8 ország 12 szervezetének képviselője gyűlt össze Szombathelyen egy háromnapos találkozóra, melynek része volt egy szakmai kirándulás is az Őrségbe.
Hétfőn kezdődött és szerdán ért véget az a nemzetközi szakmai tanácskozás, melynek házigazdája a szombathelyi Savaria Rehab-Team Nonprofit Kft. volt.
Az olasz, osztrák, szerb, szlovén, bulgár, ukrán, görög és magyar szakemberek a 2,5 milliós költségvetésű, Dél-Kelet-Európában a szociális gazdaság fejlesztését elősegítő ISDE-NET-projekt keretében érkeztek Szombathelyre. Az elméleti és gyakorlati kérdéseket egyaránt körüljáró találkozó fontos eleme volt a keddi, egész napos látogatás az Őrségi Nemzeti Parkba, ahol olyan jól működő kezdeményezéseket ismertek meg, melyek a térségi szociális gazdaság kialakulásának szilárd alapkövei lehetnek, mint pl. a helyi termékeket előállító mikrovállalkozások és a nemzeti park különféle együttműködései.
A projekt a South East Europe Programban az Európai Unió és a Magyar Állam Társfinanszírozásával valósul meg.
Iváncon felkeresték a helyi szakosított otthon területén működő biofarmot, ellátogattak Oszkóra, ahol a Hegypásztor Kör tagjai beavatták őket a zsupkészítés fortélyaiba.
Szendi Zsuzsa projektmenedzser minden szempontból sikeresnek ítélte a találkozót, amely hozzájárulhat ahhoz, hogy Magyarországon is nagyobb teret nyerjen az egyelőre csak csíráiban létező szociális gazdaság, amely egyszerre enyhíti a szociális feszültségeket és bővíti a gazdaságot.
Stefano Benvenuti, európai uniós pénzügyi menedzser, a projektet menedzselő milánói EUR&CA munkatársa szintén elégedetten nyilatkozott a szombathelyi találkozóról:
„Más olvasni valamit egy országról, és más látni a gyakorlatban, hogy hogyan működnek a dolgok. Magyarországon a szociális gazdaság egyelőre embrionális állapotban létezik, de azok a vállalkozások, melyeket kedden láttunk a tanulmányúton, minőségileg teljesen jó úton járnak” – mondta a szakember, aki úgy látja, az ilyen jellegű kezdeményezések nem akkor cselekszenek helyesen, ha a politikára és a törvényhozásra várnak, hanem ha maguk járnak elöl és kényszerítik ki a jogi és pénzügyi keretek változását.
Olaszországban már nagyon hosszú története van a szociális gazdaságnak, és az egyik legfontosabb tanulság az, hogy hálózatba kell szerveződni, mert így a hangjuk sokkal erősebben hallatszik a döntéshozók felé – mondta Stefano Benvenuti, akinek szakmai szempontból leginkább az oszkói zsupkészítés tetszett a leginkább, mivel úgy őriznek meg egy hagyományt, hogy közben piacot is találtak a nagy technológiai hátteret nem igénylő szociális gazdaság számára.
Az ISEDE-NET projekt jövő év tavaszáig folytatódik, a csoport tagjai még Szerbiában, Bulgáriában és Olaszországban találkoznak egymással.