Mai videó: A Sanghaj-torony hajmeresztő megmászása (frissített)

2014.02.12. 20:15

Aki fél a magasságtól, tényleg ne indítsa el a videót.

Aki fél a magasságtól, tényleg ne indítsa el a videót.

A Sanghaj-torony a maga 532 méterével a második legmagasabb épület a bolygón, csak az Egyesült Arab Emírségben, Dubajban található Burdzs Kalifa előzi be.

A két ismert orosz mászó, a Vagyim Makrohov és Vitalij Raszkalov úgy gondolta, a kínai torony kellemes kihívást jelent egy illegális és biztonsági eszközök nélküli kalandhoz.

Meg is mászták az építés alatt levő tornyot, sőt még a tetején levő darura is felkapaszkodtak.

Még a videó látványától is izzadni kezd a tenyerünk és kiszárad a szánk.

Bár az előkészületeknek is megvan a hangulata, a valódi izgalmak 1:30 körül kezdődnek.


Frissítés:

Időközben a hírügynökségek is megtalálták a videót. Az MTI például ma (csütörtökön) reggel ezt a hírt adta ki:
Fotósok titokban megmászták Kína építés alatt álló legmagasabb épületét

A kínai holdújév ideje alatti pihenőt kihasználva két orosz fotós titokban megmászta az építés alatt álló, akkor 603 méter magas Sanghaj Tornyot.

    A kalandról Vagyim Makhorov és Vitalij Raszkalov szerdán számolt be blogjukon, valamint töltött fel rövidfilmet különböző videómegosztó portálokra. A beszámoló szerint a páros a kínai holdújév alatti építkezési szünetet kihasználva január 31-én este indult felfelé a Sanghaj Tornyon (Sanghaj Csonghszin Tasa) felfelé, amely január 27-én "lépte túl" a 603 méteres magasságot. A két fotós külső és belső lépcsőkön, darukon, állványokon át két óra alatt ért fel az épület 120. emeletére.

    A videó tanúsága szerint különösebb biztosító berendezés nélkül útjukra induló fotósok ennél is tovább mentek, és a legfelsőbb kész emelet tetejéből kinyúló rámpákra is rámerészkedtek. Az orosz páros az egész éjszakát a magasban töltötte, és a 18 óra alatt nemcsak a város egyik jelképének számító, 432 méter magas Sanghaji Pénzügyi Világközpontot és a 370 méteres Jin Mao Tornyot örökítették meg sosem látott képeken, hanem a napfelkeltét, a felhők vonulását is dokumentálták.
    A képek és videók gyorsan elterjedtek a kínai interneten, ahol a legtöbb hozzászóló "elképesztőnek", "lenyűgözőnek" nevezte a látványt.

    Egyelőre nem tudni, hogy a torony építtetője tervez-e jogi lépést a felhőkarcoló-mászók illegális akciójának megbüntetésére.

    A párosnak nem a sanghaji volt az első kalandja, korábban a kölni dómot, a gízai piramisokat vagy a párizsi Eiffel-tornyot is megmászták.

    A 2015 elejére elkészülő, 632 méter magasságúra tervezett Sanghaj Torony elkészültekor a 600 méteres Kanton Tornyot maga mögé utasítva Kína legmagasabb épülete lesz, a világon pedig csupán a dubaji Burdzs Kalifa (Burj Khalifa) szárnyalja majd túl. A kelet-kínai metropolisz legújabb felhőkarcolója 121 emeleten összesen 381,6 ezer négyzetmétert fed majd le, irodáiban, vendéglátó egységeiben, szállodájában várhatóan 16 ezren fognak dolgozni.
.