Telt ház az MMIK-ban a munkavállalók információs rendezvényén

2011.02.16. 18:21

„Ennyi panasszal még nem fordultak hozzánk” – mondta a szombathelyi szakszervezeti vezető az új adózással és bérjegyzékekkel kapcsolatban.

IGR Szombathely

Azt mondja, a döntéshozók országos és regionális szinten nem tárgyalnak velük, Szombathelyen városi szinten még működik valamiféle érdekegyeztetés.

Ahogy azt már megszoktuk, szerdán ismét telt ház volt a szombathelyi MMIK-ban a közös osztrák-magyar szakszervezeti projekt, az IGR rendezvényén.

Horváth Csaba és Fodor T. Gábor

„Ennyi panasszal még nem fordultak hozzánk” – mondta bevezetőjében az új adózási rendszer, illetve a januári bérjegyzékek kapcsán Horváth Csaba (az első képen balra), az MSZOSZ regionális képviselője, ami egyben magyarázatot adhat a nagyfokú érdeklődésre.

IGR Szombathely

Az egész napos rendezvény délelőttjén a részvevők dr. Fodor T. Gábor ügyvéd  munkajogász (az első képen jobbra), Fitos Szilárd adószakértő, könyvvizsgáló és Németh Ottóné ONYF-osztályvezető előadását hallgatták meg, majd lehetőség nyílt az egyéni kérdések, ügyek személyes megbeszélésére is.

IGR Szombathely

Horváth Csaba egy nappal korábban sajtótájékoztatót is tartott a rendezvény kapcsán, melynek összefoglalója a kép alatt olvasható.

IGR Szombathely


MSZOSZ: egyre többen panaszkodnak fizetésük csökkenése miatt

Egyre többen fordulnak a szakszervezet jogsegélyszolgálatához amiatt, mert egyik hónapról a másikra csökkent a keresetük - közölte az MTI-vel Horváth Csaba, a szakszervezeti szövetség regionális vezetője kedden.

Az emberek többsége egyszerűen nem érti a változásokat, nem tud eligazodni a bérpapíron, ezért fordulnak hozzánk segítségért - mondta.

Hozzáfűzte: a keresetcsökkenés oka kivétel nélkül a januártól bevezetett adóváltozásokban keresendő, de az is megfigyelhető, hogy a munkáltatók az idén eddig még szinte sehol sem hajtottak végre béremelést.

Egyszerűen nem tudom, hogy mire várnak, hiszen az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) már decemberben 2-án elfogadott egy ajánlást 4-6 százalékról, a cégek egyelőre mégis kivárnak, vagy az ajánlatok meg sem közelítik az ajánlást, egyszerűen a nulláról indítanak - mondta.

Megfigyelhető az is, hogy a régióban működő vállalkozások a cafetéria terén is megszorításokat tesznek, a kis- és középvállalkozások zöménél egyáltalán nem kapnak béren kívüli juttatást a dolgozók.

Ez alól a régióban működő multinacionális vállalatok kivételek, ahol 3-5 százaléknyi béremelkedés figyelhető meg, az ilyen cégeknél még létezik a cafetéria is - tette hozzá Horváth Csaba.

Horváth Csaba elmondta: a szakszervezeteikhez tartozó munkavállalók zöme Vas megyében havi bruttó 150 ezer forintnál kevesebbet keres, de a munkavállalók egy széles rétege kap csupán minimálbért, ezért őket különösen súlyosan érinti a nettó keresetek csökkenése.

A szakszervezeti vezető szerint még azok is reálkereset csökkenést szenvedtek el, akiknél volt béremelés, hiszen tavaly a tervezett 3,8 százalék helyett 4,4 lett az infláció, szavai szerint ezért ahhoz, hogy ugyanannyit érjen a keresetünk mint tavaly, legalább 8-9 százalékos béremelésre lenne szükség.

A szakszervezethez fordulók között Horváth Csaba elmondása szerint nagyon sok a fiatal, pályakezdő. Egy fiatal, egyedülálló, bruttó 90 ezer forintot kereső szakmunkás aki tavaly még 75 ezer forintot vitt haza, annak a keresete most 70 500 forint.

Horváth Csaba elmondta azt is: tapasztalataik szerint az utóbbi hónapokban kiüresedett mindenféle érdekegyeztetés, úgy érzik a döntéshozók országos és regionális szinten sem tárgyalnak velük. Ez alól a régióban kivételnek mondható Szombathely, ahol városi szinten még működik valamiféle érdekegyeztetés.

Elmondta, kezdeményezni fognak egy találkozót a Vas megyei kormánymegbízottal, akivel szeretnének jó munkakapcsolatot kialakítani. (MTI)

.