A Szova is a svájci frank szorításában

2011.04.19. 14:12

Komoly veszteséggel zárta az elmúlt évet a Szova, annak ellenére, hogy alaptevékenységeit a vártnál nagyobb nyereséggel végezte..

Szova

Komoly veszteséggel zárta az elmúlt évet a Szova, annak ellenére, hogy alaptevékenységeit a vártnál nagyobb nyereséggel végezte. A svájci frankos kötvény jelent súlyos terhet a szombathelyi önkormányzat cégének is.

A száz százalékban önkormányzati tulajdonban lévő Szombathelyi Vagyonhasznosító és Városgazdálkodási ZRt. a 2010. évet 2,866 milliárd forint nettó árbevétellel, 750,3 millió forint veszteséggel zárta. A veszteség azért mellbevágó, mert a vállalkozás üzemi tevékenysége (például a hulladékgyűjtés és ártalmatlanítás, a parkolási rendszer üzemeltetése) eredményes volt, ezekből a tevékenységekből 482 millió forint nyeresége származottáll a Szova Zrt csütörtökön közgyűlés elé kerülő mérlegbeszámolójában.
 
Hiába spóroltak
 
Annak ellenére sikerült ezt az üzemi eredményt elérni, hogy a Szova Zrt. sem vágott neki túl jó kilátásokkal a 2010-es évnek. Mint az a mérlegbeszámolóból kiderül, már az üzleti tervben sem számoltak a bevételek növekedésével a csökkenő kereslet és a növekvő piaci verseny miatt. Költségeiket csökkentették, így sikerült a várt nyereség többszörösét elérni. (A beszámoló azonban megemlíti, hogy jövőre már nem lehet tovább a költségeket csökkenteni, ezért szükség lenne versenyképességük javítására és bevételeink növelésére, de erre a közeljövőben sem látnak reális lehetőséget.)
 
Begyűrűzött a forintromlás
 
A pozitív működési eredmény azonban nem tudta ellensúlyozni a forint árfolyamának gyengülése miatt bekövetkezett árfolyamveszteséget. Az árfolyamváltozás miatt a 2007-ben svájci frankban kibocsátott kötvény átértékelése 1.279.304 ezer forint nem realizált és 47.282 ezer forint realizált veszteséget okozott a SZOVA ZRt-nek. Ez az összesen 1.326.586 ezer forint árfolyamveszteség magyarázza, hogy az alaptevékenységek nyeresége ellenére 750 millió forint veszteséggel zárt a cég – áll a mérlegbeszámolóban. Tavaly 127 millió forint adózás utáni nyereséget könyvelhettek el, akkor még a forintromlást kompenzálta a kamatok emelkedése, (sőt a pénzügyi tevékenység eredménye rovatban 40 millió forint nyereséget tudtak felmutatni).
 
A kötvénnyel kapcsolatos problémakör
 
A beszámolóban szerepel az is, hogy a kötvény törlesztésének fizetésére 2012. év végéig van fedezetük. Azután már csak a kötvényből óvadékba helyezett 2,5 milliárd forint felhasználása szolgál forrásul a törlesztéshez, ez viszont kamatbevételeket csökkenti, és egy újabb problémát generál azáltal, hogy a kamatfizetés forrását is meg kell találni. Számolni kell azzal is, hogy a svájci frank kamatláb rövid időn belül jelentősen emelkedni fog, ami szintén növeli terheinket. Mindehhez járul még a kötvény tőketörlesztése, amely 326 millió forint lesz jövőre. „Ezeket figyelembe véve a kötvénnyel kapcsolatos problémakört várhatóan nem tudják önerőből, tulajdonosi segítség nélkül megoldani” – áll a mérlegbeszámolóban.
 
Jelen pillanatban stabil a cég pénzügyi helyzete, rövidtávú likviditási gondjaik sincsenek, veszteséget a korábbi évek eredményéből képzett tartalékból tudják finanszírozni, és a kötvényszámlán is van még több mint három milliárd forint.
 
Kisebb lenne a most a Szovára nehezedő teher (ami a fentiek alapján rövid időn belül a városra nehezedő teher lesz), ha sikerült volna eladni azokat az ingatlanokat, amelyeket a buszpályaudvar illetve ipari park céljára vásárolt a Szova. Ez újabb problémát okozhat, mert ha az idén szeptember végéig nem sikerül értékesíteni a területeket, 300 millió forintos illetékkülönbözet megfizetése is terhelheti a városi cég kasszáját. (A Szova ezért kezdeményezte, hogy az önkormányzat vegye meg az ingatlanokat, de erre még nem kaptak választ.)

Előzmények

A Szombathelyi Vagyonhasznosító és Városgazdálkodási ZRt. kötvénykibocsátásáról a Szombathely város közgyűlése döntött 2007. szeptember 27-ei ülésén. A kibocsátást az előterjesztő azzal indokolta, hogy a tulajdonos hogy a Városgazdálkodási Kft-ből és a Házkezelési Kft-ből júliusban megalakított cégnek, „többletforrásokat nem biztosított, a fejlesztési projektekhez a forrásokat nem tudja a társaságnak rendelkezésre bocsátani.”

Ugyanezen a napon döntött képviselőtestület arról is, hogy a buszpályaudvar-projekthez szükséges ingatlanokat vásárolja meg a Szova Zrt. Az Ipari Park bővítését szolgáló területvásárlásról a 2007. novemberében született közgyűlési határozat.

A két fenti ingatlan finanszírozására hozzávetőlegesen 2,5 milliárd forintot költött a zrt, ezen felül tulajdonosi döntés alapján a belváros rekonstrukciójának önrészére vesz igénybe közel 150 millió forintot.

.