Szombathelyi közgyűlés - 2010. január

2010.01.28. 19:17

Ahhoz képest, hogy kampány van, nem is volt annyira goromba.

Szombathelyi közgyűlés

Délelőtt persze lezajlott a szokásos csörte Szakály Gábor és Gyebrovszki János között, délután meg a menetrend szerint jött az Unihall és a Promed körüli, városgazdaságinak álcázott politikai vita. Volt a még reflektorfényben egy sportnapilap-cikk is, amely még érdekes is lehetne, ha nem Magyarországon laknánk. Ja, igen, még annyi, hogy a jövő évi költségvetést levették a napirendről.

Délelőtt

Elhalasztották a költségvetést

Ahogy már leni szokott, a városatyák napirend előtt átvariálták kicsit a menetrendet. Leglényegesebb eleme, hogy Marton Zsolt, Fidesz-KDNP frakcióvezető javaslatára – és mindenki csendes egyetértésével – levették a napirendről a 2010-es költségvetést. Mindez beigazolja a korábbi - kimondott és ki nem mondott - sejtéseket, hogy a város számára pénzügyileg módfelett zűrösnek ígérkezik az idei év. Igaz, emberemlékezet óta nem volt olyan év, ami ne lett volna zűrös. Legfeljebb a fokozatok különböznek, de ehhez is egész jól hozzáedződtünk már.

Kis személyeskedés

A délelőtti közgyűlés viszonylagos nyugalomban zajlott, ám a szokásos verbális csörte most is lezajlott a szociális bizottság jelenlegi és korábbi elnöke, Szakály Gábor (Fidesz) és Gyebrovszki János (MSZP) között. Az utóbbi nehezményezte, hogy az év végi, városi intézményi ajándékosztásokkor megjelentek fideszes országgyűlési képviselők is. Szakály szerint viszont Gyebrovszki azért nincs képben, mert nem jár a bizottsági ülésekre.

Később, mikor már úgy tűnt, hogy lecsillapodtak a kedélyek, Szakály finoman lerasszistázta Gyebrovszkit, aki szerint a fideszes képviselőnek Gyebrovszki-fóbiája van.

Lazáry Viktor (Fidesz) véleménye meg az volt, hogy a polgármesternek nem kellene olyan sokszor szót adnia Gyebrovszkinak, mert a képviselő „unalmas”.

A sport szépségei

Ha nem Magyarországon zajlana mindez, úgy kommentálnánk, hogy furcsa, szürreális ügy. De mivel itt lakunk, így csak húzunk rutinosan egy-egy strigulát a "politika" és a "magyarfoci" rublikákba.

Lazáry Viktora mai (csütörtök) Nemzeti Sport egyik vezető hírére hívta fel a figyelmet, amelyben egy futball-menedzser, egy bizonyos Kiss József, azt panaszolta a lapnak, hogy ő megszervezte, hogy az egyik Haladás-játékos Ciprusról visszaigazoljon, de a megegyezett, „baráti ár”-nak számító 4000 eurót Czeglédy Csaba alpolgármester nem akarja kifizetni, helyette verőlegények emlegetésével megfenyegette. Lazáry szerint, ha mindez nem igaz, az alpolgármesternek perelnie kellene, meg persze magyarázatot adnia. Czeglédy „ámokfutásnak” minősítette Kiss József ténykedését és megismételte az újságnak adott nyilatkozatát: nem érti, miért kellene fizetni az illetőnek, amikor az semmi munkát nem végzett; amúgy meg írják már az ügyvédei a feljelentést.

Ipkovich György polgármester elismerte, hogy olyankor „indulatos vitái” vannak az alpolgármesterével, de pont a sport az, ahol nincsenek, és nem érti, hogy miért baj az, hogy a város nem fizetett olyanért, amiért nem kellett volna.

Marton Zsolt szerint furcsa, hogy mindig Czeglédy keveredik olyan helyzetekbe, ahol verőlegényekről van szó, Szakály azt hangsúlyozta, Ipkovich hibázott, amikor az alpolgármesterre túl sok hatáskört delegált, Czeglédy meg „tegye vissza a helyére a Keresztapa dvd-ket”.

A polgármester kitartott azon álláspontja mellett, hogy az a legfontosabb, hogy nem történt pénzkifizetés. És mivel nem történt, ő nyugodt.

Az ügy kapcsán Molnár Miklós (Pro Savria) azt nem értette, hogyan lehetséges, hogy az ilyen alpolgármesteri tárgyalásokról nincsenek jegyzőkönyvek, közben meg a tisztségviselők beszámolóiban meg az is benne van, hogy "ki mikor ment mellékhelyiségbe".

Ami még talán a focinál is komolyabb

Még talán a focinál is fontosabb, hogy környezetvédelmi felügyelőség első fokon nem javasolja a szombathelyi, Körmendi úti hulladéklerakónak a rekultivációját. A szakértők most vizsgálják, hogy mi is történt, mit is lehet tenni – tájékoztatta a nyilvánosságot Marton Zsolt. Vannak olyan vélemények, melyek szerint a döntés oka nem annyira a szakmai kérdések, hanem a pénzhiány – hangzott el.

A történet pikantériája, hogy a szombathelyi lakosság a szemétdíjakba beépített, jelentős összegekkel járul hozzá a térség más hulladéktárolóinak rendbetételéhez.

Így viszont, ha Szombathelyen nem lesz meg a szemétlerakó rekultiváció, akkor a város teljesen feleslegesen vesz részt a regionális társulásban, a lakosság feleslegesen járul hozzá a regionális költségekhez – ezt már Németh Kálmán alpolgármester (SZDSZ) mondta, aki szerint, ha már így alakult, akkor át kellene tekinteni a szombathelyi szemétszállítási díjakat.

Nyilván történni fog valami, mert helyzet van.

Közvilágítási anomáliák

Horváth Zsolt (Fidesz) a „közvilágítás áldatlan állapotát” – említette, mint olyant, amivel foglalkozni kellene a közgyűlésnek, mert ami most van - hol égnek, hol nem égnek az utcai lámpák -, az talán balesetveszélyes. „Én magam is szenvedek tőle” – mondta Ipkovich György, majd utasítja a hivatalt, hogy nézzenek utána. „Telefonlabirintusban vész el az ember” – kommentálta a jelenlegi közszolgáltató-panaszok útját a polgármester.

Hogy mindebből hogyan lesznek világító lámpák, és hogyan lehetséges az, hogy egy külföldi tulajdonú multinacionális cég azt tesz egy magyar megyeszékhelyen, sőt megyeszékhellyel, amit akar, az nem derült ki. Mondhatni: költői kérdés marad.

Józing Antal

Délután

Műsoron az Aréna Savaria

A délutáni etap egy hosszú, kiadós meccsel kezdődött, nem igazán a fair play szellemében, a költségvetés-módosítás örvén, ám attól egy kislabda-dobásnyira eltávolodva.

A tavalyi költségvetés utolsó – hatodik – módosítása az átcsoportosításokról szólt, a költségvetés főösszegére nem gyakorolt hatást. Viszont több régóta vitatott tételt is szerepel a büdzsémódosításban, így a Savaria Fórumot kiadó Promed Kft.-nek járó 24 millió forint és a sportcsarnokot működtető Unihall Kft.-t szerződés szerint megillető 23 millió forint.

Utóbbi kapcsán Marton Zsolt frakcióvezető megjegyezte, hogy ne zsarolja az Unihall a várost (ugyanis nemrégiben kilátásba helyezte a cég, hogy bezárja a csarnokot, ha nem kapják meg a pénzüket). A szerződés rossz, bontsák fel. Molnár Miklós, a pénzügyi és gazdasági bizottság (PGAB) elnöke javasolta öt évre lerövidíteni a győri céggel a szerződést, viszont – mint említette - erről nem tárgyal az Unihall. Amennyiben ebben dűlőre jutnak, kifizetik a számlákat – jegyezte meg. Czeglédy Csaba szerint nem kereste meg a képviselettel megbízott ügyvéd a sportcsarnok üzemeltetőjét, egyébként bárki üzemeltetné az Aréna Savariát, nem lenne olcsóbb.

Molnár szerint nem csak szerződés szerinti 65 millió jut az Unihallnak a város költségvetéséből, hanem a rendezvények támogatásán keresztül összesen több mint 90 millió, ami az Unihall bevételének 90 százalékát teszi ki. Célszerű lenne, ha a város saját cége üzemeltetné a saját sportcsarnokát, amelyben a saját rendezvényeit tartja.

Ipkovich György rákérdezett, hogy konkrétan mivel indokolja a gazdasági bizottság, hogy nem támogatja a két tétel kifizetését? Erre nem kapott választ a PGAB elnökétől. A szerződés öt évre történő csökkentését viszont minden politikai oldal támogatta.

A polgármester azzal summázta a vitát, hogy az város üzleti hírnevét rontja, ha nem fizeti ki a számláit. A vita még hosszan folyt, személyeskedő hangnemben, egymás érdemeit, vélt vagy valós érdekeit és felmenőit emlegetve.

Végül a Promednek járó pénzt tartalékba helyezték, az Unihall számlájának a felét kifizetik most, a másik felét szintén tartalékolták, a költségvetés módosítást elfogadták. Ezután konszenzussal pörgették a napirendeket. Egy darabig.

Nagyszálló: elmozdulás a parkolópályáról?

A Savaria Hotel (nagyszálló) sorsa rendeződni látszik, mivel a közgyűlés elfogadta a Savaria Szálloda tulajdonosával történt egyeztetésről szóló beszámolót. Abban állapodtak meg a felek, hogy a belváros rekonstrukciója során feltáruló Kőszegi utcai tömbbelsőben egy 49 férőhelyes parkolót megterveztet a szálló tulajdonosa, a város viszont átadja neki a rekonstrukcióból egyébként kimaradó Mártírok utcai 29. parkolót a szálloda kizárólagos használatára. Némi vita után Németh Kálmán alpolgármester megjegyezte, hogy most az lenne a fontos, hogy biztosítsák a parkolóhely-bővítési lehetőséget a vállalkozónak, hogy be tudja adni az építési engedély kérelmét. Ennek szellemében elfogadták az előterjesztést.

Közel egy órás polémia bontakozott ki a Fő téren bezáró patikával kapcsolatban, eső után köpönyeg jelleggel, mert a műemléki védelem alatt álló helyiségben működő, 130 éves, gyógyszertár bezár a magas bérleti díj miatt. (A gyógyszerésznek olyan helyiségeket is bérelnie kellett, amire nem volt szüksége.)

Esze 7ét órára sikerült legyűrnie a képviselőknek 12 napirendi pontot, mindeközben nem voltak tekintettel arra, hogy a tudósítónak már rég Mándli-klubban kellett volna lennie.

Terítéken a Safo

A Promed Kft. este ismét előkerült. Még a decemberi közgyűlésen hozták azt döntést, hogy a Savaria Fórum kiadójával tárgyaljon a polgármester és a jogi bizottság elnöke, Szakács Dávid (Fidesz). A tárgyaláson nem történt előrelépés. (Az ellenzék szerint az újság nem tesz eleget maximális mértékben a vállalásának, tartalmi szempontból.) Szakács kérte a közgyűlést, hogy biztosítson félmillió forintot a jogi bizottság számára egy szakértő megbízására, aki a szerződés teljesítésével kapcsolatban véleményt tud mondani.

A polgármester kérte, hogy minden frakció tehessen javaslatot szakértőre. Marton Zsolt szerint felejtsük el a frakciózást, mert annak idején a közbeszerzés bírálatához sem küldtek a frakciók szakértőket. Nemény András, szocialista frakcióvezető szerint konszenzus-bizottságot kellene létrehozni. Czeglédy közbevetette, hogy nem akart hozzászólni, de üzent a felesége, hogy kislánya szeretne már látni a tévében. (Azt nem láttam, hogy az alpolgármester integetett-e szeretteinek.) Azt kérdezte egyébként, hogy a szerződésben foglalt objektív feltételeknek megfelel-e Promed tevékenysége.

Molnár Miklós szerint a Promeddel kapcsolatos szerződés rossz, az újságról nem jó vélemények jutnak el hozzá, de ez ízlés kérdése. Viszont ma gazdasági válság van, nem tudja a város a heti megjelenést finanszírozni, amikor más területeken megszorításokat alkalmaz. Ezért javasolta már korábban, hogy kéthetente jelenjen meg a lap.

A polgármester megjegyezte, hogy a zord gazdasági helyzet a családokra is hat, akik az olcsóbb lehetőségeket választják a tájékozódásra. (Ennek bizonyára örülnek azok a lapok, amelyek – városi támogatás híján - az ingyenesnél valamivel drágábban tájékoztatnak.)

A közgyűlés a jogi bizottság előterjesztését fogadta el, majd zárt ülésen folytatta a munkáját.

Kupi Györgyi

.