Mire költjük a pénzünket Nyugat-Dunántúlon?

2015.04.16. 23:04

Van, amin meglepődtünk.

„A hazugságnak három fajtája létezik: hazugság, szemérmetlen hazugság és a statisztika” - mondta annak idején Mark Twain.

Hogy ki hisz a statisztikáknak, és ki az amerikai írónak, az egyéni ízlés kérdése, de olykor kétségkívül tanulságos és szórakoztató a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai böngészni.

Itt van például a magyar háztartások fogyasztását elemző kiadvány, amely első olvasatra – ahogy a statisztikák általában – egy nem túl izgalmas adathalmaznak tűnik, de ha elkezdjük mazsolázni a részleteket, némi érdekesség azért kihámozható belőle.

Ilyen például a háztartások egy főre jutó havi fogyasztási kiadását taglaló táblázatok, amelyek régiókra bontva megmutatják, hogy mire és mennyit költünk, arányaiban, illetve összegek szerint.

Kattintson a grafikára a nagyításhoz!


Nagy meglepetést az nem okoz, hogy a pénzünk javát élelmiszerekre és rezsire költjük, az viszont már kissé meglepő, hogy minden ezer forintból 145-öt elközlekedünk.

Még ennél is érdekesebb, ha a torta legkisebb szeleteit nézzük.

Ezek szerint hihetetlenül keveset, 0,6 százalékot költünk oktatásra, ami akkor is sokkolóan kevés, ha a közoktatás elvileg ingyenes.

Szórakozásra és kultúrára összesen 5,6 százalék jut, és talán jobb, ha nem tudjuk, hogy milyen megoszlásban.

A táblázatok az egy főre kiadásainkat és azok szerkezetét mutatják régiónkénti lebontásban.

Mire költjük a pénzünket?

Kattintson a táblázatra a nagyításhoz!


Mindebből kiderül, hogy nagy szélsőségek nincsenek, azonban finom különbségek vannak. Például hogy régiókban költenek az emberek a legkevesebbet alkoholra és cigarettára, ellenben a legtöbbet közlekedésre.

.