Szombathely mint a magyar dal fővárosa: részletes program (2012. szeptember 8-9.)

2012.09.03. 21:09

A hétvégén Szombathely az ország zenei fővárosa lesz. Nagy nevek és különböző stílusok adnak egymásnak randevút a Fő téri színpadokon.

A hétvégén Szombathely az ország zenei fővárosa lesz. Nagy nevek és különböző stílusok adnak egymásnak randevút a Fő téri színpadokon.

Nyolc vidéki és 13 fővárosi színpadon, valamint két határon túli helyszínen tartják meg szeptember 9-én, vasárnap a magyar dal napját.

A rendezvény idei fővárosa Szombathely lesz.

A vasi megyeszékhelyen kétnapos és kétszínpados programfolyammal készülnek:

Szombaton Big Band Fesztivál lesz, megrendezik a magyar dalszövegírók találkozóját, szeptember 9-én, vasárnap délután az Agora színpadon Presser Gábor nyitja meg hivatalosan a magyar dal napját.

Ekkor élő legendák és szombathelyi zenészek jelennek meg együtt a színpadon.

A rendezvényt az AGORA Szombathelyi Kulturális Központ sikeres pályázata segítségével sikerült Szombathelyre hozni. (Erről részletek a programok után olvashatók.)

Programok:

Felvezető nap – 2012. szeptember 8., szombat

 Szombathelyi Big Band Fesztivál
10.00-22.00 óra
Helyszín: Fő tér
A már hagyományosan megrendezett Szombathelyi Big Band Fesztivál idén is felvezető programként szolgálná a Magyar Dal Napját. Az 60-as, 70-es évek magyar táncdalai a fellépő Big band zenekarok előadásában, sajátos feldolgozásban szólalnak majd meg városunk Fő terén.

10.30 Megnyitó
A Szombathelyi Big Band Fesztivált és a Magyar Dal Fővárosának rendezvényét megnyitja Dr. Puskás Tivadar SZMJV polgármestere

Magyar koncertfilmek napja
15.00-21.00 óra
Helyszín: AGORA – Savaria Filmszínház (kisterem)
Szomjas György: Kopaszkutya (1981)
Koltay Gábor: A koncert (1982)
Merényi Dávid: Napozz holddal (2010)

Szombathely – koncertváros!
17.00 óra
Helyszín: AGORA – Savaria Filmszínház aula
Kiállítás megnyitó a sajtóban megjelent vagy eddig „eltitkolt” koncertek fotóiból.

Kiállítók: a Vas Népe, az alon.hu, a nyugat.hu, a westindex.hu, a friss.hu, a vaskarika.hu fotósai és független kollégáik.

A kiállítást megnyitja: Dr. Puskás Tivadar SZMJV polgármestere és Presser Gábor a Magyar Dal Napjának „szülőatyja”.

Magyar Dalszövegírók Találkozója
18.00 óra
Helyszín: AGORA – Savaria Filmszínház (nagyterem)
Generációs találkozás és beszélgetés hazánk jeles szövegíróival. A beszélgetés tervezett résztvevői: Beck Zoltán (30Y), Czutor Zoltán (Belmondo), Závada Péter (AKKezdet Phiai)
A beszélgetést vezeti: Barták Balázs a NYME-SEK magyar tanszékének oktatója.

„Szombathely Sound”
18.00-20.00 óra
Helyszín: Szombathely utcái és parkolói
Az AVD frissen alakult nu-metal zenét játszó szombathelyi csapat, akik a vasárnapi nagyprogram beharangozójaként egy teherautó platóján felépített színpadon járják a majd várost és zenélnek sound system-ként „jamaicai mintára”.

„Felvezető nap - záró koncert a moziban”
20.00
Helyszín: AGORA – Savaria Filmszínház aula
Fellép a Nora’s Garden
Progresszív akusztikus zene saját dalokkal Szombathelyről!


Magyar Dal Napja – 2012. szeptember 9., vasárnap

Magyar Dal Fővárosa MinDenkiNek!
14.00-23.00
Helyszín: Fő tér

AGORA Nagyszínpad
Ezen a színpadon széles műfaji skálán, az ország legnépszerűbb zenekarai lépnek fel. A jelszó: „Magyar Dal Napja – MinDenkiNek!”, tehát a műfaji sokszínűség jegyében alakul majd a fellépők sorrendje.

Szombathely színpad
Itt csak szombathelyi kötődésű zenekarok és produkciók mutatkoznak be.
Terveink szerint a két színpad programjai forgó rendszerben váltják egymást. Fontos szempont a produkciók számára biztosított esélyegyenlőség, így mindenki 40 perc műsoridőt kap, a fő zenekarok – mindkét színpadon az utolsó kettő – pedig 60 percet. A mini koncertek között a műsorvezetők a magyar dalokkal kapcsolatos nyereményjátékot játszanak a PRO ART támogatásával.

A tervezett színpadi programok időbeli bontásban:

Koncertprogram (a koncertek két a színpadon felváltva kerülnek sorra):

14.00-14.40 Újvilág Utca - Sulizenekar (pályázati győztes)

14.45 Testi Szenzáció

15.30 Megnyitó - Élő legendák és szombathelyi zenészek együtt a színpadon.
Fellép Presser Gábor, Horváth Meggie, Prieger Fanni (Anima Sound System), Tóth Nóra (Nora's Garden), Szabó Tibor András (WSSZ) és Kirchknopf Gergő (Ocho Macho), majd Somló Tamás és a 4N Acoustic zenekar ad közös koncertet.
16.20 Violet Eye

17.00-17.40 Belmondo

17.45-18.45 Anima Sound System

18.50-19.50 30Y

19.55-20.55 Lord

21.00-22.00 Csík zenekar és Presser Gábor

22.05-23.05 Ocho Macho


 

KIEGÉSZÍTŐ PROGRAMOK

„Zenés ébresztő” – Szombathely város ifjúsági fúvószenekarának zenés ébresztője a Belvárosban a délutáni események helyszínén. Kezdés vasárnap délelőtt 9 óra.

 

30Y busz – Talán az köztudott, hogy napjaink egyik legnépszerűbb zenekara a 30Y egy szombathelyi buszjáratról kapta a nevét. Ezt a „történelmi eseményt”, és azt, hogy a zenekar a Magyar Dal Fővárosának vendége lesz, visszaállítjuk vasárnap délután 15 és 16 óra között a 30Y-os járatot. A dolog különlegessége, hogy a buszon ott lesz és játszik a zenekar, a felszállás pedig ingyenes! Ingyenes felszállás a Thököly úti buszmegállóban!

„A Magyar Dal Rádiója” – Szombathely rádióállomásai a MDN felvezető és fő napján is beszámolnak a történtekről és csak magyar dalokat sugároznak.


Az AGORA a pályázatról és a magyar dal napjáról

Az AGORA Szombathelyi Kulturális Központ koncepciójának, programjainak mindig is középpontjában állt a zene és a zenei kapcsolódási pontok keresése. Ez utóbbiakra építettük fel pályázati anyagunkat, amellyel elnyertük a Magyar Dal Fővárosa címet 2012-ben.

Városunk, Szombathely komoly zenekultúrával rendelkezik. A Savaria Szimfonikus Zenekar és a Bartók Béla Zeneiskola hagyományosan a komolyzene felé terelte a fiatalokat, de mindig voltak olyanok, akik nem a szokványos keretek között keresték zenei önmegvalósításukat. A 60-as évektől kezdve gomba módra szaporodtak a könnyűzenei együttesek Szombathelyen is, előbb az angolszász mintát utánozva, később megtalálva saját hangjukat, saját dalaikat.

A város mindig szerette a zenét. Szombathely fontosabb kulturális rendezvényeinél megállapítható, hogy a „zene” mindig kapcsolódási pont. Így van ez a Savaria Karnevál, a Nemzetközi Bartók Szeminárium és Fesztivál és az AGORA Nyár esetében is. Az elmúlt év közönségsikere, pedig arra sarkallt minket, hogy idén is résztvevői legyünk a Magyar Dal Napjának. A közös gondolkodás és a tavalyi 5 ezres nézőszám megerősítette a gondolatot, pályázzuk meg ismét a Magyar Dal Fővárosa címet.

A generációkon átívelő rendezvény fő célja, a magyar zene népszerűsítése. A szombathelyi szervezőnek, az AGORA Szombathelyi Kulturális Központnak pedig a hagyományteremtés. Az hogy a város és más támogatók segítségével minden év szeptemberének második vasárnapján magyar dalok szóljanak a Fő téren, sok ezer befogadónak, „műfaj függetlenül”, ingyenesen.

Természetesen fontos, hogy a Magyar Dal Fővárosa „más” legyen, mint a többi helyszín, ezért már az elején felvázoltuk főbb irányokat. Fontosnak tartottuk, hogy nemcsak a ZENÉT magát, hanem annak hatásait, kísérőjelenségeit is górcső alá vegyük!

A program alapelvei:

Műfaji sokszínűség
A magyar dalkultúra a népdaloktól, a műdalokon át, egészen a progresszív, alternatív törekvésekig rendkívül szerteágazó. A Magyar Dal Napján szinte minden műfajba szeretnénk belekóstolni.

A dalszöveg fontossága
Városunkban már évek óta hagyomány, hogy fiatal pályakezdő zenekarok szövegírói hónapról hónapra összejönnek és bemutatják egymás dalszövegeit „prózai formában”. Erre a hagyományra építve kis hazánk legjelesebb szövegíróit látnánk vendégül, a Magyar Dal Napját megelőzően.

A zene és a társművészetek kapcsolódása
A zene mindig ihlető forrása volt a társművészeteknek. Mi most a Magyar Dal Napján az irodalom és a fotóművészet kapcsolódási pontjait keressük a zenével egy kiállítás és egy „találkozó”formájában.

Ez a zenekar szombathelyi!
Vannak olyan zenekarok, amelyek nevének említésekor rögtön beugrik, honnan is indultak. Ilyen a Tankcsapda kapcsán Debrecen, a Kispál kapcsán Pécs, a Lord, az Anima és az Ocho Macho kapcsán Szombathely. A szervezők számára fontos az, hogy az országos nyilvánosság előtt is bemutassák, hogy milyen „szombathelyi dalok” is születtek az elmúlt évtizedekben.

Interaktivitás
Fontos szervezői szempont a közönség interaktív bevonása a programba. A kiegészítő programok, játékok jelentős része is ezt a célt szolgálja. Cél, hogy a csendes szemlélőből, hangos, aktív résztvevők legyenek.

.