Vas megyei nap Kapolcson (2013. augusztus 1.)

2013.07.25. 16:44

Kapolcson, a Művészetek Völgye programsorozatban (Helyszín: Kapolcs Muharay udvar-Kávéház) bemutatkoznak Vas megye hagyományőrző, népművészeti és művészeti csoportjai is.

A Muharay Elemér Népművészeti Szövetség -Muharay udvar programjaiban augusztus 1-én vasiaké lesz a délután.

Részletek:

Augusztus 1., csütörtök

10.00-12.00 A FALU KULTÚRÁJA - FÓRUM - vidékfejlesztési és közművelődési szakemberek, polgármesterek, civilszervezetek és politikusok részvételével.
Témavezetők:
1. Koncepciók, források – V. Németh Zsolt, Halász János
2. Falusi helyzetkép - gazdaság, környezet, lehetőségek – szakértő: Krizsán András a Magyar Nemzeti Vidéki hálózat elnökségi tagja, Ybl díjas építész
3. Kulturális esélyegyenlőség – lehetőségek, feltételek – szakértő: Beke Márton, EMMI főosztályvezető
4. Szellemi örökség, hungarikumok – szakértő: Csonka-Takács Eszter,

Meghívott hozzászólók:
1. Kanyó Judit, polgármester Varsány (Nógrád megye)
2. Péterfi Ferenc -Közösségfejlesztők egyesületének képviselője Bp.
3. Hoffner Tibor - Leader csoport – Kapolcs
4. Szeder Kummer Mária  - Zalaegerszeg
5. Varga Albin - műv. ház ig. együttesvezető, Gencsapáti
Animátorok: Kalmár András, Küttel Dávid – Kulturpart

13.00-21.00  VASVÁR MEGYE 

Berzsenyi Dániel, Weöres Sándor és Szent Márton szülőföldjéről érkeznek a Völgybe. Ez a vidék országunk legkorábban polgárosodott része, de éppen korai polgárosodásuk hívta fel a figyelmet a hagyományőrzés fontosságára. Itt alakultak az ország legelső együttesei (1920-as években), melyek évtizedeken átívelő folyamatos munkájukkal nemcsak a hagyományok továbbélését biztosították, hanem faluközösségeik megtartását is. A vidék gazdag hagyományainak reprezentatív képviselője a körverbunk, melyet „Verbung Commandóban” táncoltak mulatságban, legényavatáskor, táncos verbuváláskor. Ez a terület az elmúlt évszázadok folyamán híres központja volt a magyar hangszeres tánczenének.

A gazdag népi játék, szokás és táncanyag, felfedezésének, felgyűjtésének és közreadásának jelentős egyéniségei között elsősorban Lajtha Lászlót kell megemlítenünk, aki nemcsak a soproni Tendl Pál és a szombathelyi Csejtei István gazdag hangszeres tánczenei anyagát adta nekünk, hanem hallatlanul pontos táncleírásaival felhívta figyelmet a terület gazdag táncanyagára.

13.00-13.45 Mesebolt Bábszínház (Szombathely) Vásártér - bábtáncoltatás, vásári bábjáték és bábforgatás három részben, Tervező: Majoros Gyula, Boráros Szilárd, Rendező: Kovács Ildikó Játékos: Kovács Géza
14.00-17.00 „Szent Márton a néphagyományban” Szent Márton Vas megye védőszentje.
Az ő személyéhez kapcsolódó népszokásokat dolgozza fel a látogatók Márton
napi ismereteire számító interaktív gyerekjáték, melyre a Szombathelyi Agóra Kulturális Központ-Gyermekek Háza munkatársai és a Gencsapáti Hagyományőrző Táncegyüttes tagjai szeretettel várnak minden  érdeklődőt.
14.00-14.40   Bozsodi Quartett. A Gencsapátiban élő Szombathelyi Szimfonikus Zenekarban
                      játszó családtagok Lajtha László műveit szólaltatják meg.
14.40-15.10  Rózsafa tárogató zenekar műsora (2012 novemberében alakult az együttes Németh Tamás és tanítványaiból, egy misztérium játékkal debütáltak Gencsapátiban 2012 Adventjén. Kuruc, illetve az 1848-49-es Forradalom és Szabadságharc dalaiból összeállított műsorukat több ízben bemutatták a térségben.
15.10-16.00  V. Németh Zsolt és barátai muzsikálnak, beszélgetnek. Vendég: Szarvas József, a Nemzeti Színház tagja.
16.00-16.50 Vasi Népdalstúdió. Tanai Erzsébet és tanítványai. A stúdió jelenlegi és Gencsapátiból indult énekeseinek műsora: (Bognár Szilvia) Kristály Ágnes, Tóth Eszter, Varga Diana, Rutafa Együttes
17.00- 17.50 Boglya Népzenei Együttes koncertje.
18.00-20.00  A Gencsapáti Hagyományőrző Táncegyüttes szólistáinak és csoportjainak
                       műsora.
20.00-22.00  Táncház.

Házigazda: V Németh Zsolt és Varga Albin
.