UNESCO tanszék avatása Kőszegen

2011.07.09. 16:51

2011. július 8. A XVI. Nemzetközi Nyári Egyetem keretében UNESCO tanszéket avattak Kőszegen.

Az ISES és a Budapesti Corvinus Egyetem együttműködésében közös UNESCO Tanszéket avattak Kőszegen a Sgraffitós-Házban, ahol beszédet mondott többek között Bogyay Katalin, UNESCO nagykövet, Huber László, Kőszeg polgármestere és Miszlivetz Ferenc, a kőszegi egyetemi központ vezetője.

A tanszékavató ünnepélyt és a Nemzetközi Nyári Egyetem sikeres lezárását egy Opera-koncert élményével tették felejthetetlenné a Jurisich Miklós Gimnáziumban.

A tanszék létesítéséről idén májusban döntött az UNESCO. Bogyay Katalin kezdeményezésére először 2010 márciusában találkozott Miszlivetz Ferenc professzor az UNESCO vezetőivel Párizsban, és ekkor kezdődtek meg a Tanszék létrehozásával kapcsolatos tárgyalások.

A norvég finanszírozással berendezett Sgraffitós Házban működő Tanszék célja a „Kulturális örökség menedzsment és fenntartható fejlődés” témájában indított szak továbbfejlesztése és nemzetközi keretek között való népszerűsítése mellett világszintű kapcsolatok kialakítása a kultúra, az élő művészetek és a tudomány terén.

A kőszegi központ 2010-ben nyerte az Európai Bizottságtól a Jean Monnet Kiválósági Központ kitüntető címet, ezzel Magyarország és Közép-Európa számára különleges módon nyílik lehetőség a globális témák összekapcsolására, valamint az UNESCO és az Európai Unió közötti kapcsolatok továbbfejlesztésére. Magyarországon egyedül Kőszegen található egy intézmény keretei között Jean Monnet és UNESCO tanszék.

Jelenleg 706 UNESCO Tanszék működik szerte a világban, amelyek hozzájárulnak a nemzetközi innovatív akadémiai együttműködéshez az UNESCO kompetenciáinak (oktatás, kultúra, tudomány és kommunikáció) területén, egyfajta hídszerepet betöltve a kutatás és a politikaformálás, az akadémia és a civil társadalom között. Magyarországon eddig hét UNESCO Tanszék működött, a kőszegi Tanszékkel nyolcra nőtt a magyar UNESCO partnerintézetek száma. Budapest, Debrecen és Szeged után az iskolavárosi múltjára büszke kisváros, Kőszeg is bekerült a globális szellemi körforgásba.

.