Ismét elutasították a kisebbségi törvény módosítására beterjesztett javaslatot ausztriai kisebbségi képviselők, köztük magyar egyesületek egy csütörtöki bécsi sajtótájékoztatón. Az osztrák kancellári hivatal azt közölte, hogy minden népcsoporttal egyeztettek.
A törvény reformját "egészen elölről kell kezdeni" - mondta Marjam Pipp, az Ausztriai Népcsoport-központ elnöke.
A szervezetben részt vevő kisebbségi egyesületek szerint a múlt héten a parlamenti tárgyalás előtti, nyilvános véleményezési eljárásba beterjesztett szöveg visszalépést jelent a jelenlegi törvényhez képest, és egy lényeges elemet sem tartalmaz a népcsoportok javaslatai közül. Marjam Pipp a sajtótájékoztatón visszautasította a törvény koordinálásával megbízott államtitkár, Josef Ostermayer (Osztrák Szociáldemokrata Párt - SPÖ) múlt heti kijelentését, miszerint a javaslat a kisebbségi képviselők széles körű egyetértésére támaszkodik.
Leopold Szemeliker, az osztrák kancellár kabinetfőnöke az MTI megkeresésére azt közölte, hogy a törvényjavaslatot az összes népcsoport-tanács elnökével, valamint helyetteseikkel közösen dolgozták ki. Ennek keretében a kisebbségek egy sor javaslatát is beledolgozták a szövegbe - állt az állásfoglalásban.
Josef Ostermayer múlt csütörtöki közleményében úgy fogalmazott, a javaslat hozzájárul az osztrák kisebbségi jogok modernizálásához, nagyobb autonómiát biztosít a kisebbségeknek. Üdvözölte, hogy - mint fogalmazott - "a népcsoportok széles körű támogatásukat jelezték".
A népcsoport-központ állásfoglalása szerint a szöveg nem tartalmaz a kisebbségi nyelvű oktatás és média terén "sürgősen szükséges, kedvező változtatásokat". Plank József, a Burgenlandi Magyar Kultúregyesület elnöke rámutatott, hogy Burgenlanddal ellentétben Bécsben nem szabályozza a magyar nyelvű oktatást tartományi törvény. Minden elismert kisebbséget egyenrangúvá kell tenni - mondta.
A népcsoport-központ hiányolja a törvényjavaslatból a kisebbségek fogalmának meghatározását és úgy látja, a szöveg kulturális-nyelvi területre korlátozza a nemzetiségek meghatározását. A jelenlegi szövegváltozat nem könnyíti meg a kisebbségi nyelvek hivatalos eljárásban való használatát, és nem tartalmazza az egyesületek perképességét - írták csütörtöki közleményükben. Bírálták a népcsoport-tanácsok kinevezési eljárását is. Álláspontjuk szerint a javaslattal a kormányfői hivatal befolyásolási lehetőséget biztosít magának a tanácsok összetételét illetően.
Pipp annak a véleményének adott hangot, hogy Ostermayer koordinációja alatt nem lehetséges a javaslat lényegi átdolgozása, a törvény reformját "parlamenti szintre" kell emelni. Kijelentette, az Európa Tanács, valamint az Európai Parlament kisebbségi kérdésekkel foglalkozó intergroup csoportja kész segítséget nyújtani abban, hogy az ausztriai párbeszédbe az európai tapasztalatok is bekerüljenek.
A népcsoport-központ politikailag független ernyőszervezetként határozza meg magát. Valamennyi ausztriai nemzeti és etnikai kisebbségből képviseltetik magukat benne egyesületek. Az ausztriai magyar egyesületek közül tagja a Burgenlandi Magyar Kultúregyesület, a Közép-burgenlandi Magyar Kultúregyesület és a bécsi Ausztriai Magyar Független Egyesületek Csúcsszervezete.
Az egyik legnagyobb magyar egyesület, az Ausztriai Magyar Egyesületek Központi Szövetsége nem tartozik a központhoz. A szövetség elnöke, Deák Ernő azonban a múlt pénteken az MTI-nek nyilatkozva visszalépésnek nevezte a törvényjavaslatot és nehezményezte, hogy a magyar népcsoport-tanács javaslatait nem vette bele a kancellária a szövegbe.
Az SPÖ koalíciós partnere, az Osztrák Néppárt a jelenlegi formájában nem támogatja a javaslatot és az ellenzék sem állt ki mellette. A jobboldali populista Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) túl megengedőnek, a baloldali liberális Zöldek túl korlátozónak tartják azt.