Weöres Sándor Színház: Az ember tragédiája – Küzdelem és bizakodás (képsorozattal)

2011.01.19. 18:00

A Madách-darabot szerdán már megtekinthették a sajtó képviselői.

 Az ember tragédiája

Utolsó simításához érkezett a szombathelyi színház Az ember tragédiájával. Jordán Tamás úgy nyúlt hozzá a tragédiához, mint az építész a Hemóhoz: a főfalakat és a tartószerkezeteket meghagyta, de közben funkcióbővítést hajtott végre.

Ahogy azt már többször hírül adtuk, január 22-én adják át az új szombathelyi színházat. Az ünnepély részleteiről nem szólnánk ismét, és valószínűleg azt is tudja mindenki, hogy a nagy esemény tiszteletére egy új darab premierje, illetve díszbemutatója is zajlik.

Jordán Tamás színházigazgató Madách Imre Az ember tragédiája klasszikusát választotta erre a célra, amely első gondolatra talán túlságosan is kézenfekvő.

Ha viszont újfent megnézzük a darabot – mellyel sokan utoljára az érettségire való felkészülés jegyében találkoztak -, akkor be kell látnunk, színházavatásra nincs nagyon más lehetőség. (Esetleg ha lenne egy megfelelő helyi szerző.)

Az ember tragédiája komplex, sokrétű és sokolvasatú, egyetemes mondanivalójú darab, amely a világ drámairodalmának a krémjébe tartozik, egyben kiváló alapanyag is. Ugyanis bármennyire is egy tömbből van kifaragva, mégis bátran hajlítható, kalapálható, hegeszthető, úgy, hogy közben – csodák-csodája – a lényege mégiscsak megmarad.

Jordán Tamás és a Weöres Sándor Színház úgy nyúlt hozzá, mint az építész az egykori szombathelyi Hemóhoz. A főfalakat, a tartószerkezeteket megtartotta, de közben sok minden átalakult, hogy jobban illeszkedjen a mai kor közönségéhez, a megváltozott funkciókhoz.

Így aztán Az ember tragédiája a Weöres Sándor Színházban egyszerre klasszikus és modern. Klasszikus, mert a lényegi dolgokban, stílusában és a nyelvezetében a hagyományokat követi, ugyanakkor modern, rövidebb az eredetinél és a játékba bevonja a digitális technikát, a televíziós, filmes megoldásokat is.

Hiába no, a mai kor emberéhez nem könnyű eljuttatni az üzenetet, főleg, ha az üzenet egy hangyányival bonyolultabb, mint a reklám- vagy politikai szlogenek.

Szombathely

Mindenesetre szerdán a fotóspróba után, amikor a rendező, Jordán Tamás, és a három főszereplő Szabó Győző (Ádám), Csonka Szilvia (Éva) és Mertz Tibor (Lucifer) leül beszélgetni a sajtó képviselőivel, érezhető a feszültség rajtuk. Ennek részben az az oka, hogy éppen most jöttek le a színpadról, részben az, hogy Az ember tragédiája mint színházavató nem kis munka, és hát az sem idegcsillapító, hogy még nem érkezett meg a greenbox felvételekhez a videoháttér. (Csütörtökön biztosra ígérik.)

A színpadszéli hangulat azért inkább vidám, mint szomorú.

Az Alon megjegyzésére, mely szerint a szombathelyi interpretáció inkább a pozitívak közé tartozik, Jordán Tamás azt mondja: Nincs elvetve végképp a remény, és a madách-i végszó is azt sejteti, hogy – habár kicsi az esély, még nem dőlt el véglegesen. „Lucifer a meccset elvesztette” – ezzel egyetért velünk a rendező, mire Mertz Tibor lucireferesen hozzáteszi: „Nem baj, lesz új meccs.”
Arra a kérdésünkre, hogy vajon 2011-ben mi a darab legfőbb üzenete, Jordán Tamás azt mondja:

„Régen, amikor azt mondták, hogy Az ember tragédiájának főszereplője a nép, ezt egy nagy hülyeségnek tartottam. Aztán eltelt kis idő - játszottuk a darabot a Merlinben is – és most mélyen vallom, hogy tényleg: a főszereplő a nép. És le kell vonni a konzekvenciát, hogy – Lucifer szövegével ellentétben – hiába telik el négy és félezer év a történelemben, az emberi alaptulajdonságok egy jottányit nem változnak. Nagyon aktuális szerintem a homousion- homoiusion vitája, ahol egyetlen „i” betű miatt mennek csatába. Érvényes a londoni szín üzenete is, ahol mindeni csak törtet és a saját javát akarja, Egyiptomnak meg az a tanulsága, hogy tulajdonképpen nincs demokrácia: a nép nevet cserél, de a gazda megmarad.

Képek a szerda délelőtti próbáról:

 Az ember tragédiája

 Az ember tragédiája

 Az ember tragédiája

 Az ember tragédiája

 Az ember tragédiája

 Az ember tragédiája

 Az ember tragédiája

 Az ember tragédiája

 Az ember tragédiája

 Az ember tragédiája

 Az ember tragédiája

 Az ember tragédiája

 Az ember tragédiája

 Az ember tragédiája

.