Újrázás a posztógyár rombolás ügyében – hatályon kívül a felmentő ítélet (bírósági tudósítás)

2010.02.10. 16:37

Két éve, hogy az ideiglenes védelem alatt álló kőszegi posztógyár épületét egy nap alatt porig rombolták. Most a Vas megyei bíróság új elsőfokú eljárást írt elő.

Kőszegi posztogyár

Két éve, hogy az ideiglenes védelem alatt álló kőszegi posztógyár épületét egy nap alatt porig rombolták. Az elkövetőket a kőszegi városi bíróság első fokon felmentette, kedden ezt az ítéletet a Vas megyei bíróság hatályon kívül helyezte, új elsőfokú eljárást írt elő, amelyből a kőszegi bíróságot kizárta. Érdekes történet, érdekes tanulságokkal

Előzmények

A kőszegi Posztógyár 2000-ben fejezte be működését, a hathektáros területet Kőszeg város vásárolta meg, majd 2007-ben továbbadta az Innovációs Park Kőszeg Kft-nek. A területet több helyrajzi számú ingatlanra osztották, amelynek egyikén ott állt az ideiglenes műemléki védelem alá vett posztógyári üzemcsarnok. A terület egészén megkezdődött a bontás, a dózer 2008. március 19-én ért el az üzemcsarnokig. Nem állt meg az épületnél, amely ekkor már K. Szabolcs tulajdonában lévő Kötex Kft. tulajdonában volt. Miután K. Szabolcs – mint utóbb kiderült, egy saját maga által hamisított – engedély birtokában lebontatta az épületet, már másnap továbbpasszolta a telket egy Sheychelle-szigeteki cég és egy vagyontalan horvátzsidányi férfi ügyvezetése alatt álló kft, a Mortimer tulajdonába.

A kőszegi posztógyár

Nem bűncselekmény

A kőszegi rendőrség vizsgálata alapján a Kőszegi Városi Bíróság elé hat ember került a vádlottak padjára, ideiglenesen védett műemlék rongálással történő megsemmisítése bűntett vádjával 2009 szeptemberében. Az első fokon eljáró bíróság K. Szabolcsot közokirat-hamisítás miatt pénzbírságra ítélte, viszont senkit nem marasztalt el a műemlék megsemmisítése miatt, mert álláspontja szerint az ideiglenes védelem alá vett műemlék nem műemlék, megsemmisítése nem bűncselekmény, hanem közigazgatási eljárás keretében vizsgálandó ügy.

A gyár fénykorában

Ez az ítélet legalább akkora port vert fel, mint maga a dózer annak idején a posztógyár földbedöngölésekor. A kőszegi városi ügyész meg is fellebbezte. A másodfokú eljárásban február 9-én született határozat: a Vas Megyei Bíróság hatályon kívül helyezte a kőszegi bíróság ítéletét annak megalapozatlansága miatt. Új elsőfokú eljárást rendelt el, melyből a kőszegi bíróságot kizárta.

A másodfokon eljáró bíró azzal indokolta határozatát, hogy az kőszegi bíróság nem értékelte azokat a tényeket adatokat (furcsa körülmények között létrejött cégek és adásvételi szerződések) amelyek alátámasztották volna K. Szabolcs vallomását, mely szerint ő csak a nevét adta az ügyhöz, minden mást az Innovációs Park intézett. Azt sem vizsgálta az első fok, hogy történt-e egyáltalán pénzmozgás az ügyben, vagy színlelt adásvételi szerződésekről van szó, amelyek azért jöttek létre, hogy a jogellenes rombolásban valóban érdekeltek személyét elfedjék. (A színlelt szerződések semmisekké nyilváníthatók, tehát akár a vádlottak sorrendjét is átrendezheti egy ilyen semmissé nyilvánító határozat.)

Amikor még állt a gyár

Az ideiglenes védelem is védelem

Az indoklásban az is szerepel, hogy az elsőfokú bíróságéval szemben a másodfoknak az az álláspontja, hogy az ideiglenes védelem alatt álló épület lerombolása ugyanolyan bűncselekmény, mint a tényleges műemléki védelem alatt álló épületé, erre a kulturális örökségvédelmi törvényben talált passzust a bíró, aki megjegyezte, hogyha ez nem így lenne, az ideiglenes védelem „intézménye” kiüresedne. (Magyarán: semmi értelme nem lenne ilyen közigazgatási határozatot hozni.) Az is szerepel a határozatban, hogy a bíróságnak nem feladata azt vizsgálni, hogy a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal mit tett, vagy nem tett a jogerős közigazgatási határozatban szereplő ideiglenes védelem miniszteri rendeletben történő műemléki védettség deklarálása érdekében.

Az ügy elsőfokon a Szombathelyi Városi Bíróságon folytatódik, pontosabban kezdődik elölről ismételt meghallgatásokkal. Hogy milyen kimenetele lesz, azt nem lehet megjósolni.

A Vas Megyei Bíróság határozatának azonban van egy nagyon nyilvánvaló tanulsága: megtörténhet, hogy nem olyan nagyon könnyű minden esetben strómanok alkalmazásával, furcsa szerződésekkel, a jogszabályok „ha akarom vemhes, ha akarom nem vemhes” értelmezésével a felelősség alól kibújni.

 

Fotó: ICOMOS (az UNESCO műemlékvédelmi világszervezete)

.