkalandoznak térben és időben.

Czeglédy Csaba (MSZP) attól fél, hogy az egész beruházás pénzügyileg alultervezett, Horváth Zoltán (LMP) a velemi alkotóházról és a bozsoki kastélyszállóról kérdez, Sági József (Fidesz) Churchillt idéz.

Közben Lazáry Viktor alpolgármester arról számol be, hogy  MMIK-ról tárgyalnak Budapesttel, és talán majd lesz valami közös fenntartás.

Molnár Miklós alpolgármesterből (Pro Savaria) újra előjön a technokrata, és a sorok között azt pedzegeti, hogy mi a túrónak egy ekkora batár kulturális intézményrendszer. Érezhetően a sporttámogatásokat is megnyirbálná, ha rajta múlva.

Ezzel a véleményével viszont magára marad, mert a többiek – beleértve Puskás Tivadar polgármestert is – szerint a város attól város, hogy sokat költ kultúrára és sportra.

Lazáry Viktor bevallja azért, hogy tényleg kellene valami kulturális stratégia, viszont mi erősen gyanítjuk, hogy a választások előtt már senki nem mer ilyenekkel előrukkolni.

Rezsicsökkentés

Úgy félideig kell várni arra, hogy egy igazi, vérbő politikai vita robbanjon ki.

A közgyűlés tudniillik kényszerhelyzetbe keveredett a kakaszippantás ügyében.

Központilag ugyanis meghatározták, hogy egy köbméter anyag szippantásért maximum 1195 forintot fizethet a lakosság. A bibi az, hogy csak egyetlen cég adott erre ajánlatot, az viszont 2300 forintért vállalja a dolgot.

Az önkormányzat így most kénytelen kipótolni a különbözetet.

Szerencsére évente mindössze kb. 150 köbméterről van szó, de akkor is hülyén jön ki.

Czeglédy Csaba szerint a rezsicsökkentés „maszlag”és „népbutítás”, aminek majd később fizeti meg az árát a lakosság és az egész ország.

Mindenestre a közgyűlés döntése értelmében a kéményseprési díjak is csökkennek.

És hiába Kádár-köpönyegezik, hiába kritizálja saját pártát is Czeglédy, mondván a „két párt együttesen juttatta ide 23 év alatt az országot”, Puskás Tivadar és a jobboldali képviselők a felfokozott vitában megvédik a rezsicsökkentést.

Mi több, Sági József szerint nincs abban a szlogenben semmi rossz, hogy „a dolgozó népet szolgálom”, mint ahogy abban sem, hogy a Fidesz együtt akarja tartani a kétmillió szavazóját.

Újabb Fő téri épületet adnának el

Czeglédy Csaba javaslatára nyilvános ülésen tárgyalják az eredetileg zárt ülésre szánt témát, a Belsikátor 1. (más olvasat szerint Fő tér 10.) eladásának kérdését (az előterjesztést azonban még most sem lehet nyilvánosan elérni).

A roppant zavaros ügy lényege, hogy a mostani bérlő, aki több mint 6 millió forint bérleti díjjal tartozik, megvenné az épületet.

Balassa Péter (Jobbik) és a szocialisták nem adnák el az ingatlant, mondván megint csak a családi ezüst elkótyavetyélése történik.

A vita során számos módosító javaslat érkezik, melyek közül számosat el is fogadnak.

Ilyen például a Sági Józsefé, aki azt javasolja, hogy a befolyó pénzt a kultúra területén kelljen majd felhasználni, de jó ötletnek tartják és megszavazzák Czeglédy Csaba azon ötleteit is, hogy legyen ismét egy ingatlanbecslés, és csak olyan pályázhasson az épületre, aki nem tartozik a városnak.

Egyéb

Minden részletre nem térnénk ki, de megemlítendő, hogy a város visszavette a babaruhát a rejtélyes funkciójú Türr István Képző és Kutató Intézettől (lánykori nevén: Remek) és visszakérte a B épületet, amit annak idején, még 2007-ben adott használatba. Az épületben majd a Savaria Szakképzés-fejlesztési és Felnőttképző Központ Nonprofit Kft.-t helyezik el.

Sürgősséggel tárgyaltak a városatyák egy olyan – nyilvánosan szintén nem elérhető - előterjesztést, amely felhatalmazza a polgármestert, hogy tárgyaljon a bankokkal a város további adósságkonszolidációjáról.

Ha nagyon összejön, még az is elképzelhető, hogy Szombathely adóssága már jövő évtől nulla forintra redukálódik.

Már megérte végigülni ezt a kis júliusi szeánszt.

.