Szombathelyi közgyűlés, 2012. június: összefoglaló

2012.06.22. 11:50

Hirtelen felindulásból kb. 100 milliót osztottak szét, többségét sportkluboknak. Grünwald Stefánia marad az Agora igazgatója.

A rossz nyelvek szerint azért hozták a tervezett időpontnál egy héttel korábbra a júniusi szombathelyi közgyűlést, hogy a képviselők korábban megkezdhessék nyári szabadságukat.

Mi ezt természetesen nem hisszük el, valószínűleg arról van szó, hogy nem tudták visszafogni tenni akarásukat, és minél hamarabb akartak dolgozni a város érdekében.

Mi mindenesetre végighallgattuk a pártok képviselőnek pénteki sajtótájékoztatóját, ahol összefoglalták és értékelték, mi is történt a városháza nagytermében csütörtökön.

A városvezetés a konstruktivitást emelte ki

Puskás Tivadar polgármester nem volt elragadtatva az ülést megelőző politikai vitától és a sértegetésig menő személyeskedésektől, de azt örömmel újságolta, hogy konstruktív dolgok is történtek.

A politikus kiemelte: a csütörtöki rendőrségi beszámolókból az derült ki, hogy Vas megye és Szombathely összességében biztonságos, köszönhetően a rendőrségi munkának és az itteni lakosok mentalitásának.

Puskás üdvözölte a Szombathelyre érkező állami támogatást, és azt, hogy a képviselők konszenzussal támogatták azt a javaslatot, hogy a város vegyen részt egy pályázatban, amely lehetővé tenné, hogy az Ady téri buszpályaudvar az állomáshoz költözzön.

A sokmilliárdos projekt első ütemében a tervezésre nyújtottak be pályázatot 220 millió forint értékben. A döntést megkönnyítette, hogy nem kell bele a városnak önrészt tennie.

A polgármester közölte: a zárt ülésen döntés született Jordán Tamás színházigazgató új szerződéséről, illetve eldőlt, hogy Grünwald Stefánia marad az Agora igazgatója.


A szocialisták beszélnének a jövőről

A szocialistákat Horváth Attila képviselte, aki szerint a városvezetés még a struccnál is rosszabbnak bizonyul előrelátás tekintetében.

A képviselő ezt annak kapcsán mondta, hogy a számítások szerint jövőre a város mintegy 1,6 milliárd forinttal kevesebb állami támogatást kap, mint az idén, ami tragikus helyzetbe hozza pénzügyileg Szombathelyt, de erről a városvezetés mintha nem akarna tudomásul venni, nem konzultál az ellenzékkel arról, hogy hogyan lehetséges ilyen feltételek mellett a jövő évi költségvetés.

Horváth Attila örömmel vette ugyanakkor Molnár Miklós gazdaságért felelős alpolgármester (Pro Savaria) néhány konszenzus-kereső mondatát, csakúgy mint azt a tényt, hogy a városnak sikerült egy előnyös folyószámla vezetést kiharcolnia a Raiffeisen Bankkal.

A képviselő ugyanakkor erősen nehezményezte, hogy a költségvetés módosításának a tervezetét csak az ülés előtt kapta meg az ellenzék, és súlyos kritikával illette a Fidesz-által gründolt városi cégeket is, melyek veszteségpótlásra szorultak.

Szerinte különösen figyelemre méltó az új parkfenntartó működése, amely közmunkásokkal is 80-100 millióval többe kerül évente, mint a korábbi magáncégek, ugyanakkor minőségileg gyengébb munkát végez.

Ide tartozik, hogy a város – tudtuk meg – év végén megszünteti a súlyosan veszteséges városfejlesztési cégét.

A Jobbik a Titanicról

Részben hasonló kritikákat fogalmazott meg Balassa Péter, aki szintén kitért a közgyűlés előtt kiosztott költségvetés-módosításra a gyengén, és szerinte pazarlóan működő önkormányzati cégekre, melyek csütörtökön kaptak mentőövet a képviselőktől.

Balassa emlékeztettet: a közelmúltban lezajlott közmeghallgatáson a panaszok zöme a parkfenntartó cégre érkezett, arra, amelybe 360 millió forintot tett be az önkormányzat.

Ami a Falcót illeti, a képviselő elismeri a csapat teljesítményét, ugyanakkor nem tartható, hogy komoly menedzsment hiányában az önkormányzat folyamatosan teszi bele a pénzt.

A jobbikos képviselő a baloldalra is szúrt egyet, amikor idézte Czeglédy Csabát, aki a közgyűlésen a Titanichoz hasonlította a várost. Balassa szerint a „Titanic”-on ugyanis már korábban elég nagy léket ütöttek a szocialisták.

Az önkormányzat csütörtöki ülésén elfogadta a kirívóan közösségellenes magatartásról szóló rendelet. Ennek gyenge pontja a Jobbik szerint, hogy először a városnak kellene következetesnek lennie: ott van például a Kossuth utcában a Magellán telek és a rajta levő dzsungel.

LMP: eltapsolás?

Horváth Zoltánnak ugyanaz volt véleménye a kirívóan közösségellenes magatartásról szóló rendelet kapcsán, mint a Jobbiknak: a városnak kellene először példát mutatnia.

Az LMP-s képviselő fogalmazott a legélesebben a költségvetés módosítása kapcsán. Nemcsak azt nehezményezte, hogy a tervezetet sürgősséggel fogadták el, de – ahogy fogalmazott - szerinte a 100 millió forintot „néhány perc alatt eltapsolták”.

Mint megtudtuk, a költségvetés módosításának legnagyobb részét a sportkuboknak juttatott pénzek tették ki, illetve egy nagyobb összeg a bezárásra ítélt városfejlesztési cégnek is jutott.

A politikus beszámolt arról a csütörtökön leszavazott kezdeményezéséről is, amely arra kötelezte volna a képviselőket, hogy havonta tartsanak fogadóórát. (Jelenleg évi kettő a kötelező, de akad közülük, aki ezt sem abszolválta.)
 

.