Szombathelyi közgyűlés, 2012. május: kora nyári döntések (összefoglaló)

2012.06.01. 16:05

A gyülekező pénzügyi viharfelhők miatt félmilliárd forintot zárolni kellett a költségvetésből.

Szombathelyi Városháza

Ennek ellenére a Haladás és a Falco is kapott egy kis plusztámogatást. Közgyűlés utáni sajtótájékoztatókon jártunk. A politikusok kommentálnak. És mi is.

Jobbik: Marton irányít?

Balassa Péter városi elnök és képviselő két nem önkormányzati képviselőt hozott magával a pénteki sajtótájékoztatóra. Egyikük Szalai Bálint, a frissen megalakult ifjúsági tagozat elnöke, a másik Schmidt András alelnök volt. Utóbbi az önkormányzati lakások értékesítéséről hozott döntéssel kapcsolatban megjegyezte: folytatódik a vagyonfelélés, a romossá vált lakásokat olcsón fogják eladni. Véleménye szerint a költségvetés helyrebillentésének nem ez a módja.

Balassa szerint ismét bebizonyosodott, hogy a Fidesz a gazdagok pártja, mert a vagyonosak tudnak majd élni a felújításra szoruló lakások megvásárlásának lehetőségével.

Egy másik vagyongazdálkodási kérdésre is kitért: hibának tartja, hogy úgy mondott le a város a Fő tér 32 számú ház elővásárlási jogáról, hogy nem történt értékbecslés. Így nem tudhatjuk, hogy mekkora vagyonról mondtunk is le. (A vevő 64 milliót forintot ajánl az ingatlanért.)

A jobbikos képviselő elmondta azt is, nem kapott választ a közgyűlésen arra, hogy mennyi lesz a repülőtér telekadója. A költségvetéssel kapcsolatban kijelentette: az, hogy a város likviditási problémákkal nézhet szembe, a korábbi elhibázott gazdasági döntések eredménye. Véleménye szerint a polgármester, Puskás Tivadar (KDNP) nem tudja kézben tartani a várost, igazából Marton Zsolt (Fidesz) irányít.

Egy jobbikos ügyre is kitért: a Jobbik kezdeményezte, hogy vizsgálják felül, hány olyan felügyelő-bizottság (feb) tag van a városi cégeknél, aki nem egy, hanem (jogszabályellenesen) több gazdasági társaságnál is betöltik ezt a tisztséget. Egy ilyet talált a vizsgálat, a jobbikos Füzessy Zoltánt, aki a Forrásközpontnál és a Távhőnél is tag volt. (Füzessy a kisebb díjazással járó forrásközpontos tisztségéről lemondott a vizsgálat után.) Balassa kijelentette, hogy Füzessyt kizárták a pártból, egyébként sem ők, hanem Marton Zsolt delegálta a Távhőbe. Felszólították Füzessyt, vonuljon vissza, és az ügyben feljelentést is tesznek a rendőrségen.

Nehezményezte Balassa, hogy nem tűzte napirendre a közgyűlés azt a pályázatot, amellyel egy műfüves pályához juthatott volna a város. Jordán Tamás kinevezéséhez gratulált, de elmondta, ők Koltayra gondoltak, mert a kultúrában is megújulásra lenne szükség.

MSZP: új adók kellenének a nem kötelező feladatok finanszírozásához

Czeglédy Csaba, az MSZP-SZTKE frakcióvezetője szintén gratulált a régi-új színidirektornak. A kulturális bizottság zárt ülésen vita nem is a személye, hanem a díjazása körül volt, ugyanis az igazgatói fizetése mellett a rendezésért és a szereplésért is díjat vett fel – ezt még a korábbi polgármesteri engedéllyel.

Konszenzussal abban maradtak a frakciók, hogy az igazgató munkaszerződésében egyértelműsítik az igazgató javadalmazását, ezt júniusban tárgyalja majd a közgyűlés.

Megjegyezte, hogy Jordán nem telepedett rá sem színészként sem rendezőként a színházra, és ha nem ő rendez, a díjat másnak is ki kellett volna fizetni.

A város gazdasági helyzetével kapcsolatban kifejtette, hogy ugyan történnek egyeztetések a frakciójuk és a gazdasági alpolgármester (Molnár Miklós, Pro Savaria) között arról, hogy miképp finanszírozható a város 2013-tól (különösen a nem kötelező feladatok, amelyeket jövőre már csak akkor lehet megtartani, ha nem okoznak hiányt), ám még nem tett le a városvezetés konkrét javaslatot. Czeglédy szerint szükség lesz új források bevonására, adók kivetésére, hogy a másfélmilliárd forintnyi nem kötelező feladatot (egyebek mellett kultúra, sport, tömegközlekedés) el lehessen látni.

A műfüves pálya neki is fájó pont: 150 millió forint támogatást kaptunk volna 45 millió forint önerő befizetése mellett.

Városvezetés: megszorítások a legkisebb kárral-bajjal

Puskás Tivadar polgármester rövid, de fontos közgyűlésnek minősítette a tegnapi ülést, amelyen „a képviselők nem egymással, hanem az ügyekkel foglalkoztak.”

Ötszázmillió forintot zároltak a költségvetésből, erre azért volt szükség, hogy megőrizzék a stabilitást. Igyekeztek olyan helyekről elvonni, amely vagy nem feladata az önkormányzatnak, vagy a legkisebb kárt és bajt okoz a polgároknak. Hozzátette ugyanakkor azt is, hogy a tegnap elfogadott módosításokkal a város teljes tartalékkerete kimerült.

Lazáry Viktor alpolgármestertől (Fidesz) megtudtuk, egyebek mellett támogatta a közgyűlés a Haladás VSE és a Falco 15-15 millió forintos plusz igényét, valamint hozzájárultak ahhoz, hogy a Bábszínház a zárolt 10 millió forintját felhasználhassa. A Haladás szponzorációnak meg van a forrása, a Falcóét még keresik.

Alapítottak egy Idősbarát díjat, valamint kitüntették azokat a rendőröket, akik közreműködtek a szatír elfogásában. A polgármester reagált azokra a véleményekre is, melyek szerint a rendőrök csak a munkájukat végezték: a példa nélküli bűncselekmény sorozat elkövetőjének elfogása nagymértékben hozzájárult ahhoz, hogy a város polgárainak biztonságérzete helyreálljon – indokolt Puskás Tivadar.

Lazáry Viktor tájékoztatta még sajtót arról, hogy több olyan intézmény-felújítási, korszerűsítési pályázatot fogadtak el, amelyek révén önrész nélkül újulhatnak meg iskolák, óvodák. A helyi közösségi közlekedés állami támogatására is igényt nyújtanak be, továbbá támogatta a közgyűlés, hogy a Savaria Szimfonikus Zenekar „nemzeti” besorolásra pályázhasson. A minősítés elnyerése nagyobb állami támogatást jelentene a zenekarnak. Az alpolgármestertől tudtuk meg, hogy 17 igen, 1 tartózkodás és 1 nem szavazat mellett választották újra igazgatónak Jordán Tamást.

Baj van, baj van, nagy baj van…

Harmadszor is sikertelen lett a város folyószámlájának vezetésére kiírt és folyószámla-hitel biztosítására kiírt pályázat, ezért is volt szükség a félmilliárd forint zárolására. Ugyanakkor a költségvetés idei második módosításánál számos új igény merült fel, ezek egy részét el is fogadták. A közgyűlésen Molnár Miklós felállt, és bejelentette, hogy ezzel a városi büdzsé tartaléka kimerült.

Ehhez képest a Haladás VSE kapott támogatást, és a Falco is (utóbbi még nem tudni miből), tudomásunk szerint a kettő együtt működött: vagy mind a kettő, vagy egyik sem.

De ez így nem lesz jó.

Legközelebb melyik városi egyesület vagy önkormányzati cég lobbistája állítja falhoz a közgyűlést? Hogy én akkor szavazok a te szívedhez közel álló egyletre (cégre, akármire), ha te megszavazod az én szívemhez közel álló pluszpénzét?

Czeglédy Csaba közlése szerint a hivatal másfélmilliárd forintra teszi a nem kötelező feladatok ellátására fordított összeget. (Ez a büdzsé kb. 8 százaléka.) Tőle hallottuk, hogy más fideszes város közgyűlése úgy akar kibújni a nem kötelező feladatok finanszírozási stopja (államháztartási törvény) alól, hogy rendeletileg kötelezővé teszi a nem kötelezőt. A frakcióvezető szerint ez sem lehet megoldás, mert hiába lesz kötelező, ha nem lesz miből finanszírozni. Azt javasolja, kérdezzük meg a városlakókat, mit akarnak.

A problémafelvetés nagyon is indokolt. De én nem kérdezném meg a városlakókat. (A múltkor kedvenc borozómban vetődött fel a kérdés kultúra vagy sport, kedvenc csaplárosnémnak kis híján szét kellett ültetnie törzsasztal vendégeit, amin az se szépített, hogy mindenkinek igaza volt. Még neki is.)

A nem kötelező feladatok finanszírozása érdekében a plusz adók kivetése sem egy nyerő ötlet, mert az a nyugdíjas, egyedülálló anya, hitelt nyögő gyerekes házaspár, aki a kötelező rezsijét is alig tudja kigazdálkodni, borzasztóan nem akar ingatlanadót fizetni a panelja után, hogy legyen pénz a vasi olimpiai sportolók támogatására, Fő téri bulira, zenekari koncertre, karneválra. Pláne, hogy az utóbbiban egy sört vagy popcornt se engedhet meg magának vagy a gyerekének. Aki ilyet bevezet, annak annyi. (Nem hiszem, hogy épp Czeglédy ne számolna ezzel az opcióval.) Nem (csak) amiatt a pár (tíz)ezer forint miatt, hanem mert méltánytalan, nem igazságos, hogy olyasmi finanszírozására kasszírozzanak, amit nem is vesz igénybe a polgár. (Aki egyébként fizet adót, amiből úgy tűnik, elvárás, hogy koncertre, össznépi bulira, meccsre egy icipici pénz járjon… csak éppen nem jut.)

Összeértek a problémák. Sehol nincs pénz. Jó pár évvel (két ciklussal) ezelőtt mondta egy akkor épp városvezető frakció tagja, épp egy költségvetésről szóló sajtótájékoztatón, hogy elértünk a falig. Nem ártott volna, leülni a tövébe, és egy száraz kifli csücskét rágcsálva elgondolkodni, hogy akkor most merre is az arra…

Czeglédynek abban viszont igaza van, hogy nem fog működni a történet a szombathelyiek nélkül. Csak akkor eléjük kell állni, és el kell nekik mondani, hogy mi a szomorú valóság. De ahhoz, hogy ezt el is higgyék – mert azt már sokszor hallották, hogy nincs pénz, aztán meg valahogy bizonyos dolgokra mégiscsak lett – nem lehet pluszpénzeket megszavazni ide-oda… (K. Gy.)

.