Székely Klára politológus: Patthelyzet alakult ki Szombathelyen

2014.10.14. 19:52

A polgármesternek nem lesz könnyű dolga, nem harcos típusú politikus, aki odavág, ha arra van szükség, hanem pontosan igyekszik megvalósítani mindazt, amit az országos politika irányítói eldöntöttek – véli a szakember.

ALON: Kezdjük azzal, hogy a választást megelőző szakpolitikai vitákon, illetve a polgármester-jelölti vitán is ott volt. Milyen tanulságokat vont le ezekből a választáson induló szervezetekre és a választókra vonatkozóan?

Sz. K.: Egyrészt azt, hogy a jelölőszervezetek többsége nem konkrét programmal vágott neki a kampánynak. Sokkal fontosabbnak tartották, hogy képviselői helyeket, polgármesteri pozíciót szerezzenek. Másrészt pedig szembetűnő volt az emberek politika iránti érdektelensége, hiszen a nyilvánosság számára is nyitott polgármester-jelölti vitán szinte csak a pártok képviselői, aktivistái vettek részt.

Az utóbbival kapcsolatban az jut eszembe, hogy nem is biztos, hogy a választóknak konkrét programok kellenek...

Pedig jó lenne, ha ezek iránt is jobban érdeklődnének. Ugyanakkor markáns programok híján a választópolgár könnyen elfelejti, hogy gondolkodjon, mérlegeljen, mielőtt a szavazófülkében ikszel. Magyarországon még mindig érzelmi azonosulás alapján szavazunk, ami, valljuk be, sok esetben jól is jön a politikusoknak.

Mennyire volt meglepő önnek a választás szombathelyi eredménye?

Nagyon. Azok mentek el szavazni, akik biztos pártválasztók, de ezúttal nem csak a jobboldal tudott erőteljesen mozgósítani, hanem a baloldal is.

Mivel érték ezt el?

Nem ismerem a kampánystratégiájukat, de nagyon csendes, visszafogott, egyszerű kampányt folytattak, erőteljesebb visszhangok nélkül. Valószínűleg a választási szövetségben részt vevő pártok belső mozgósítása volt az, ami a baloldalon eredményhez vezetett.

Ez az eredmény viszont nem teljes siker, hiszen Puskás Tivadar maradt a polgármester, de a jobboldal sem lehet elégedett, mert nincs közgyűlési többsége.

Patthelyzet alakult ki. Ennek több kockázata is van. Nehézkes lesz a döntéshozatal a két oldal szembenállása miatt. Úgy gondolom, hogy az adott ügyek döntik majd el, hogy a képviselők, köztük a Pro Savaria és a Jobbik egy-egy képviselője hogyan szavaz. Elképzelhető, hogy a közgyűlésbe jutott szervezetek valamilyen politikai előnyért, pozícióért cserébe tartós koalíciót kötnek, de ezt tartom a kevéssé valószínű forgatókönyvnek. Az elmúlt négy évben megszokottnál élénkebb, hangosabb közgyűlésre számítok.

Az LMP kudarca borítékolható volt?

Látszott, hogy a kis pártok nehezen tudják megtartani a négy évvel ezelőtt megszerzett pozícióikat, legyen szó az LMP-ről vagy a Jobbikról. Az ő esetükben az már sikert jelentett volna, ha képesek hozni az eddigi közgyűlési helyeiket. De éppen az ő választóik nem mentek el szavazni, azok, akik elégedetlenek a két nagy párttal.

A Jobbik kispárt?

Szombathelyen jelenleg a megszerzett mandátumszámot tekintve igen.

Az LMP – legalábbis országos viszonylatban – optimista, hiszen Schiffer András a választási eredményeket értékelve azt mondta, 2018-ra váltópárttá szeretnének válni. Van ennek realitása?

Ilyet a Jobbik is mondott. Amikor egy választás után nem a várt eredmény születik, akkor a pártok megfogalmazzák, hogy majd a következő voksolásra felépítik magunkat. Ez néha így is történik. De ezért nagyon sokat kell tenni. Az LMP előnye, hogy olyan szakembereket is meg tudnak szólítani, akik nem a centralizmus iránt elkötelezettek, előnyben részesítik a szabadabb, környezettudatos gondolkodást. Ha belőlük a párt 2018-ra ütőképes, hiteles csapatot tud összeállítani, akkor van esélyük a jobb szereplésre.

Térjünk rá a Fidesz-KDNP-re. Lát olyan hibát vagy hibákat, amelyek a négy évvel korábbinál rosszabb eredmények okozói?

Azt, hogy a KDNP gyakorlatilag feloldódott a Fideszben, ezért színét vesztette. A választók fejében is összemosódott a két párt.

A KDNP-nek elég régen volt színe…

Megalakulásakor. Akkor eléggé határozottan megfogalmazódott a párt milyensége, de az aktuálpolitikai alkuk sok mindent felül tudnak írni, ahogy más pártok esetében is.

A Fidesz programja az, hogy folytatják az elkezdett munkát. Szombathelyen ez most nem lesz olyan egyszerű.

A Fidesz célja határozott, egyértelmű, és mivel az ország nagy részében birtokolja az abszolút többséget, nem kell változtatnia az elképzelésein. Szombathelyen viszont kiéleződhetnek a harcok. A következő öt évben a pártok közötti diplomácia dönti majd el, hogy ki mit tud megvalósítani a programjából.

Ebből a diplomáciából az elmúlt években nem sok mindent láttunk.

A racionalitás az, ha a pártok belátják, hogy a város fejlődése érdekében változtatni kell az eddigi gyakorlaton. Hosszú távon nem vezet eredményre a dafke politizálás. A Fidesz szempontjából biztosan megmarad a központi irányítás, de hogy helyben hogyan tudják teljesíteni az országos elvárásokat, az az itteni politikusok kreativitásán múlik. A Fidesz színeiben most több új képviselő került be a közgyűlésbe, ők talán eredményesebben tudnak majd tárgyalni az ellenzékkel.

Puskás Tivadar helyzetét milyennek látja?

A polgármesternek nem lesz könnyű dolga. Már csak azért sem, mert nem az a harcos típusú politikus, aki odavág, ha arra van szükség, hanem pontosan igyekszik megvalósítani mindazt, amit az országos politika irányítói eldöntöttek. Hallottam olyan felvetéseket is, hogy Puskás Tivadar nem lesz képes kitölteni az öt éves ciklust, és olyan helyzet is kialakulhat, hogy új választást kell tartani.

Ez csak felvetés vagy komolyabb realitása van?

Benne van a pakliban ez a forgatókönyv is.


Székely Klára
Nyugat-magyarországi Egyetem (SEK)
egyetemi adjunktus
Közgazdaságtudományi Kar
Közgazdasági és Módszertani Intézet
Savaria Konzultációs Központ (Szombathely)

  • Jelenlegi legfontosabb kutatási területek:
  • politikai marketing

Jelenlegi legfontosabb oktatott tárgyak:

  • Üzleti kommunikáció
  • Európai Unió intézményrendszere
  • Protokoll, etikett
  • Művelődéstörténet

 Érdeklődési kör:

politológia, történelem, etika

.