A program beindításához 120 darab úgynevezett reanimációs gyakorló bábut kell beszerezni, illetve egy oktatófilmet is készítenek, amely szintén segítheti az újraélesztés elsajátítását.
A csaknem nyolcvanezer lakosú Szombathely polgárainak harminc százaléka tanulhatja meg jövőre az újraélesztést az önkormányzat tervei szerint.
A program jelentős mértékben növelheti a közterületeken, a munkahelyeken, sportolás közben vagy bármely más élethelyzetben bekövetkező hirtelen szívhalál túlélési esélyeit - érvelt a városi közgyűlés legutóbbi ülésén Puskás Tivadar (Fidesz-KDNP), a mentőorvos végzettségű polgármester.
A kezdeményezés célcsoportjának tekintik az iskolák diákjait és tanárait, a közhivatalok dolgozóit, a tűzoltókat, a rendőröket, a sportolókat és a nagyobb üzemek dolgozóit.
A tervezett nagyszabású nyitó rendezvényen - az elképzelések szerint a város főterén - 120 diák sajátítaná el egyszerre az újraélesztés alapjait, a tanév tavaszi félévében pedig tízezer általános iskolás és középiskolai tanulót, illetve egyetemistát tanítanának meg az életmentő fogásokra. A nagy központi rendezvény mellett a felnőtt lakosság számára egész évben szervezett módon tartanának képzést.
Az akcióhoz az önkormányzat szeretné megnyerni támogatónak a város nagyobb munkáltatóit.
A közgyűlés novemberi ülésén határozatot fogadtak el arról, hogy a testület fontosnak tartja és támogatja a kezdeményezést, amely akár országos méretű programmá is bővíthető.
Magyarországon évente több mint 26 ezer ember hal meg hirtelen szívhalál következtében, amely vezető halálok a munkaképes férfiak körében. Ez naponta nagyjából 70 embert jelent, azaz hazánk területén átlagosan minden 30. percben leáll valakinek a keringése. Segítség nélkül e betegeknek minden perccel tíz százalékkal csökken az életben maradási esélyük. A mentő átlagosan 15 perc alatt ér ki, 3-5 perc után azonban már megindul az agykárosodás.