Könnyűsúly - Megalakult a Vas megyei közgyűlés

2014.10.22. 13:13

Majthényi László elnökké választását az MSZP és a Jobbik is támogatta. A testület megtapsolta a leköszönő Kovács Ferencet is.

A szokásos nyugodalmas, konszenzusos hangulatban alakult meg szerdán délelőtt az új Vas megyei közgyűlés.

Ebben talán szerepe van annak is, hogy a korábban középerős megyék hatalmát az Orbán-kormány alaposan megnyirbálta, és habár a hírek arról szólnak, hogy az elkövetkezendő uniós ciklusban területfejlesztési szerephez jutnak, nem világos, hogy ez a gyakorlatban mit is jelent majd.

Az is igaz, a Vas megyei közgyűlés mindig is a béke szigetének tűnt az első világháborús lövészárok-csatáit idéző szombathelyi képviselői összeakaszkodásokhoz képest.

Vas megyei közgyűlés

Szinte mindent konszenzussal szavaztak meg

Mindenesetre szerdán flottul, a protokollnak és a papírformának megfelelően zajlottak a dolgok a megyeháza dísztermében.

  Marton Ferenc és Kondora Bálint alelnökök

Érdeklődők a hátsó sorokban

Elsőként a Területi Választási Bizottság elnöke, Turcsán Gábor ismertette a lapunk által már a választás éjszakáján közölt Vas megyei eredményeket, illetve adott egy rövid történelemórát az ókorból.

A képviselők átvették a megbízólevelüket, letették az esküt, illetve a megtudtuk, kik lesznek a pártok frakcióvezetői.

Vas megyi közgyűlés

Az eskü: első sorban a 10 fős Fidesz-frakció

Emlékeztetőül: a 15 fős - kizárólag férfiakból álló - testületben 10 fideszes képviselő ül (frakcióvezető: Pajor András), két fővel képviselteti magát a Jobbik (frakcióvezető: Rába Kálmán), két fővel az MSZP (frakcióvezető: Fehér László) és egy fővel (Németh Kálmán) a Polgármesterek Vas Megyéért Egyesület. Ez utóbbi papíron nem alakíthat frakciót, de – ahogy később kiderült- a pártok meghívják a képviselőjét az egyeztetésekre.

Rába Kálmán és Lábodi Gábor (Jobbik)

Rába Kálmán és Lábodi Gábor (Jobbik)

Ezután következett a megyei elnök megválasztása, aminek eredménye nagy meglepetést nem okozott. Már csak azért sem, mert kiderült: Majthényi László jelölését a Jobbik és az MSZP is támogatja.

Majthényi László

Majthényi László

Az ellenszavazat nélkül megszavazott Majthényi beszédében azt hangsúlyozta, hogy politikát nem hatalomgyakorlásnak, hanem szolgálatnak tekinti, és ezt várja a képviselőtársaitól is.

Kisebb vita arról alakult ki, kell-e újra két főállású alelnök. A Jobbik és az MSZP ezt megkérdőjelezte, mondván, a megye időközben elvesztette intézményrendszerét. Majthényi azzal érvelt, hogy 216 település van a megyében, ezekben számtalan alkalommal kell majd protokollból megjelenni.

Fehér László és Szabó Lajos (MSZP)

Fehér László és Szabó Lajos (MSZP)

Így aztán konszenzussal megszavazták az alelnököket, Kondora Bálintot és Marton Ferencet (mindkettő Fidesz).

  Marton Ferenc és Kondora Bálint alelnökök

  Marton Ferenc és Kondora Bálint alelnökök

Az elnök és az alelnökök fizetése 673 ezer, illetve 605 ezer forint, amihez 101, illetve 91 ezer forint költségtérítés tartozik.

Az eseményen megjelent a leköszönő korábbi elnök, Kovács Ferenc is, aki a szép szavakon, egy jókora tapson, egy festményen (Szent István intelmei) kívül három hónap fizetésnyi végkielégítést is kapott.

Kovács Ferenc

Kovács Ferenc

Az esemény végén Harangozó Bertalan kormánymegbízott és Puskás Tivadar polgármester is felszólalt.

A beszédük lényege az együttműködés volt, illetve a polgármester egy merész kanyarral a 2016-os szombathelyi Szent Márton évre is kitért.

.