A szombathelyi kulturális bizottság rendkívüli ülése: kultúra kontra koncepció

2012.02.13. 21:27

Nem tudunk nem kommentálni.

Az Agora jelenlegi funkciójában megszűnik, a Művelődési és Sportház tevékenységéből marad a sport, a bábszínház költözik, de az idén ebből egyetlen fillér megtakarítás nem lesz. A kulturális bizottság tárgyalta a kulturális koncepciót.

Első olvasatban rendkívüli ülésen tárgyalta hétfőn város kulturális és sportbizottsága a szombathelyi kulturális intézményhálózat átszervezéséről szóló koncepciót.

Az előterjesztő Lazáry Viktor alpolgármester (Fidesz) megérkezéséig Sági József (Fidesz), a bizottság elnöke tartotta szóval az egybegyűlteket, köztük jó néhány újságírót. Utóbbiakat azzal örvendeztette meg, hogy tudósíthatnak az eseményről, pedig nem is küldött nekik meghívót. De, mint hangsúlyozta, „demokráciát építünk, meg sajtószabadság van”, és kérte, hogy hangsúlyozzuk: ez az elképzelés még csak az első olvasat, még semmi sincs eldöntve. Kívánságának eleget tettünk, egyúttal köszönjük, hogy végezhetjük a dolgunkat és tájékoztathatjuk Szombathely polgárait, hogy mit tervez a politika az adófizetők pénzéből finanszírozott kulturális intézményrendszerrel.

Hogy mit, azt az alpolgármester vezette elő. Az intézményrendszer átszervezését – hangzott el - a városhoz került két intézmény (Mesebolt Bábszínház, Szombathelyi Szimfonikus zenekar), valamint az önkormányzat gazdasági helyzete indokolja.

Költözés a Kisfaludy utcába

A Mesebolt Bábszínházzal kapcsolatban a koncepció két dologra terjed ki: előnyösnek tartanák, hogyha nem az állami tulajdonú MMIK-ból a Szova tulajdonában lévő Kisfaludy utcai ingatlanba költözne, valamint egy szervezeti egységben működne a – a hasonló korú célcsoport miatt – a Gyermekek Házával. Utóbbi maradna a jelenlegi helyén, a Jászai utcában.

A város tornaterme

A Művelődési és Sportház (MSH) a továbbiakban a Szombathelyi Sportközpont és Sportiskola Nonprofit Kft. kezelésébe kerülne. Itt tartanák azokat az edzéseket, amelyek most iskoláktól bérelt tornatermekben zajlanak. Ehhez csupán az kell, hogy eredményjelző rendszert építsenek ki és felfessenek néhány vonalat. Mindezek mellett megmaradna a rendezvényház funkció, tehát továbbra is itt lennének a szalagavatók. A színházi vendégelőadások viszont a Weöres Sándor Színházba költöznének. Úgy számolnak, a megtakarítás ezzel kb. 12 millió forint lenne.

Agorából fesztiválszervező

Ahogy ez már a fentiekből kiderülhetett, az átszervezés legnagyobb áldozata az Agora lenne, hiszen a város kulturális szolgáltató központja gyakorlatilag funkció nélkül maradna: „a nemzeti, városi ünnepek, valamint a város kulturális összművészeti fesztiváljainak” szervezésén kívül semmit nem csinálna. Az Agora Kulturális Központból Agora Fesztiválközpont alakulna, és gondolkodnak azon, hogy jövőre ez az új intézmény (esetleg gazdasági társaság) szervezné a karnevált is. Ide kerülne a Lamantin Fesztivál vagy a Médiawawe is, hogy egy kézben legyen a szervezés, és azt profik végezzék – hangzott az alpolgármesteri indoklás.

A jelenlegi 11 főről 5 főre csökkenne a létszám. Az Agora szétdarabolásával 2013-tól 49,8 millió forint megtakarításra számítanak.

Az eddig közös fenntartású intézmények közül a Smidt Múzeum és a Berzsenyi Dániel Könyvtár számíthat további városi támogatásra. Továbbra is érvényben vannak a kulturális egyesületekkel a feladatátvállalási szerződések, de a támogatás csökkenni fog.

A bizottság egy tartózkodással és 10 igennel fogadta el a javaslatot, melyet pénteken tárnak az intézményvezetők elé. Közülük a bizottsági ülésen Grünwald Stefániát, az Agora igazgatóját láttuk, aki meg is szólalhatott. Elmondta, hogy szívesen részt vettek volna a koncepció elkészítésében. Megjegyezte, hogy az intézmény által szolgáltatott pénzügyi adatokból a koncepció alátámasztását szolgáló adatokat mazsolázták ki az anyag készítői. (Például veszteségesnek hozták ki a könnyűzenei koncerteket.)

Horváth Zoltán LMP-s képviselő azt nehezményezte, hogy megszűnnek a klasszikus kulturális tevékenység színterei. Ezt Lazáry nem értette, Horváth meg nem magyarázta meg, mit is ért ezalatt.

Horváth hiányolta a két általános művelődési központot (Nyitra utcai és Oladi ÁMK), mint megtudtuk, ez később be kerül majd a koncepcióba, ugyancsak foglalkoznak majd a karnevál alapítvány fenntartásában működő Történelmi Témaparkkal és az Aréna utca 8-cal.

Alon-kommentár

Koncepció, koncepció nélkül

Őszintén szólva, kicsit többet vártunk volna egy a város kulturális intézményrendszerét átalakító koncepciótól, mint az Agora megszüntetése, az MSH tornateremmé alakítása és egy milliárdos költségvetési tétel 60-70 millió forintos megkurtítása. Még első olvasatban is. Az Agora megalakításához (2007) képest lett egy színházunk, egy bábszínházunk, egy szimfonikus zenekarunk és egy Iseumunk. Nincs MMIK-ánk és képtárunk.

Nyomát nem látjuk, hogy az új az intézmények hogyan illeszkednek a város kulturális szövetébe koncepcionálisan a jövőben, és hogy lesz-e és milyen (szakmai) együttműködés az államhoz került intézményekkel.

Ez persze közművelődési szakkérdés, de arra sem találtunk utalást, hogy hogyan alkalmazkodik a kulturális koncepció a költségvetés új koncepciójához (kötelező feladatok finanszírozása az első, minden más akkor, ha marad rá pénz). Sőt, ennek ellenkezője látszik: a város be akarja kebelezni a Mediawawe-et, a Lamantint, hogy egy kézben legyen, meg profi…(Eddig melyik nem volt profi?) Ez viszont nem kötelező feladat.

Az sem látszik – Horváth Zoltán felvetése nyomán – hogy hol lesz a jövőben egy író-olvasó találkozó, egy kamarakiállítás, vagy koncert, lesz-e egyáltalán, és ki szervezi azt meg. A 13 oldalas tanulmány közel felét a jelenlegi helyzet és a jogszabályi háttér ismertetése teszi ki. A maradékot olvasván meg úgy tűnik, hogy a koncepció készítői mintha nem is ebben a városban élnének, például: „Az elmúlt években a megyei és városi önkormányzat közösen szervezte évadnyitó bálját, ezt 2013-tól az AGORÁ-nak kellene felvállalnia.” Nos, az elmúlt két évet megelőző időszakban is az Agora szervezte a város bált.

Vagy: „A fesztiválokat szervező intézménynek érdeke összefogni a szombathelyi közművelődési és művészeti intézményekkel, mivel saját előadó-, kiállítótérrel nem rendelkezik”. Hogyhogy nem rendelkezik? Amennyiben az Agora a saját épületében marad, akkor bizony rendelkezik (az emeleten meg a pincében). Vagy máshová költözik? Ha igen, akkor hiányzik a koncepcióból, hogy mi lesz az épületben található kiállító és előadótérrel, lesz-e ennek funkciója a kulturális-közéleti térben, és mi?

Továbbá: „Szombathelyen egyetlen kulturális intézményben sincs számon tartva, hogy egy személy hány alkalommal látogatta az adott intézményt.” Mégis, hogyan kellett volna ezt számon tartani? Minden egyes rendezvényen meg kellett volna kérni a látogatókat, hogy húzzanak a nevük mellé egy strigulát? Nem mindegy, hogy egy személy látogatja többször az intézményt vagy több személy egyszer?

Volt viszont egy figyelemreméltó megjegyzése Lazáry Viktornak, ami a jövőbeni színházigazgató kiválasztásának fő kritériumára vonatkozott. Az alpolgármester szerint a bizottság dolga eldönteni, milyen színházat akar, és azt az igazgatót fogják választani, amelyik alkalmazkodik a bizottság koncepciójához. Szerintem pályázatot nyugodtan meg lehet spórolni, sőt, a direktor bérét is: igazgassa a színházat a bizottság. (K. Gy.)

.