A Vas Megyei Védelmi Bizottság szerint sikeres volt az iszapömlés következmények felszámolása

2011.12.01. 16:58

A Vas Megyei Védelmi Bizottság csütörtöki ülésén, az idei munkájára visszatekintve úgy értékelte, hogy a tavaly októberi vörösiszap-katasztrófa Vas megyét is érintő következményeinek a felszámolása sikeres volt.

A Vas Megyei Védelmi Bizottság csütörtöki ülésén, az idei munkájára visszatekintve úgy értékelte, hogy a tavaly októberi vörösiszap-katasztrófa Vas megyét is érintő következményeinek a felszámolása sikeres volt.

Baán Mihály alezredes, a megyei védelmi titkárság vezetője az MTI érdeklődésére elmondta: az iszapkatasztrófa után a védekezésben a megyei védelmi bizottság koordináló feladatokat végzett el, a védekezést és a Marcal folyó megtisztítását a nyugat-dunántúli környezetvédelmi igazgatóság szakemberei irányították.

A folyó medrének és rézsűjének megtisztítása során 93 ezer köbméternyi szennyeződést távolítottak el, ennek kétharmadát már visszaszállították a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. ajkai telephelyére - tette hozzá.

Baán Mihály szólt arról is, hogy jól vizsgázott a védelmi szervezet az augusztusi Savaria Történelmi Karnevál idején is, amikor egy közeledő, a szakemberek által rendkívül erősnek ítélt viharról időben sikerült a karneválozókat és a lakosságot tájékoztatni, a kültéri rendezvényeket leállítani, az ideiglenes befogadóhelyeket megnyitni. Személyi sérülés nem történt és nem keletkezett jelentősebb anyagi kár sem - mondta az alezredes.

Kitért arra: az új alaptörvény és több sarkalatos törvény elfogadásával, valamint az új katasztrófavédelmi törvényből eredően a védelmi szervezet átalakul. A megyei közgyűlés elnöke helyett január elsejétől Vas megyében is a kormánymegbízott lesz a védelmi bizottság elnöke, a védelmi titkárság pedig szervezetileg integrálódik a kormányhivatalba.

Közlése szerint 2011-ben Vas megyében öt települési védelmi gyakorlatot tartottak: Szombathelyen, Szentgotthárdon, Körmenden, Nyőgérben és Meggyeskovácsiban. Ezeken jórészt az árvíz és a belvíz elleni védekezést gyakorolták, a védelmi gyakorlatok összesen hárommillió forintba kerültek.

Baán Mihály tájékoztatott arról is: Vas megyében szeptember végére elkészült az integrált védelmi adatbázis, amely lehetővé teszi, hogy a védekezésben részt vevők egy internetes felületen tájékozódjanak arról, a védekezéshez milyen szükséges anyagok, eszközök és gépek állnak rendelkezésre.
 

.