Vas megye és Szombathely: szimbiózis?

2010.10.06. 15:43

A megye és a város egymásra talált – hangzott el azon a sajtótájékoztatón, melyet a Vas megyei közgyűlés régi-új vezetője Kovács Ferenc és Szombathely polgármestere tartott ma a megyeházán.

A megye és a város egymásra talált – hangzott el azon a sajtótájékoztatón, melyet a Vas megyei közgyűlés régi-új vezetője Kovács Ferenc és Szombathely polgármestere tartott ma a megyeházán. Szó esett a vörösiszap-szennyezéssel kapcsolatos legfrissebb tenni- és tudnivalókról is.

Pajor András frakcióvezető elmondta, hogy 11 fővel megalakult a jobboldali közgyűlési frakció, amely a közgyűlés elnökének Kovács Ferencet, alelnököknek Marton Ferencet és Majtényi Lászlót jelöli, így amennyiben a pénteki alakuló közgyűlésen a testület megválasztja őket, a tisztségviselők személyében nem lesz változás.

Két hét múlva ismét tartanak közgyűlést, amelyen a Szervezeti és Működési Szabályzatot dolgozzák át. Erre azért van szükség, mert a korábbi negyven főnyi, most 15 főre apadt képviselő-testületben másképp kell elosztani a munkát. Hogy pontosan melyik bizottság milyen feladatot kap, az még nem kristályosodott ki.

Az viszont már biztos, hogy a megye és a város elöljárói egyaránt szorosabb együttműködést kívánnak, melyre lehetőséget nem csak az ad, hogy ugyanaz a politikai erő került irányító pozícióba, hanem a programok közös pontjai is.

Így például egyetértés van a Markusovszky kórház székhelyének visszahelyezésében, de megoldást kell találni a gyermekvédelmi feladatok finanszírozása körüli vitákra, és – mint az Kovács Ferenc hangsúlyozta, a szakképzés koordinációja érdekében a térségi szakképző központok (városi és megyei TISZK) sorsát illetően is. (Kovács Ferenc szavai szerint nincs szükség kettőre.)

A régi-új elnök megköszönte a választáson dolgozók munkáját, és a választók voksait is. Vasban érte el a legmagasabb támogatottságot, 77 százalékot a FIDESZ. Az elnök szerint az együttműködés érintheti azokat a beruházásokat is, amelyek most fejeződnek be Szombathelyen, így az Iseumot és a színházat is.

A kórházzal kapcsolatban megjegyezte, hogy a polgármesteri tévés kampányvitában Ipkovich György tévesen jegyezte meg, hogy személyzeti válság lenne az intézményben, hét professzor dolgozik jelenleg a kórházban.

Puskás Tivadar polgármester hangsúlyozta, hogy a város és a megye egymásra talált. Majtényi László ugyancsak az összefogást fontosságát hangsúlyozta.

Ne ácsorogjunk a Marcal partján

A sajtótájékoztató néhány perc késéssel indult, mert Kovács Ferenc a megyei védelmi bizottság ülésén – annak elnökeként - vett részt. Az Alon megkérdezte, mik a legújabb fejlemények a megyénket is elért vörösiszap-szennyezéssel kapcsolatban. Az elnök elmondta, hogy – bár ilyen rémhírek keltek szárnyra – az esőzések ellenére sem kell attól tartani, hogy lakott településeket vagy mezőgazdasági területeket veszélyeztetne a szennyeződés, az a Marcal medrében marad, ott viszont mindent elpusztít. Az ivóvíz bázis is biztonságban van, a folyóhoz legközelebbi kút is karsztvízre települt.

Egy helyen magasítják a Marcal medrét, hogy egy tó vizét megvédjék. Tilos viszont a vízparton legeltetni, és horgászni, nem csak a Marcalon, hanem az abba torkolló vizeken is. Azt is kérte, hogy az emberek ne nyúljanak bele a vízbe, és lehetőség szerint ne is tartózkodjanak a partján, hídjain, mert a víz belélegzése, a szem, vagy más szervek nyálkahártyáira kerülve roncsoló hatású.

Cáfolta azt a hírt, mely szerint a Marcalon a vízfolyást keresztező gátakat építenének, és visszaduzzasztanák a folyót. Olyan merülőgátak elhelyezéséről van szó, amelyek a vízben úszó szilárd anyagok megfogására alkalmasak, de a vízállást nem befolyásolják – tájékoztatott Kovács Ferenc.

Jó hír, hogy az elnök információi szerint a Rábát már nem éri el a szennyeződés.

.