Sitkei Rockfesztivál 24. alkalommal: program, háttér, egyebek (2010. augusztus 28.)

2010.08.06. 20:11

A nagyzenekarok délután 4-től láthatók a nagyszínpadon. Fellép a Beatrice, a Mobilmánia, a Kormorán, a Lord, Balázs Fecó és az Ossian. A belépő 2500 forint.

Sitke, Sajtótájékoztató

Augusztus 6-án, pénteken közös sajtótájékoztatót tartott Kovács Ferenc, a Kápolnáért Kulturális és Sportegyesület elnöke, Balázs Fecó, az egyesület tiszteletbeli elnöke és Morgós István, az egyesület alelnöke, Sitke polgármestere.

Mint kiderült, az augusztus 28-i fesztivál délután 1 órakor, helyi (illetve kemenesaljai) amatőr zenekarok koncertjeivel ( B. A. D., Floorakkusztik) kezdődik.

Sitke, Sajtótájékoztató
 

A nagyzenekarok délután 4-től láthatók a nagyszínpadon. Fellép a Beatrice, a Mobilmánia, a Kormorán, a Lord, Balázs Fecó és az Ossian.

A műsorvezető Nagy Feró lesz.

A belépőjegy ára változatlanul 2500 forint, gyerekeknek 1500 forint lesz.
Balázs Fecó kiemelte: a Sitkei Rockfesztivál azon kevés rendezvények közé tartozik, amely megmaradt a hagyományőrző szerepben, a színpad háttérben a kápolnával. A most 25. születésnapját ünnepkő fesztivál továbbra is családias jellegű – hangsúlyozta a zenész, akivel egy hosszabb interjút készítettünk. (Ez majd később lesz olvasható.)



Augusztus 28-án 24. alkalommal szervezi meg a Sitkei Kápolnáért Kulturális és Sportegyesület rockfesztiválját. A kezdetről, az elért eredményekről és a közösségi összefogás fontosságáról beszélgettünk Kovács Ferenccel, az egyesület alapítójával és elnökével.

Közvélemény kutatás előzte meg az idei rockfesztivált, hiszen szavazni lehetett, kit látna a közönség szívesen 2010-ben a színpadon. Milyen eredmény született?

Valóban, kíváncsiak voltunk arra, kik a legkedveltebbek fellépőink közül, ennek megfelelően alakítottuk ki az ez évi műsorrendet. Sitke mindig is a rock fellegvára volt, és az különösen nagy öröm számomra, hogy minden évben helyet adhatunk feltörekvő, tehetséges fiatal rock bandáknak. Úgy gondolom, örömteli, hogy a zenei kultúra, azon belül is a rock kultúrája olyan érték, amit a fiatalok szerint is játszani kell, képviselni kell. Augusztus 28-án ismét színpadra áll a sitkei B.A.D., ami egyedi zenei és szövegvilágával mára Vas megye egyik meghatározó zenekarává vált. Sitkén először lép fel a kemenesaljai Floorakkusztik Band, mely olyan tiszta hangzásra építi zenéjét, hogy nem volt kérdés, helye van a Hercseg-hegyen. Ráadásul szerintem az énekesnő, Kiss Flóra nagy karrier előtt áll különleges hangjának köszönhetően. Elmondhatom azt is, hogy amellett, hogy a nagyzenekarok közül elsőként 16 órától a Beatricet üdvözölhetjük a színpadon, Nagy Feró vállalta a műsorvezetést, így ő egész este jelen lesz. Hallhatjuk még a Mobilmániát, a Kormoránt, a Lordot, a Balázs Fecó Bandet és az Ossiant is az idei évben.

25 éve dübörgött fel először a Hercseg-hegy. Hogyan emlékszik vissza az indulásra?

1985-ben az első koncertet még a kápolnában szerveztük. Balázs Fecó és barátai
- ifj. Herrer Pál és Lippányi Gábor - szintetizátoron szólaltattak meg Bach klasszikusokat. Akkor még belépőt sem szedtünk, adományokat kértünk a kápolna felújítására. Ez adta az egész alapötletét. Ekkor hoztuk létre a Kápolnáért Kulturális és Sportegyesületet, melynek elnökévé Balázs Fecót választottuk.

Ha visszatekint, hogyan foglalná össze a Sitkei rockfesztivál főbb állomásait?

Tulajdonképpen három nagy korszakra lehet bontani az elmúlt negyed évszázadot. Az első 1989-ig tartott, ez idő alatt a magyar rockzenei élet legnagyobbjai felléptek a Sitkei Kápolna tövében felállított színpadon. A következő korszakban a rockszínházé lett a főszerep. '89-ben Koltai Gábor rendezésében itt mutatták be élőben először az István a király rockoperát. Varga Miklós is itt tűnt fel először István szerepében. Megjelent a hangmérnök Szörényi Szabolcs, a zeneszerző Szörényi Levente édesanyjukkal és színpadra állt a szövegíró Bródy János is. Mindannyiunk számára meghatározó élmény volt. Aztán a következő években Malek Andrea főszereplésével az Evitát, majd a Jézus Krisztus Szupersztárt, és a Kőmíves Kelement tűztük műsorra. Előzenekarként nemzetközi népi tradicionális zenekarokat üdvözölhettünk, így például Bolíviából a Tinku-Naku együttest. Balázs Fecó pedig az Erkel kórussal adott elő Korál slágereket. Ezután egy rövid ideig kísérletet tettünk arra, hogy profi rendezvényszervezőkre bízzuk a fesztivált. Az egyesületnek azonban nagyon rossz tapasztalatai születtek ezzel kapcsolatosan, így '96 után Koltai Gergő ösztönzésére ismét a rockbandák kerültek előtérbe. Az MTV ekkor közvetítette a fesztivált, ami nagyban hozzájárult ahhoz, hogy országszerte ismertté vált Sitke és a Hercseg-hegy.

A 20. fesztivál alkalmából „Mindhalálig Sitke" címmel könyvet jelentettek meg.

Valóban, és kétnapos fesztivált rendeztünk. Kozma Gábor és Benkő Sándor nevével fémjelezve adtuk ki a kötetet, mely kézzelfogható bizonyítéka annak, hogy a zene nem rombol, hanem falakat épít. Az elmúlt 25 évre visszatekintve számomra a legtöbbet annak megtapasztalása jelenti, hogy ha egy kis közösség tenni akar, és hosszútávon mer gondolkodni, összefogással céljai elérhetők. A Kápolnáért Kulturális és Sportegyesület nemcsak eredeti célját valósította meg, hogy a kápolnát felújította, hanem hozzájárult számos sitkei köztéri szobor rekonstrukciójához, a település nagytemploma és a sárvári Kápolna templom renoválásához. Ma már Sitke élete elképzelhetetlen az egyesület nélkül, hiszen nevünkhöz méltón a falu sportját is évről évre támogatjuk.
 

(Forrás: sajtóanyag)

.