Több szombathelyi háziorvosi rendelőre is kiterjesztenék a betegirányító rendszert

2014.12.01. 00:42

A Váci utcai rendelőben tesztelték, ott bevált. Ha rábólint a közgyűlés, a Szűrcsapó és a Kiskar utcaiban is bevezetik.

Áprilisi ülésén fogadta el a szombathelyi képviselő-testület azt az előterjesztést, amelyben Prugberger László (Pro Savaria) kezdeményezése alapján betegirányító rendszert alakítottak ki a Váci Mihály utcai felnőtt háziorvosi rendelőben.

Akkor úgy határoztak a városatyák, hogy amennyiben a június 1-től működő rendszer beváltja a hozzá fűzött reményeket, akkor az Egészségügyi Szakmai Bizottság javaslatot tesz annak bővítésére.

A betegirányító rendszer bevezetését az indokolta, hogy a felnőtt háziorvosok tájékoztatása alapján egy átlagos betegforgalmat lebonyolító orvos a négy órás rendelési időben átlagosan 75 beteget lát el. (A házi gyermekorvosok esetében ez a szám napi 50 fő.)

E számok alapján egy-egy betegre – vizsgálattal, adminisztrációval, receptírással együtt – nagyon kevés idő, mindössze 3,2 perc jut. Amit tovább csökkentenek a rendelőbe befutó telefonhívások: egyebek mellett a rendelési időről, a vérvétel időpontjáról vagy éppen a vizsgálatokkal kapcsolatos technikai kérdésekről érdeklődnek a betegek. Sok esetben mindez gyakorlatilag lehetetlenné teszi az orvos–beteg kommunikációt.

Több szombathelyi háziorvosi rendelőre is kiterjesztenék a betegirányító rendszert

A Váci Mihály utcai háziorvosi rendelő

Prugberger László kérdéseinkre válaszolva lapunknak azt mondta, a betegirányító rendszernek köszönhetően a rendelési idő alatt körülbelül 60 százalékkal kevesebb hívást kell fogadniuk a Váci utcai rendelő éppen betegeket fogadó háziorvosaihoz. Az orvosnak el kell mélyülnie a beteg panaszaiban, ezért ha a vizsgálatra nincs elég idő, illetve ha folyamatosan zavarják vizsgálat közben, akkor megnő a hibázás lehetősége – tette hozzá a háziorvos.

Prugberger Lászlótól megtudtuk még, hogy nem véletlenül a Váci utcai rendelőben tesztelték a betegirányító rendszert, hiszen ez a város legnagyobb rendelője, a fenti problémák itt hatványozottabban jelentkeznek, mint a kisebb forgalmú rendelőkben.

A Váci utcai rendelőben tehát immár diszpécser veszi fel a telefont, és csak akkor kapcsolja be a hívást rendelőbe, ha erre mindenképpen szükség van. Ezen kívül gördülékenyebbé vált a receptek felírása, hiszen a betegeknek nem kell háziorvosuk rendelési idejéhez alkalmazkodniuk, máskor is elvihetik a recepteket. Az új rendszernek köszönhetően lényegesen csökkent a várakozási idő, illetve a várakozó betegek száma.

Június 1. óta a rendelőben körülbelül 25 ezer fős betegforgalmat regisztráltak. Telefonon csaknem nyolcezer „ügyintézés” történt, egyebek mellett recept-, lelet- vagy táppénzes utalvány kiadása, előjegyzés, egyéb információk kérése miatt. A rendszert a rendelőbe megforduló betegek 73 százaléka vette igénybe. Azok, akik nem vették igénybe a szolgáltatást, egyértelműen orvosi vizsgálatra mentek a rendelőbe, néhányan pedig jobban bíznak a személyes orvos–beteg találkozásban, illetve közvetlenebbnek érzik így a kapcsolatot.

A tapasztalatok tehát egyértelműen pozitívak, ezért legutóbbi ülésén az Egészségügyi Szakmai Bizottság egyhangú döntést hozott arra vonatkozóan, hogy a betegirányító rendszert újabb két „nagy” rendelőre, a Szűrcsapó és a Kiskar utcaira is terjesszék ki. Az erről szóló előterjesztést talán még idén tárgyalja a képviselő-testület; az egyhangú bizottsági döntés előrevetíti a közgyűlési támogató döntést.

Több szombathelyi háziorvosi rendelőre is kiterjesztenék a betegirányító rendszert

A Szűrcsapó utcai rendelőben öt felnőtt háziorvos dolgozik, fizioterápiás kezelőhely és vérvételi hely is megtalálható. A betegirányítást szabad helyiség híján egy, a váróból leválasztott szoba kialakításával oldanák meg.

A Kiskar utcában szintén öt felnőtt háziorvos rendel. Rajtuk kívül két gyermekorvos fogadja a pácienseket, itt is van fizioterápiás kezelőhely, vérvételi hely, valamint négy fogorvosi rendelés. A betegirányítást a felnőtt rendelő bejáratánál lévő régi kartonzóban helyeznék el.

A két rendelőben 2015. április 1-től indulhatna a betegirányító rendszer.

.