Városi szülő értekezlet Szombathelyen: 2500 munkahelyre van kilátás, vasas szakmák előnyben

2011.03.25. 08:18

Öt szombathelyi nagyvállalat és az önkormányzat fogott össze, hogy a népszerűsítse a szakmunkásképzést.

Városi szülői értekezlet Szombathely

Öt szombathelyi nagyvállalat és az önkormányzat fogott össze, hogy a népszerűsítse a szakmunkásképzést, azon belül is az úgynevezett „vasas” szakmákat. A rendhagyó, de hagyományteremtő szándékkal megtartott első városi szülői értekezletre csütörtökön került sor, áprilisban lesz a következő.

Az elkövetkező két-három évben a város öt legnagyobb munkáltatói közé tartozó multinacionális vállalat a BPW, a Delphi, az EPCOS, a Jabil és LuK Savaria Kft. összesen 2500 fős létszámfejlesztést tervez, amit helyi munkaerővel szeretne megoldani. Mérnökökre, műszaki szakemberekre lesz szükségük, ennek érdekében fogtak össze – egymással és az önkormányzattal – hogy népszerűsítsék azokat a szakmákat, amelyekkel náluk tudnának elhelyezkedni a fiatalok.

Puskás Tivadar polgármester azzal kezdte, hogy „fejest ugrottunk egy olyan medencébe, amelyről nem tudtuk, hogy van-e benne víz.” Ezzel arra utalt a polgármester, hogy nem tudták, mekkora érdeklődésre számíthattak, de Puskás Tivadar azt mondta, ha csak egy szülő jött is volna el, már megérte megszervezni a rendezvényt. A vállalkozások, a város és a szülők érdeke is az, hogy fiatalok Szombathelyen tudjanak boldogulni, és az esetleg máshol megszerzett tudást is Szombathelyre hozzák vissza. A „projekt” nevében is jelzi ezt a szándékot: „Szombathely visszavár” szlogen alatt fut.

Városi szülői értekezlet Szombathely

Kenyeresné Vörös Rita az LuK személyügyi vezetője szerint az jó, hogy 2500 fővel tudják bővíteni a cégek a létszámukat, de ez kihívást is jelent nekik, ezért szeretnének együttműködést kialakítani egymással, az önkormányzattal, és persze a szülőkkel, akik egy olyan szakma felé tudják „terelgetni” a gyerekeket, amely stabil és hosszú távú munkahelyet jelent.

A vállalatok be is mutatkoztak. Novák Tibor a BPW Hungária (közismertebb, régi „népi” nevén a Rába) 1200 főt foglalkoztat a szombathelyi gyárában. Biztos szakmaismeretet, és folyamatosan fejleszthető tudást várnak el dolgozóiktól. NC forgácsolók, hegesztők, gépi forgácsolók, mechatronikai műszerészek találnak náluk munkát. Saját tanműhelyük van (az elméleti képzést a Puskás Tivadar Szakközépben kapják a fiatalok), ahol gépi forgácsolókat, hegesztőket, és 2011-től mechatronikai műszerészeket képeznek. Akik náluk vannak gyakorlaton, akár 88 ezer forintot is kaphatnak tanulószerződésekkel, ösztöndíjakkal. A felsőfokú végzettségűeknek is tudnak munkát adni, elsősorban mérnököknek.

Az autógyáraknak beszállító Delphi elektronikai berendezéseket gyárt szombathelyi üzemében, ahol 1200 főt foglalkoztatnak. A középfokú végzettségűek közül az elektronikus és mechanikai karbantartókra, elektroműszerészükre lesz szükségük, és angol nyelvtudást is elvárnak.

Az Epcosban ma 2000 ember dolgozik, két új csarnok építésébe fogtak bele, 2012-re négyszáz fővel kívánják bővíteni a létszámot. ABS-ekbe, légzsákokba gyártanak elektronikai alkatrészeket. Dombi Márton személyzeti vezető megemlítette, hogy szombathelyi mérnökök fejlesztették ki azt a transpondert, amely ma a vezető termékük. A technikusok, műszerészek, elektronikai karbantartók biztos kenyérre találnak náluk – igaz, készen kell állniuk tudásuk folyamatos megújítására.

Városi szülői értekezlet Szombathely

A Jabilt Pajor Attila termelési igazgató mutatta be. Szombathelyi két telephelyükön szervizelést folytatnak, 1061 fő dolgozik náluk. Szellemi munkát végző kollégáik rugalmas munkaidőben, a fizikaiak 1-2 műszakos munkarendben dolgoznak, kulturált körülmények között. Nehezen találnak helyben munkaerőt, ezért hozták létre tanműhelyüket, ahol a szakmunkástanulókat nem csak a nekik járó juttatásokat, hanem eredményüktől függően ösztöndíjat is kapnak. Elektronikai technikusok, elektromos gép és készülékszerelők, műszerészek, villamosmérnökök, logisztikusok, közgazdasági végzettségű kollégák találhatják meg náluk a számításukat.

Kenyeresné Vörös Rita, a LuK Savaria személyzeti vezetője szólt a kuplunggyártó cégről, de arról is, hogy ma már nem úgy néz ki egy gyár, mint amilyen kép él a 20 évvel ezelőtti üzemekről sokak emlékében. Az is említette, egy jó vasas alapszakmával biztos jövőt találhatnak a fiatalok. Gépészeket várnak, forgácsolókat, szerszámkészítőket, mechanikai és elektronikai karbantartókat. Nekik is van tanműhelyük, ahová felvételi beszélgetés, egy logikai teszt és tanulmányi eredmény alapján juthatnak be a fiatalok a 10. osztály vagy az érettségi után. Náluk is hasonló a diákoknak adott juttatás, mint a többi tanműhellyel rendelkező cégnél, ha valaki nagyon szorgalmas, akár 80 ezer forintos „zsebpénzhez” is juthat, de nyári munkát is kínálnak a fiataloknak, és kirándulásokat és összejöveteleket is szerveznek nekik.

Molnár Miklós Szombathely gazdasági ügyekért felelős alpolgármestere zárta a megszólalók sorát. Mint elmondta, a rendezvény azt mutatja, az összefogás nem csak szavakban, hanem a valóságban is létezik. A létszámbővítések nem elképzelések, hanem a vállalatok által hozott döntések, hogy ezek sikerrel valósuljanak meg, ahhoz szakképzett munkaerő kell. Szólt arról is, hogy abban, hogy a város szekere kimozduljon a kátyúból, alapvető szerepe van a legnagyobb cégeknek. Az az együttműködés, ami most kezdődött, nem áll meg a képzésnél, körvonalazódik egy keretmegállapodás is, amelyben a város a vállalkozások igényeihez igazítja a bölcsődei, óvodai fejlesztéseket, tömegközlekedést vagy a máshonnan érkezett munkatársak, mérnökök letelepedésének segítését.

Pajor Attilát kérdeztük, mennyire tartja sikeresnek a városi szülői értekezlete. A Jabil termelési igazgatója azt válaszolta, az már siker, hogy létrejött a rendezvény.

.