Pittmann Zsófi falvédői a szombathelyi Puskás Galériában

2015.01.22. 13:46

A Depeche Mode találkozása a falusi kiskonyhákkal.

Az utóbbi időben rendszeresen megfordultunk a Szombathelyi Műszaki Szakképző (egykori Puskás) épületében.

Utoljára például azért, mert az LuK Savaria Kft. egy hi-tech Siemens-oktatóprogramot ajándékozott az iskolának.

Akkor – bevalljuk – nem gondoltunk arra, hogy nemsokára azért jövünk vissza, hogy itt, ebben a nagyon fiús és nagyon műszaki környezetben találkozzunk az egyik legismertebb szombathelyi indulású kortárs képzőművész alkotásaival.

Mondhatni két világ, a kőkemény reálgazdaság és kortárs képzőművészet találkozik az iskola előterében kialakított Puskás Galériában.

Pittmann Zsófi falvédői a szombathelyi Puskás-galériában

Érdekes párhuzam, hogy Pittmann Zsófia munkái – melyek számos külföldi országban is megfordultak már - szintén a világok találkozására építenek.

A falvédő mint forma az egykori falusi kiskonyhák paraszti, kispolgári miliőjét idézi meg, míg a megjelenített szöveges és figuratív tartalmak napjaink tömeg-, pop- és rétegkultúrájából kerülnek ki.

Pittmann Zsófi falvédői

A meghökkentő kontraszt eredményeként mind a két világnak jut bőven a fricskából - és egy kicsi a szeretetből is.

Természetesen humoros, ahogy a textilekről Zalatnay Sarolta, Zámbó Jimmy, Deák Bill Gyula, Depeche Mode, Máté Péter, Superman és a többiek tekintenek ránk, ugyanakkor némelyekről komoly tanulmányokat lehetne írni. Ilyen például a Hamvas Béla idézet illusztrácója: „Végül is ketten maradnak, Isten és a bor”.

Ahogy a helyszín és a falvédők, úgy a csütörtök délelőtti kiállítás megnyitó is rendhagyó volt: kortárs képzőművészek munkáit ugyanis tudtommal nem szokás Jimmy-számmal felvezetni. Most pedig ez történt. Az esemény ugyanis azzal kezdődött, hogy Lakatos Bálint 9. osztályos tanuló elénekelte a „Dalban mondom el” örökzöldet, illesztve az egyik kiállított műalkotáshoz.

Nyitóbeszédében Pittmann Márton – Zsófia testvére – elárulta, hogy a falvédőkkel a családban az egyik nagymama konyhájában találkoztak először.

Korábban giccsnek lettek kikiáltva ezek a művek, ma már azonban – hogy eltűnőben vannak – már inkább népművészetnek tartják őket.

Pittmann Márton figyelmeztette a jelenlevőket: ne becsüljük le a jelen tömegkultúráját, mert egykoron majd ez is múzeumokba fog kerülni, beleértve napjaink csúcskategóriás mobiltelefonjait.

A kiállítást szervező tanártól, Bodó Judittól megtudtuk: nem véletlen az alkotó és a kiállítóhely találkozása. Zsófia édesapja, Pittmann László több mint egy évtizedig tanított az iskolában, és akinek grafikai gyűjteményéből 2013-ben már rendeztek tárlatot a Puskás Galériában.

Az eseményen megjelentek a Pittmann család tagjai is, akik közül többen szintén jól ismert szereplői a szombathelyi kulturális életnek.

A kiállítás – amelynek tartozéka öt darab Pittmann Zsófiról és a falvédőkről szóló tároló is - 2015. március 2-ig tekinthető meg a Puskás Galériában.

Pittmann Zsófi

 

.