Az olykor idegesítően alacsony színvonalú ülés első felvonása itt-ott próbára tette türelmünket.
A szokásos módon, a lényegi kérdések háttérbe szorításával, kellemes személyeskedésekkel zajlott a délelőtt.
Helycsere
Formális eseménnyel indult a közgyűlés. Harangozó Bertalan (Fidesz-KDNP) elbúcsúzott a közgyűléstől, mivel a Vas megyei kormányhivatal vezetője lett.
Czeglédy Csaba, az MSZP-frakció vezetője is gratulált Harangozónak, hangsúlyozva, hogy korábban több, a komoly tisztségre nem méltó név felmerült, de végül megnyugtató megoldás született.
Harangozó Bertalan a szép szavak mellé emléklapot is kapott a közgyűléstől.
Helyét – a pártlista szabályai szerint - Poór András vette át, aki egyelőre nem túl ismert a város politikai életében. Neve onnan lehet ismerős, hogy az őszi választási küzdelemben ő indult – és maradt alul - az ötös körzetben Czeglédy Csaba ellenében.
Viták nem napirendi kérdésekről
Ahogy korábban, mintegy történelmi hagyományként, a közgyűlés mindjárt a napirendek körül belesüllyedt a kontraproduktív viták oly ismerős mocsarába.
Czeglédy Csaba úgy vélte, hogy a nyilvánosság arcul csapása, hogy két fontos, eredetileg az ülés elején megtárgyalandó pontot (költségvetés) váratlanul a nap végére tették, és szintén javasolta, hogy vegyék napirendre a Falco kifizetéseit és a Savaria Rehab Team nyílászárók cseréit vizsgáló bizottságok felállítását.
A Fidesz nem méltányolta az ötleteket, magyarul leszavazta a javaslatokat. Mindettől függetlenül némi vita alakult ki - a papíron hivatalosan terítékre nem került - kérdésekről
Czeglédy Csaba megemlítette, hogy érthetetlen, miért nem indul belső vizsgálat a Falco és a Savaria Rehab ügyében, amikor őt ez utóbbi ügyben tanúként kihallgatta a rendőrség és lefoglalta a számítógépén található anyagokat.
Lazáry Viktor alpolgármester (Fidesz) szerint Czeglédy politikai zavart akar kelteni az egyesület körül, és arra hívta fel a figyelmet, hogy a közelmúltban felajánlották a szocialistáknak a Falco felügyelőbizottságának (feb) az elnöki pozícióját, így valószínűleg az MSZP-ben van valami kommunikációs zűr.
Czeglédy elmondása alapján viszont kiderült, az ügy nem egyszerűen kommunikációs természetű, mert feltehetően a feb sem tudott mindent a sportegyesület figyelemre méltó utalásairól, melyekről később Németh Kálmán (SZTKE) azt állította, hogy jutott belőlük off-shore cégeknek is.
A rendőrségi vizsgálathoz átadták az anyagokat, a vizsgálatban levő ügyről pedig nem akar nyilatkozni – mondta minderre a polgármester, aki megerősítette: a közpénzek gondatlan felhasználása valóban felmerült.
Marton Zsolt alpolgármester (Fidesz) „kis derültséggel” hallgatta, hogy a korábbi, a területért felelős alpolgármester - a bakszámla másolatok birtokában - nem volt képben. Czeglédy azzal replikázott, hogy nincs a bankszámlák a birtokában, ha ott lennének, akkor már a kampány során felvilágosították volna a közvéleményt, hogy mi közül is lehetett választani.
Színház
A színházavató ünnepséget Puskás Tivadar hozta fel, de a magasztos téma hamar politikai padlót fogott.
Czeglédy Csaba szerint „a polgármester tragédiája”, hogy Puskás Tivadar nem említette meg Ipkovich György szerepét az avatóbeszédében.
Szakály Gábor tanácsnok (Fidesz) arról beszélt, hogy nem Ipkovich Györgynek vagy Gyurcsány Ferencnek köszönhetik a színházat, hanem a szombathelyi adófizetőknek. Különben sem szerencsés pártpolitikát csinálni a színház ügyéből.
Még egy darabig ment az adok-kapok, mígnem Puskás így reagált Czeglédy további színházavatós kritikáira: „Tisztelt frakcióvezető úr, tessék ezt abbahagyni” – hozzátéve, hogy a hibákért ő maga vállalja felelősséget.
A színházavató eseménye azonban még két óra múlva is felbukkant.
Marton Zsolt ugyanis megemlítette, hogy a városházán van egy festmény, amelyre ráfestettek egy alakot, aki eredetileg nem volt rajta a kép vázlatán, aztán a végén mégis odakerült. Az alak történetesen hasonlít Ipkovich Györgyre.
„Ízléstelen vicc” – mondta a felvetésre Gyebrovszki János (MSZP), aki szerint mindenkinek kijár a tisztelet, így Ipkovich Györgynek is.
A kérdés aztán - értelemszerűen - zavaros bekiabálásokba és a szokásos színtű vitákba torkollott.
Reptér
Németh Kálmán (SZTKE) arról kérdezett, hogy mit lehet tudni a váti reptérről.
A polgármester válaszában elmondta: az ominózus mai dátum egyedül a Vas Népében szerepelt, a repülőtérért mindent megtesznek, a projekt továbbra is is kiemelt fontosságú beruházás.
Nagyjából ezt erősítette meg Marton Zsolt is, aki nem tartotta szerencsésnek az ügyvezető sajtóban való megszólalását.
Poór András szűzbeszédje
Poór András érezhetően és bevallottan lámpalázasan szólalt meg először a városi közgyűlés előtt. Először leszögezte, hogy igyekszik elődje, Harangozó Bertalan, „szellemében viselkedni és dolgozni”, majd – a West Balkán-tragédia kapcsán - arról érdeklődött, hogy Szombathelyen történtek-e lépések a szórakozóhelyek biztonsága érdekében. Puskás Tivadar megnyugtatott mindenkit, hogy igen.
A képviselők dél körül jutottak az első – pontosabban az elsőnek tárgyalt – harmadik napirendi ponthoz.
Ezekről pénteken, a pártok sajtótájékoztatója után számolunk be.