Segély alpolgármesteri hatáskörben?

2010.02.28. 18:31

A februári szombathelyi közgyűlés egyik legforróbb pillanata volt, amikor Szakály Gábor fideszes képviselő azzal állt elő, hogy Czeglédy Csaba szociális ügyekért is felelős alpolgármester közbenjárására kapnak egyesek segélyeket.

A februári szombathelyi közgyűlés egyik legforróbb pillanata volt, amikor Szakály Gábor fideszes képviselő azzal állt elő, hogy Czeglédy Csaba szociális ügyekért is felelős alpolgármester közbenjárására kapnak egyesek segélyeket.

A csütörtöki közgyűlésen meglehetősen nagy – és személyeskedésekről sem mentes - hullámokat kavart, amikor Szakály Gábor, a szombathelyi szociális bizottság fideszes elnöke azt vetette fel, hogy bizonyos esetekben Czeglédy Csaba szociális ügyekért felelős szocialista alpolgármester utasítására ítélnek meg szociális segélyt az ügyfeleknek. Szakály megjegyezte, hogy ő maga látott olyan feljegyzést aktákon, mely szerint Czeglédyvel történtek egyeztetetések a kérelmek ügyében, az alpolgármester kezdeményezésére. Szakály szerint a hivatalban dolgozó köztisztviselők alkalmasak arra, hogy a jogszabályok alapján megítéljék, adható-e segély a kérelmezőnek vagy nem, az nem a politikusok, képviselők dolga, hogy egyedi hatósági ügyekben rendelkezzenek.

Czeglédy válaszában elmondta, hogy ő nem utasított, legföljebb kért néhány esetben a fogadóóráján vagy ügyfélfogadási időben őt megkereső ügyfelek számára támogatást, de már felhívta a figyelmét az osztályvezető és a szociális iroda vezetője is, hogy például ne kérje egy összegben az egész rendkívüli szociális segélyt senkinek, mert az illető hamar elkölti és többet már nem kaphat egész évben. De az is megtörtént – jegyezte meg az alpolgármester – hogy olyan emberek is hivatkoztak rá a szociális osztályon segélyügyben, akikkel nem is találkozott.

Szakály azzal replikázott, hogy az alpolgármester nem mond igazat, hiszen korábban (még 2008-ban) személyesen döntött egy ügyfél számára a legmagasabb összegű segély (42 ezer forint) és kamatmentes kölcsön (300 ezer forint) megadásáról. Annak ellenére, hogy ebben az ügyben az ügyintéző – a környezettanulmány során – megállapította, hogy szakmailag nem indokolható az ügyfél segélyezése, és ugyanerre jutott Vas Péter, akkori osztályvezető is.

Az Alon megkereste az üggyel kapcsolatban dr. Károlyi Ákost, az Egészségügyi, Szociális és Családvédelmi Osztály vezetőjét, aki a konkrét üggyel kapcsolatban – lévén egyedi hatósági ügy, amely különösen érzékeny adatokat is tartalmaz – nem kívánt nyilatkozni. Azt azonban elmondta, hogy természetszerű az a gyakorlat a szociális osztályon, miszerint ha a kérelmező nem felel meg a segély jogszabályi feltételeinek, úgy kérelme elutasításra kerül. Megtudtuk, hogy a szociális segélykérelmek elbírálásának egy része a vonatkozó törvény alapján a közgyűlés hatáskörébe tartozik: Szombathelyen ezt a hatáskört a közgyűlés a polgármester hatáskörébe telepítette, aki ezen a feladatát a szociális osztályon keresztül látja el.

Ha valaki sérelmesnek találja az osztály határozatát, akkor fellebbezhet a közgyűléshez, illetve államigazgatási hatósági ügyben az Államigazgatási Hivatalhoz, vagy akár a bírósághoz is fordulhat. Az utóbbi három évben az Államigazgatási Hivatal egyetlen olyan kifogást sem talált az osztály határozataiban, amely az osztálynak lehetne felróható.

Az ügyészség ugyancsak folyamatosan vizsgálja a törvényes működést (tavalyelőtt a rendszeres szociális segélyek, míg tavaly a mozgáskorlátozottak közlekedési kedvezménye kapcsán folyt ilyen ellenőrzés), és az elmúlt években szintén nem tárt fel semmilyen érdemi szabálytalanságot.

.