Könnyen tragédia történhetett volna Szombathelyen

2016.02.09. 08:52

Egy szombathelyi lakásban szólalt meg a szén-monoxid-érzékelő. A tulajdonos értesítette a tűzoltókat, majd átszellőztette a lakást. A kiérkező tűzoltók méréseket végeztek, azonban műszerek a szellőztetés miatt már nem mutatták ki a mérgező gáz jelenlétét. A helyszín alaposabb ellenőrzése azonban más eredményt hozott. A tanulságos esetről a Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság adott hírt.

A tűzoltók átvizsgálták a lakást, és megállapították, hogy nem a vízmelegítőben és nem is az érzékelőben volt a hiba.

Kiderült, hogy az átfolyós gázüzemű vízmelegítő mellett egy konyhai páraelszívó is volt a lakásban - amikor ezek egyszerre működtek, akkor veszélyes mennyiségben volt kimutatható a szén-monoxid.

Illusztráció. Fotó: katasztrófavédelem


A lakásban ráadásul új, jól záródó műanyag nyílászárók vannak, résszellőző azonban nincs rajtuk, így a páraelszívó elszívta a levegőt, és szén-monoxid-gáz keletkezett. 

A katasztrófavédelem figyelmeztet: a nyílt lánggal működő fűtő- és vízmelegítő eszközök a szoba levegőjét használják a működésük során. Ha nem áll elegendő levegő ezen berendezések rendelkezésre, tökéletlen égés alakul ki és másodpercek alatt halálos mennyiségű szén-monoxid dúsul fel a szobában. 

Az egy lakásban lévő fűtő-, főző- és melegítő eszközöket nem egymástól függetlenül, hanem rendszerként kell kezelni: az egyik akadályozhatja a másik levegő-utánpótlását, ha egyszerre működnek, akkor a gázkoncentráció olyan mértékű lehet, ami már emberéletet veszélyeztethet.

A Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság továbbra is arra kér mindenkit, hogy fordítsanak kiemelt figyelmet a rendszeres szellőztetésre, tegyék lehetővé a lakásban a levegőáramlást, az oxigén-utánpótlást. Meghatározott időközönként ellenőriztessék szakemberrel a tüzelő- és fűtőberendezéseket, illetve lehetőség szerint szereljenek fel egy megfelelő minőségű szén-monoxid-érzékelő készüléket.

.