Smidt Múzeum – Alfa program 2. ütem

2010.04.21. 20:20

Kedden délután adták a Smidt Múzeum megújult állandó kiállításának második részét.

Szombathelyi Smidt Múzeum

Az eseményen a Szombathely és Vas megye közönsége szép számban megjelent: ami jelzi, az idő elszáll, de a múzeum iránti érdeklődés és a múzeum-alapító Smidt Lajos iránti tisztelet múlhatatlan.

Fugit tempus: az idő elszáll – de nem a Smidt Múzeum felett
 
A megye és a város elöljárói, intézményvezetői, Smidt Lajos tisztelői és barátai, a múzeumbarátok, művészek, vettek részt azon a kiállítás-átadón, amely a kulturális tárca által kiírt Alfa-program támogatásával megvalósult múzeum-megújítás második részét zárta le.
 
Szombathelyi Smidt Múzeum
 
A munkának köszönhetően a földszinten új, üvegből-fából a régi épület tereihez és a gyűjtemény jellegéhez alkalmazkodó stílusú, tárlókban, oldalról is felülről is átlátható, vagy épp régi komódokat idéző, kihúzható fiókos, praktikus szekrénykékben  kaptak helyet a hadtörténeti emlékek, könyv- és viselettörténeti és éremgyűjtemény, az ókori tárgyak és Smidt Lajos személyes holmijai mellett. Új tárggyal is bővült a gyűjtemény, az emeleti felújított teremben az orvostörténeti gyűjteményben a legelső mobil röntgengép makettje kapott helyet. (A dagerrotípia-gyűjtemény után tessék keresni.) Számos interaktív elemet is kialakítottak, alkalmazkodva a legújabb-kori múzeumlátogatók igényeihez.
 
Szombathelyi Smidt Múzeum
 
Az ókorral és Smidt Lajoshoz fűződő személyes emlékeivel ajánlotta a tárlatot a megjelentek figyelmébe Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék volt elnöke, aki édesapja - Radnóti Kovács Árpád festőművész - révén került személyes kapcsolatba a Smidt családdal. Felidézte azt az időszakot, amikor az Úttörő utcai ásatásnál rengeteg ókori emlék, apró tárgy került elő, aminek nem volt akkor értéke. Smidt Lajoshoz is került ezekből. Megemlékezett Smidt Lajos világáról, amely „egy különleges rendszerben felállított, oldalazva megközelíthető világ volt”, amíg a múzeumban nem kerültek a tárgyak.
 
Szombathelyi Smidt Múzeum
 
Keppel Csilla, a múzeumalapító unokája, a múzeum igazgatója azt emelte ki, hogy a nagypapa azt tekintette feladatának, hogy a tárgyakat – a maguk történetével együtt – megőrizze, az utódok dolga mindezek bemutatása. Azt már Majthényi László, a vasi megyegyűlés alelnöke említette beszédében, hogy ehhez a munkához a megyei múzeumigazgatóság 22 millió forintot kapott, a város és megye ehhez 2,2 milliót tett hozzá.
 
Vígh Marianna, az Oktatási és Kulturális Minisztérium főosztályvezető-helyettese pedig méltatta a múzeum-igazgatóság szakmai munkáját, amely során két pályázat keretén belül összesen 200 millió forint támogatást sikerült elnyerni a célok megvalósításához az elmúlt egy-két évben.
 
Szombathelyi Smidt Múzeum
 
A díszvendég, dr. Széll Kálmán köszöntése után a Vas Megyei Múzeumok Igazgatóságának vezetője Nagy Zoltán mondott pohárköszöntőt, majd egy pohár itallal a kezében a közönség megnézte, mi is lett az eredménye az átalakításnak. Valóban látványos. Folytatása következik…
 
A felújítás során átalakított egységek:
 
 

I. Földszinten: Smidt főorvos „Hadikiállítása”

A fiatal orvos kezdetben gyűjteménye hadi jellegét hangsúlyozta. 1936-ban rendezett első szombathelyi Hadikiállítással keltette fel szakmai körök figyelmét, amikor – 33 évesen – gyűjtői munkájának 25 éves évfordulóján már több tízezer darabos gyűjtemény tulajdonosa volt. Az alapvetően romantikus személyiség a magyar hadtörténeti múlt dicső pillanatainál időzött, amikor a szabadságküzdelmekkel kapcsolatos tárgyakra fókuszálva gyűjtött. A Rákóczi szabadságharc, 1848/49 emlékeit és a Ferenc József korának műtárgyait mutatjuk be, amely átvezet a kard és szablyagyűjtemény, kitüntetések és sapkajelvények sorozatainak enteriőr jelleggel történő bemutatásába. Ezt a polgári gyűjteményes jelleget hivatott fokozni a régi és ritka műkincs könyvek két (magyar és európai) könyves szekrényben történő elhelyezése.
 

 

 

II. Lépcsőház: Szombathelyi utcarészlet sikátor jelleggel vezet át a gyűjtemények békevilágába.

A lépcsőházban szemben középen Szombathely Főterét ábrázoló festmény felé haladva egy divatáru üzletet rendezünk be, polgári viselettel és kellékeivel a XIX-XX. század fordulójáról korabeli szombathelyi számlákkal a háttérben. Az átjáróban a város modernizációjában egyik fő szerepet vállaló polgármester, Éhen Gyula mellszobra. Családi kincseket őrző vas ládák képeznek újabb átmenetet a pénztörténeti gyűjteménybe.
 

 

 

III. Emeleten: Orvostörténeti kiállítás és állandóan változó tárlat

Az orvostörténeti gyűjteményt ketté bontva megjelennek először a korai, az 1914 előtti orvostörténeti emlékek, majd a szombathelyi első világháborús tartalékkórház enteriőrjén át jutunk a kiállítás állandóan változó két terméhez. Itt elsőként a Smidt gyűjtemény könyvtárát mutatjuk be. A barokk szoba közepéről a könyveket elbontva az üvegművészeti gyűjtemény leglátványosabb elemeit helyezzük üveg kubus alá.
 

 

.