Atlétikai vb Doha - Világcsúcs női 400 m gáton - További eredmények

2019.10.05. 11:59

Először volt telt ház a 40 ezres Kalifa Stadionban a vb nyolcadik napján.

Dalilah Muhammad megjavította a női 400 méteres gátfutás világcsúcsát pénteken a dohai atlétikai világbajnokságon.

Az amerikai olimpiai bajnok saját rekordját adta át a múltnak: július 28-án az amerikai bajnokságon 52.20 másodperccel ért célba, ezúttal 52.16-tal diadalmaskodott.

Akárcsak a bajnokságon, a vb-n is 20 éves honfitársa, Sydney McLaughlin lett a második, Dohában 52.23 másodperces, szintén fantasztikus idővel. Ők ketten messze elhúztak a mezőnytől, végig Muhammad vezetett, bár ellenfele nagy hajrát vágott ki, befogni nem tudta. A 29 éves győztes az első hellyel és a világcsúccsal 160 ezer dollárt keresett.
A harmadik helyet a jamaicai Rushell Clayton szerezte meg 53.74-gyel.

Először volt telt ház a 40 ezres Kalifa Stadionban a vb nyolcadik napján, ami a munkaszüneti nap mellett annak köszönhető, hogy ekkor rendezték a férfi magasugrás döntőjét, a legnagyobb katari sztárral, a címvédő Mutaz Essa Barshimmal. A 28 éves atléta 2,33 méternél ráijesztett a stadion közönségére, amely aztán tombolva fogadta, hogy harmadikra átvitte ezt a magasságot. Barsim ettől lendületet kapott, a 2,35-ön és a 2,37 méteren is elsőre jutott át. Vetélytársai csak 2,35-ig jutottak, így a katari ugró sporttörténelmet írt, mivel még nem volt címvédés ebben a számban. Barshim a világcsúcstartó kubai Javier Sotomayor után a második kétszeres vb-győztes magasugró.

A férfi 400 méteren aranyra váltotta két évvel ezelőtti vb-ezüstérmét Steven Gardiner. A bahamai futó a célegyenesre fordulva lépett el a többiektől és 43.48 másodperccel diadalmaskodott. Ennél csak öten futották gyorsabban az egykörös távot a világon.

Női diszkoszvetésben az volt a kérdés, hogy a két kubai dobónak, az idei legjobb eredménnyel (69,39 m) rendelkező Yaimé Péreznek vagy a második legjobb (69,20) Denia Caballerónak sikerül-e letaszítani a trónról a kétszeres olimpiai és kétszeres világbajnok Sandra Perkovicot. A horvát dobó elsőre elért 66,72 méterjével nem tudta megszorítani ellenfeleit, akik közül Pérez 69,17 méterrel nyert a 2015-ben vb-első Caballero (68,44 m) előtt.

Férfi 3000 m akadályon 2007 óta csak kenyai siker született, az afrikai ország futói a szám legjobbjai, már 29 érmet nyertek a világbajnokságokon. Ezúttal egyetlen századmásodpercen múlott, hogy a sorozat folytatódik, az olimpiai és világbajnoki címvédő Consesius Kipruto az utolsó métereken fogta be az utolsó akadálynál még tisztán vezető etióp Lamecha Girmát, és egyszerre dobták be magukat a célba. A célfotó Kiprutót hozta ki győztesnek 8:01.35 perccel, a világ idei legjobbjával.

A pénteki program zárására szombat hajnalban került sor, mivel a férfi 20 kilométeres gyaloglás 46 fős mezőnye 23.30-kor indult útjára a tengerparti Corniche sétányon, a már megszokott körülmények között, azaz 30 fok körüli melegben és magas páratartalom mellett. A szám idei világranglistáját a japánok uralták, közülük a legjobb idővel rendelkező Jamanisi Tosikazu féltávnál döntött úgy, hogy lerázza vetélytársait. A svéd Perseus Karlström próbált a nyomába eredni, de a japán atléta folyamatosan növelte előnyét, két kilométerrel a cél előtt már csaknem fél perccel vezetett. A hajrában Karlströmöt az orosz - semlegesként induló - Vaszilij Mizinov megelőzte, Jamanisi pedig biztosan nyert. Így az 50 km után újabb gyalogló számban született japán siker.