Dvořákkal "Az Újvilágban"

2016.02.01. 09:52

A Savaria Szimfonikus Zenekar Dvořák-estje.

Savaria Szimfonikus Zenekar Szimfónia bérlet 6. előadás, február 3. (szerda) 19 óra, Bartók Terem

Dvořákkal "Az Újvilágban"

Vezényel: Madaras Gergely

Közreműködik: Luca Fanfoni - hegedű

Műsor:

  • A. Dvořák: a-moll hegedűverseny, op.53
  • A. Dvořák: IX. e-moll, szimfónia „Az Újvilágból”, op.95

A Savaria Szimfonikus Zenekar Dvořák-estjén Európa és Amerika kulturális világa ad randevút egymásnak, nem nélkülözve a népies hangzásokat sem. Az a-moll hegedűversenyt szerzője a 19. század egyik legfoglalkoztatottabb hegedűművészének, Joachim Józsefnek komponálta. Joachim közeli barátságban volt Brahms-szal, a német mester hegedűversenyének szintén ő a címzettje. A művet Dvořák Joachim tanácsait szem előtt tartva átdolgozta, új témák kerültek be, néhány másik kimaradt, és a kompozíció szerkezete is változott. Az első tétel érdekessége, hogy a műfaj hagyományaival ellentétben nincs zenekari bevezető, a szólista azonnal belép a zenei folyamatba. Az első és a második tétel Mendelssohn híres versenyművének példáját követve attacca, azaz szünet nélkül kapcsolódik egymáshoz. A harmadik tétel önfeledt, táncos hangulatokat vonultat fel személyes hangvételű, dalszerű szakaszokkal váltakozva. A koncert szólistájaként Luca Fanfoni olasz hegedűművész működik közre.

Az Újvilág-szimfóniát Dvořák az 1890-es évek elején, amerikai tartózkodása során írta. A mű 1893-as bemutatója a new yorki Carnegie Hallban a szerző egyik legnagyobb sikerének számított. Formája a hagyományos szimfónia felépítését követi, dallamvilágában Európa és Amerika zenei nyelve ötvöződik. A második tétel ihletője Henry W. Longfellow egy indián tárgyú elbeszélő költeményének részlete volt, melyben egy erdei temetést ír le. A harmadik tétel zenei anyagában szintén megjelennek amerikai népzenei elemek, miközben félreértetetlen utalásokat hallhattunk Beethoven 9. szimfóniájára. Így kerül tehát egységbe két kontinens kétféle kultúrája egy háromnegyed órányi hamisítatlanul szláv zeneműben.

(Ozsvárt Viktória - zenetörténész)

Luca Fanfoni 

Hegedű diplomáját a milánói „Giuseppe Verdi” Konzervatóriumban szerezte a legjobb érdemjegyekkel, Gigino Maestri tanítványaként. Több versenyen nyerte el a legjobb helyezést, többek között Genovában, Bresciában, Vercelliben. Játszott sok híres hangversenyteremben és a legjobb olasz hegedűművészek közé sorolják. A Dynamik Zenekiadónál felvette Pietro Antonio Locatelli hegedűkoncertjeit “A hegedűk művészete” címmel és Antonio Lolli koncertjeit a Reale Concerto Ensemble közreműködésével, melyben hegedűszólistaként és karmesterként is szerepelt. Ezen felvételek sikeresek voltak a zenekritikusok körében. 2013-ban a Dynamik Zenekiadónál J. S. Bach szonátáit és partitáit vette fel, és a kritika lelkesedéssel nyilatkozott róla. 2002. februárjában és 2003-ban is vendégeskedett a Carnagie Hall-ban, New York–ban. Az Amadeus nevű elismert újság adta ki CD-jét E. Ysaӱe szonátáival, majd 2013-ban Busoni szonátáit, valamint egy CD-t “Démonok és boszorkányok” címmel, Paganini, Tartini és Locatelli műveivel. 2005-ben és 2014-ben részt vett a “Quirinale” koncertjein és a RAI Rádió 3 műsorában is szerepelt. 2012-ben Japánban adott 9 koncertet szólistaként és karmesterként a Reale Ensemble Concerto-val. Az NHK Televízió a tokiói koncertet élőben közvetítette. 2014-ben a Locatelli Jubileumi Fesztivál alatt a Reale Concerto együttessel együttműködve számos koncertet adott Európában. Luca Fanfoni fedezte fel Paganini hat ismeretlen művét, melyek 2015 októberi CD felvételén egy 1743-ban készült „Guarnieri del Gesu” hegedűvel, (amit valószínűleg Paganini is ismert és “Ágyú”-nak nevezett) fog játszani, a Dynamik Zenekiadó felkérésére. A művész mindemellett a pármai „Arrigo Boito” Konzervatórium elismert tanára.

.