Szombathelyi közgyűlés 2010. december: újabb dolga lesz a rendőrségnek

2010.12.22. 21:44

Feljelentést tesz Puskás Tivadar szombathelyi polgármester egy még 2006-ban kötött bérleti szerződéssel kapcsolatban – egyebek mellett ez a döntés született a decemberi közgyűlésen, amely korántsem „a szeressük egymást gyerekek” karácsonyi hangulatában telt.

A szeretet, a béke, a család ünnepe jön - kezdte a decemberi szombathelyi képviselőtestületi ülést szerdán reggel Puskás Tivadar polgármester (Fidesz-KDNP). Ehhez képest már a „napirend előtti” felszólalásokban ekézték egymást a képviselők, annak ellenére, hogy semmilyen, a város polgárai szempontjából kardinális kérdés nem került szóba. Egyetlen kivétel volt talán, a kórház székhelyének visszahelyezése, amelyről januárban dönt a tulajdonos megyei közgyűlés. Puskás Tivadar és Lazáry Viktor alpolgármester (Fidesz) is cáfolta Horváth Attila (MSZP) szocialista képviselő értesülését, mely szerint a székhely visszahelyezésért cserébe Vas megye közgyűlése 200 millió forintos támogatást kért volna.

Nincs költségvetési koncepció

Czeglédy Csaba (MSZP) Molnár Miklós gazdasági alpolgármestert (Pro Savaria) alkalmatlannak tartja a posztjára, mert nem terjesztette be a jövő évi költségvetési koncepciót, amit a jogszabályok szerint meg kellett volna tennie. Felemlegette, hogy Molnár még ellenzéki korában rendszeresen szóvá tette, ha Ipkovich György (MSZP) polgármester késlekedett az előterjesztéssel.

Molnár elmondta, hogy a város olyan gazdasági helyzetben van, hogy nem lehet a szokásos módon, az előző évi bázisra épülő automatizmus szerint elkészíteni a költségvetést, abból kell kiindulni, hogy mennyi pénze lesz a városnak jövőre. Ezt pedig még azért nem lehet tudni, mert nem ismert egyelőre, mennyi lesz az idei adóbevétel, és mennyi hitelt hajlandóak adni a városnak a bankok.

Hosszas eszmecserébe bonyolódtak a képviselők a közvilágítás hiányosságai miatt is, mígnem az energiaszolgáltatók másfél évtizeddel ezelőtti privatizációjáig sikerült eljutniuk. Egyelőre azonban az sem tisztázott, hogy melyik kandeláber pontosan kié.

Meg kívánja-e menteni Szombathely városa az Irókéz Galériát?

Ezt kérdezte a polgármestertől az Horváth Zoltán (LMP), ugyanis város kulturális életében jelentős szerepet vállaló magángaléria tulajdonosai bejelentették, hogy nem kívánják tovább működtetni a galériát, mivel a korábbi kétmillió forintos támogatást az önkormányzat 2010-ben megszüntette. Lazáry Viktor alpolgármester elmondta, a kérdésre a közgyűlés, illetve a bizottság ad választ. Hozzátette, hogy őt még nem keresték meg a galéria tulajdonosai. Személyes véleménye, hogy a kortárs művészetet mindenképpen kell támogatni, de elsősorban a szombathelyit.

Ugyancsak Horváth Zoltán érdeklődött Takátsné Tenki Mária (Fidesz) tanácsnoktól, támogatja-e, hogy a gyepmesteri telepet átvegye a Fekete István Állatvédő Egyesület. A képviselő elmondta, hogy folyik a tárgyalás az egyesülettel, amely várhatóan a civil szervezet számára pozitív eredménnyel zárul a közeljövőben.

Vita nélkül elfogadták a képviselők a város első háromnegyed évi gazdálkodásáról szóló beszámolót, és a jövő év első két hónapjára szóló átmeneti gazdálkodással kapcsolatos rendeletet.

Eldöntötték azt is, hogy a Weöres Sándor Színház épületének homlokzatára melyik fríz kerüljön abból a három pályamunkából, ami a város pályázatára érkezett: Veres Gábor alkotása (a fotón) lett a befutó, egyhangú döntéssel.

(Veres Gábor alkotását – a hivatalos zsűri véleményével ellentétben - nemcsak a kulturális bizottság támogatta egyhangúlag, hanem Jordán Tamás színházigazgató is. – A szerk.)

Színház dekoráció
 

Lakásellenőrző bizottság kérdőjelekkel

Balassa Péter jobbikos képviselő indítványára létrejött a lakásellenőrző bizottság. A grémium fogja vizsgálni azon panaszokat, amelyek a lakóközösségektől érkeznek az együttélés szabályait rendszeresen megszegő önkormányzati lakásokat bérlőkkel kapcsolatban. A bizottságba szociológust, közgazdászt és szociális munkást is bevonnak. Egyedül a jogi bizottság tartotta aggályosnak és nem célravezetőnek a bizottság létrehozását.

Feljelentést tesz a polgármester

Egy napirendi pontba vonta össze a közgyűlés a Gagarin utca 24. számú ház hasznosítását és a Domus üzletközpontban lévő idősek napközi otthona céljára bérelt helyiség ügyét. A kettőnek annyi köze van egymáshoz, hogy még 2006-ban döntött a közgyűlés arról, hogy a Fő téri idősek napközijét a Domusba költözteti, és erre a célra ingatlant bérel. Most viszont a nemrégiben megürült Gagarin utcai ingatlanba költözteti a Domusból a napközit, és a Fogaras utcai volt bölcsődéből is ide kerülnek az idősek.

Gyebrovszki János (MSZP) tiltakozott a körzetében, a KISZ lakótelepen lévő napközi megszüntetése ellen, mondván messze kell menniük az időseknek, a déli városrész pedig ellátatlan marad. Annyit elért, hogy neki és Szakály Gábornak, a szociális bizottság fideszes elnökének feladatául szabta a polgármester, hogy keressenek a déli városrészben helyet az idősek napközijének. A bölcsődéből viszont mindenképpen költözniük kell, mert az megint a kisdedeket fogja szolgálni.

A domusos ügylet - emlékeink szerint - már megkötése idején sem tetszett a jobboldalnak. Most viszont a közgyűlés elé terjesztett Molnár Miklós egy beszámolót, amelyben több, a szerződéssel kapcsolatos – Szakács Dávid, a jogi bizottság elnöke szerint - „csont” is van. Ezekből Molnár Miklós szemezgetett: pályázat nélkül döntött az akkori szocialista többségű közgyűlés a helyiség kiválasztásáról. Továbbá 16 hónapon keresztül úgy fizetett a város bérleti díjat (a rezsivel együtt jóval több mint 10 millió forintot) a tulajdonos Ragasits és Társa Kft.-nek, hogy nem is használta az ingatlant. A tulajdonosnak kellett volna olyan állapotba hoznia az ingatlan, hogy alkalmas legyen az idősek fogadására, ennek csak részben tett eleget, például nem cserélte ki a nyílászárókat, a mai napig sem. Az sem szokványos, hogy a bérleti díj emelésének alapjául nem az infláció, hanem a jegybanki alapkamat szolgál. Az előterjesztésben szereplő táblázat szerint minden évben magasabb volt a jegybanki alapkamat, mint az infláció: volt, hogy 4,2 százalékos infláció mellett 9,5 százalékkal emelkedett a bérleti díj.

Czeglédy Csaba (volt alpolgármester) annyit tett ehhez hozzá, hogy nem lenne a bérleti díjjal most semmi probléma, ha a város megveszi a helyiséget, ennek érdekében ő személy szerint járt el az ügyben az akkori tulajdonos Videotonnál. Ezt azonban több cikluson keresztül sem tette meg a közgyűlés. Ugyanakkor gúnyos megjegyzéseket tett Molnár munkájára, azt mondta, a Fő téren mesélik már neki közös barátaik, hogy éppen milyen ügyön dolgozik az alpolgármester. Javasolta, hogy tegyen feljelentést, ha úgy látja, hogy visszaélés történt.

Molnár megkérdőjelezte, hogy lennének közös barátaik, és azt mondta, neki nem dolga feljelentést tenni, a polgármester azzal bízta meg, hogy vizsgálja meg az előző ciklusban kötött aggályosnak látszó szerződéseket. Ezt ő megteszi, a közgyűlésnek beszámol, és akár a közgyűlés, akár más is dönthet úgy, hogy feljelentést tesz.

A polgármester a jogi bizottságra akarta testálni a kontraktus és megkötése körülményeinek alaposabb vizsgálatát, de ez elől a feladat elől Szakács Dávid kitért, mondván, az eddig megismertek alapján a bizottság vizsgálatának egyetlen eredménye lehet. De nem mondta meg, hogy mi. Puskás polgármester viszont nem sokat töprengett, módosító indítványként beterjesztette, hogy bízza meg őt a közgyűlés a feljelentés megtételével. Ezt a közgyűlés el is fogadta, akárcsak a bérleti szerződés felbontását. (Olvasóink a beszámoló teljes dokumentációját megtalálják a szombathely.hu -n, a decemberi közgyűlés napirendjei között, a 6.b pont alatt.)

Majdnem addig élünk, mint a japánok

Nagy elismerés fogadta dr. Tarján Jenő kardiológus főorvos (volt városi képviselő) a város lakóinak egészségi állapotáról szóló felmérésről tartott beszámolóját. Ez után még egy sokakat érdeklő kérdés került szóba: a Haladás jövőbeni finanszírozásáról szóló megállapodás. A közgyűlés elfogadta a kft. taggyűlésén megszületett megállapodást, mely szerint a város jövőre 31 millió forinttal száll be a csapat finanszírozásába, e mellett a többi tulajdonos is köteles január 15-ig utalni a saját támogatását. Harangozó Bertalan (KDNP), a pénzügyi és gazdasági bizottság elnöke viszont nehezményezte, hogy sürgősséggel kell erről döntenie a közgyűlésnek.

A béke jegyében

A nyilvános ülés utolsó felszólalója a korelnök, Prugberger Emil (Pro Savaria) volt, aki megköszönte a város polgárainak a képviselőknek adott bizalmat: hinnünk kell, hogy fejlődni fog a város, meg kell őrizni a hitet, hogy a választók jó helyre tették a voksukat – mondta. A szeretetről szólva megjegyezte, nem tehetjük, hogy fenntartás nélkül szeressük egymást, de fenntartás nélkül kell szeretnünk a várost, és a polgárokat, akik a fejlődés és a béke érdekében választották meg a képviselőket. A béke jegyében kívánt áldott karácsonyt, és tevékeny, eredményes új évet a korelnök mindenkinek.

Ehhez a polgármester, Puskás Tivadar is csatlakozott, és meghívta az év végi szilveszteri tűzijátékra a város lakóit.

Annyira nem volt békés

A képviselők nem kímélték egymást, és bár a szocialisták jártak élen a hóhért akasztják játékban, azaz olyan dolgokat kértek számon a városvezetésen, amit az még ellenzéki korában tett szóvá az előző városvezetésnek. Így aztán sűrűn került szóba Ipkovich György expolgármester is. A jelenlegi városvezető, Puskás Tivadar többször kérte a képviselőket, hogy se egymást ne piszkálják, se a volt polgármestert, inkább az aktuális dolgokkal foglalkozzanak. A jegyző is kihúzta a valamivel gyufát, több kritika érte balról a munkáját, amit ő nem kevéssé pikírt módon, de jogszabályokra hivatkozva utasított vissza. A hivatal dolgozóit is védelmébe vette a polgármester. Őt se kímélték egyébként, egész nap számolta, hogy hányszor oktatják ki, utasítják rendre, magyarázzák meg neki szocialista képviselők, mi lenne a dolga. Este hatra tizenkét strigula jött össze. Lehet, hogy a közgyűlés zárt ülésén kapott még egy-kettőt, ha tudomásunkra jut, feltétlenül beszámolunk róla.

.