MűTárgyEsetek a Savaria Múzeumban (2014. január 25.)

2014.01.24. 15:23

Fedezze fel a szombathelyi múzeumok rejtett kincseit!



A Savaria Múzeum egész évre szóló programsorozatot indít útjára.  A szombathelyi tagintézmények havonta kiválasztják „A hónap műtárgyát”, és ehhez kapcsolódva szerveznek programokat a hétvégéken. Minden szombaton vagy vasárnap más-más múzeum a házigazda, saját, kevéssé ismert, ám annál jelentősebb műtárgyával. Ami viszont állandó: az érdeklődők 16 órától rendhagyó előadást hallgathatnak meg, amelyben a kutatók a tárgyhoz kapcsolódó érdekességeket, izgalmas és rejtélyes történeteket állítják a középpontba – mindezt teázással, kóstolóval egybekötve. Ezt a programot felnőtteknek és érdeklődő nagyobb gyerekeknek szánják a szervezők, de a kisebbekre is gondoltak. 15-18 óráig családi délután egészíti ki a rendezvényt, ahol a gyerekeket játékos ügyességi és gondolkodtató feladatok, kézműves foglalkozások várják, s akinek kedve van, szüleivel egy családi vetélkedőbe is benevezhet.

A MűTárgyEsetek első rendezvénye január 25-én, szombaton lesz a Savaria Múzeumban. Az érdeklődők egy római kori, Amort ábrázoló csontfaragványról hallhatnak, és a játékok is ehhez a különleges lelethez kapcsolódnak.

Program:
- 15.00-18.00 Családi délután
15.00-17.00 Ügyességi és ismeretbővítő játékok, kézműves foglalkozás (linómetszet- és bőségszaru-készítés, céllövészet, amulett-készítés)
17.00-18.00 Mi van a bőségszaruban? – családi vetélkedő, a fődíj: Amor-torta

- 16.00-17.00 „A hónap műtárgya” - Rendhagyó előadás érdekességekkel egy csésze tea és római falatok mellett, előadó: dr. Kiss Péter régész

A hónap műtárgya

Halottas ágy lábát díszítő, Amort ábrázoló csontfaragvány
Kr. u. 1. század eleje

puttóA római kori csontfaragványok korban és térben jól elkülöníthető, jellegzetes csoportját alkotják a halottas ágyakat (letto funerario) díszítő tárgyak.

Túlnyomórészt Itáliában kerültek elő a késő köztársaság korra és a kora császárkorra keltezhető faragványok, az északi tartományokban ritkaságnak számítanak. A tárgytípus a római kori csontfaragó művészet kiemelkedő darabjait jelenítik meg. Magyarország területén az első és mindmáig egyetlen ilyen jellegű tárgy 2006-ban került elő, a szombathelyi Művészeti Szakközépiskola és Gimnázium új épületszárnyának megelőző feltárásán. A feltárás napvilágra hozta Savaria északi temetőjének 110 sírját, melyekből Savaria polgárainak, azaz Magyarország első városlakóinak földi maradványai és a velük eltemetett tárgyi mellékletek kerültek elő.

A csontfaragvány egy lekerekített sarkú, oldalfalain agyaggal kikent, 145x90 cm méretű, kiégetett sírgödörből került elő, a halott hamvaival, a máglya maradványaival és számos kerámia- és üvegtárgy melléklettel együtt. A hamvak vizsgálata alapján az eltemetett nemét nem lehetett meghatározni, életkora 15-20 év lehetett.

A csontfaragvány a római kori Savaria alapításában részt vevő római polgárok tárgyi emlékanyagának kiemelkedő darabja, amely betekintést nyújt a római halottkultusz és túlvilághit rejtelmeibe. Kiemelt figyelmet érdemel a tárgy azáltal is, hogy a tárgy készítésének kora (Augustus-kor) legalább három emberöltővel megelőzi a temető használatának idejét (a 70-80-as évektől a 2. század végéig), tehát több évtizeden keresztül őrizték, és nagy becsben tartották az egymást követő nemzedékek.

.