Társasház lesz az MMIK-ból

2014.02.12. 16:53

A sajtótájékoztató alatt meghitten csöpögött a víz az álmennyezetből. Kommentálunk.

Lesarkított ugyan a cím, de alapjában véve erről van szó. Sajtótájékoztatón jelentették be, mi lesz az Agora igazgatása alatt álló Megyei Művelődési és Ifjúsági Központ épületével. Sőt, új nevet keresnek neki.

A város 2014 januárjától az Agora Szombathelyi Kulturális Központ feladatkörébe helyezte az MMIK épületének üzemeltetését. Az intézmény állapota az 1980-as megnyitása óta erősen megromlott, omladozó falak, beázott plafonszerkezet várja az odalátogatókat. Az utóbbit szemügyre is vehették a médiamunkások a szerdai sajtótájékoztatón, ugyanis Parais István, az Agora vezetője mellett folyamatosan csöpögött a víz az állmennyezetről. A helyzet valóban tarthatatlan, ezt mindenki látja.

 

 

 

MMIK

A város anyagi feltételi adottak (egy ideig legalábbis) ahhoz, hogy életet leheljenek a város egyik legfontosabb kulturális központjába. Puskás Tivadar polgármester is kiemelte, hogy a beázás ellen muszáj cselekedni, továbbá az intézmény műszaki állapotát is felül kell vizsgálni, javításra szorul.

A renoválást elkezdték már, az irodahelyiségek egy részét leparkettázták, kifestették.

Szombathely MMIK


Maga az épület olyan funkciókat kap - vagyis visz tovább -, amitől az MMIK továbbra is fontos kulturális centrum marad. Egyfajta társasház lesz belőle - fogalmazták meg közérthetően a sajtótájékoztatón. A társasház eddigi lakói mellett új bérlők is beköltöznek – mondta a polgármester. Egy időre átveszi a felújítás miatt nem használható Művelődési és Sportház (MSH) szerepét.

Szombathely MMIK


Takátsné Tenki Mária tanácsnok november óta egyeztet több civil szervezettel – tudtuk meg. Számos eddigi civil szervezet is további használója lesz az MMIK-nak, ahogy eddig, pl: Dr. Kiss Gyula Egyesület, Nyugdíjas Klub, Vasútmodellező Klub stb.

Mivel az Agora Művelődési és Sportház felújítása hamarosan megkezdődik, az ottani szervezeteknek – pl.: Lorigo Táncsport Egyesület - is az MMIK lesz az új otthona. 

Szombathely MMIK


A ház jellege változik meg. Lesznek önkormányzati közfeladatokat megvalósító szervezetek, egyesületek. A költözés szakaszában vannak azok a szervezetek, amik hosszabb távon biztosíthatják az MMIK gazdaságos működését.

A közösségi tereket kivéve így fog kinézni az MMIK:

  • Alagsor: Vasútmodellező Klub, Ungaresca Táncegyesület
  • Földszínt: Városi Civil Kerekasztal, Attitude Balettiskola,
  • Első emelet: Mesebolt Bábszínház,
  • Második emelet: Agora, Lorigo Táncegyüttes, Nemzeti Művelődési Intézet, Haladás Sportkomplexum Fejlesztő Kft, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, Civil Információs Centrum.

 


 


Szerkesztőségi kiskör-kérdés: Ti mit csinálnátok az MMIK-val?

Kánya Dóra

Kánya DóraSok kellemes emlék fűz a Megyei Művelődési és Ifjúsági Központhoz. Itt voltak az első színházi, bábszínházi élményeim, itt tartották az Zrínyis napokat (a Zrínyi Ilona Általános Iskola tanulója voltam), amik gyerekfejjel különleges eseménynek számítottak. Később aztán rendszeres kiállítás-látogató lettem, kevés megnyitót hagytam ki az évek során. Szerettem a büfét is, sajnáltam mikor bezárt. A felújítása elkerülhetetlen, szörnyű állapotban van kívül és belül egyaránt, omladoznak a falak, látszik, hogy állandóan beázik. Formájában és funkciójában viszont maradhatna olyan, amilyen eddig volt. 

Józing Antal

Józing AntalAz egész ott lett alapjaiban elcseszve, hogy a szombathelyi színház nem az MMIK helyén épült fel. El tudok képzelni ott egy csinos, kompakt kis színházépületet, előtte parkkal, padokkal, virágokkal, szökőkúttal, fasorral, sétálgató emberekkel, akik alkalmanként bekukkantanak. De nem jött össze, mert a két politikai tábor addig-addig taktikázott, míg sikerült a színházat eldugniuk az Akacs Mihály utcába, szemben a Remek csinos hegesztőműhelyével, és amerre véletlenül sem jár senki.

Minderre még rátett az Orbán-kormány azzal, hogy úgy államosított mindent, hogy kimazsolázta magának a megyei rendszerből mindazt, amivel hatalomtechnikailag lehet valamit kezdeni. És hát egy lepukkant művelődési házzal mit is lehetne? Hogy ne legyen belőle politikai botrány, és nehogy elvesszen pár szavazat, Szombathely bevállalta most az épületet, ami kb. annyira hiányzott neki, mint üveges tótnak a hanyatt esés.  Rövidtávon megtartja, hogy aztán a választások után mi lesz vele, majd kiderül. Gyanítom, továbbra sem lesz meg az a politikai bátorság, amivel rendezni lehetne a kaotikus, túlburjánzott és túlméretezett szombathelyi kulturális intézmények ügyét.

Ha én lennék a polgármester, a következő lehetőségeket vizsgálnám meg:

  • Eladni az épületet egy magánbefektetőnek, csináljon vele azt, amit tud. A befolyt pénzt valami értelmesre költeni, ami semmi esetre sem egy újabb stadion. A népnek meg elmagyarázni okosan, hogy mi van.
  • Megpróbálni piaci, vagy piacközeli áron kiadni a helyiségeket vállalkozásoknak.
  • Önköltséges áron kiadni a helyiségeket kezdő vállalkozásoknak, kulturális csoportoknak stb.
  • Ledózerolni az egészet, a telken kezdeni valami izgalmasat.
  • Ledózerolni az egészet, a területen egy csodaszép belvárosi parkot létrehozni.
  • Ötletpályázatot írni ki, talán valaki okosabb, mint a politikusok és az újságírók.

(Feltételezve persze, hogy a város birtokában lesz majd az épület. Merthogy most – tudtunkkal – papíron valami minisztériumi osztály alosztályának a főcsoportjának a háttérhivatalának a tulajdonában van, akik talán nem is tudnak róla.)

.