A Vas Megyei Rendőr-főkapitányság téli időszakra vonatkozó közlekedési tanácsai

2012.01.24. 12:19

A gépjárművekkel történő közlekedés a téli hónapok alatt a közlekedőktől fokozott óvatosságot és nagyfokú körültekintést igényel, hiszen haladásuk során az útviszonyok méterről méterre változhatnak.

A legtöbb baleset a kritikus időszaknak számító hajnali és a reggeli órákban következik be főként a hidakon, felüljárókon és az erdős útszakaszokon. Azért, hogy egy esetleges karambolt elkerüljünk, mindig tartsuk szem előtt az alábbiakat:

  • A gépkocsikat – főként egy hosszabb autóút előtt – ajánlatos alaposan átnézni, megvizsgálva minden biztonsági berendezést és tartozékot: a világítást – melynek kapcsán a fényszórókat és a többi lámpát ilyenkor gyakrabban kell tisztítani – , a gumiabroncsokat, az akkumulátort, és a fékrendszert is. Továbbá, figyelmet kell fordítani deresedés vagy havazás esetén reggel és napközben is, elindulás előtt az első-és hátsó szélvédő letisztítására, lekaparására, melynek elvégzése következtében a vezető könnyebben tájékozódhat.
  • A csúszós-jeges útszakaszokra jellemző, az úttest felületének színváltozása, illetőleg egy fénylő, jeges útburkolatra történő ráhajtás esetén a kerekek gördülése által okozott hanghatás növekedése is várható. Éppen ezért télen különös veszélyt rejtenek a beláthatatlan útívek, kanyarok, melyek előtt időben csökkenteni kell a gépjármű sebességét.
  • Gumiabroncsok tekintetében ajánlatos a téli gumik használata és különös figyelmet kell fordítani a levegőnyomásra is. Ne feledjük, a gumik tapadási tulajdonsága hideg időjárási viszonyok között jelentős mértékben csökken!
  • Havazás esetén fokozott óvatossággal kell közlekedni nem csak a főutakon, hanem azokon az alsóbbrendű utakon is, ahova még az ekéző-szóró gépek nem jutottak el, ezért bárhol előfordulhat síkosság, és az autó könnyen irányíthatatlanná válhat.
  • Télen a gépkocsival történő közlekedés fontos kellékei lehetnek a jól működő ablaktörlők, a jégkaparó, a jégoldó spray, a megfelelő ablakmosó folyadék vagy a páramentesítő, illetve a hólánc. Ügyeljünk arra, - főleg hosszabb utazás esetén -, hogy szükség esetén legyen a járműben takaró, meleg ruházat, kislapát, vontatókötél és mindig legyen náluk feltöltött akkumulátorral rendelkező mobiltelefon is.
  • Fontos, hogy a reggeli órákban, munkába menet idején korábban induljanak el otthonról. Ellenkező esetben pedig a késést, ne próbálják meg a nagyobb sebesség megválasztásával behozni, mert könnyen baleset lehet a vége.
  • Haladásunk során az autó stabilitása jeges útszakaszra történő ráfutáskor váratlanul megváltozik, ezért ügyeljünk arra, hogy ne tegyünk hirtelen kormánymozdulatot. Ellenkező esetben minden hirtelen mozdulat a kormányon, féken, vagy gázon tragédiához vezethet! Adott szituációban fontos, hogy ne ijedjünk meg, mert a gépjármű sebessége gázlevétellel és motorfékkel csökkenthető.
  • Felhívjuk a figyelmet, hogy a lassabb, körültekintőbb, előrelátóbb vezetéssel megelőzhetőek a közlekedési balesetek, illetőleg a nagyobb követési távolság betartásával elkerülhetők az erre az időszakra leginkább jellemző „koccanások”, és a velük együtt járó kellemetlenségek.

Jó utat és balesetmentes közlekedést kíván a Vas Megyei Rendőr-főkapitányság!

 


 

.