A sikerpropagandán túl - Magyarország, 2015

2015.11.28. 07:50

A zalaegerszegi kórház 40 éves lemaradásban van. És még egy hír.

Ami a jelentősebb fejlesztéseket illeti, negyven éves lemaradásban van a zalaegerszegi kórház, de hasonlóan tragikomikus az is, hogy a barcsi kistérségben élő 16 ezer ember számára most jött el az ideje annak, hogy egészséges víz folyjon a csapból.

Két MTI-hír.

Nemcsak a betegellátás minőségét javítja, hanem évente mintegy 30 millió forint megtakarítást is jelent a Zala Megyei Kórházban pénteken üzembe helyezett új MR-készülék.

Halász Gabriella, a zalaegerszegi kórház főigazgatója úgy fogalmazott, hogy a csaknem kétezer dolgozót foglalkoztató egészségügyi intézmény felelősséggel tartozik az energiafelhasználásért is, ezért is jelentős beruházás a 740 millió forintos, európai uniós pályázati forrásból beszerzett MR-készülék. Az éves 50 ezer kilowattóra villamosenergia-megtakarítás és az öt évre biztosított karbantartás együttesen mintegy 30 millió forintos kiadáscsökkentést jelent évente a kórház számára.

Nemcsok Dénes, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium környezeti és energiahatékonysági operatív programokért felelős helyettes államtitkára úgy fogalmazott: az egészségügyi intézmények energiamegtakarítását célzó, nyáron indított programok sorában a zalaegerszegi MR cseréje példaértékű módon zajlott le a kedvezményezett és a végrehajtó szervezetek együttműködésének köszönhetően. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az új berendezés a betegellátás és a munkakörülmények színvonalát egyaránt javítja.

Vigh László, a térség fideszes országgyűlési képviselője arra emlékeztetett, hogy

a Zala Megyei Kórházban negyvenéves lemaradást pótolva valósulnak meg jelentős fejlesztések.

Említette a szívcentrum 5,6 milliárd forintos fejlesztését és a műszerbeszerzésre fordított félmilliárd forintot, amelyeket az indokol, hogy az intézmény a gyógyításban regionális szerepet tölt be.

Nagy Gyöngyi, a radiológiai osztályt vezető főorvosként beszélt arról, hogy a világ fejlettebb államaiban is csak most helyeznek üzembe olyan korszerű MR-készülékeket, mint amilyen a zalaegerszegi. Az új berendezés a korábbinál jobb képminőséget ad, akár 250 kilogrammos betegek diagnosztizálására is alkalmas, nagyobb belső átmérője csökkenti a bezártság érzését, gyerekek esetében pedig kisebb zajjal működtethető.

A berendezés próbaüzeme már megkezdődött, decembertől pedig már két műszakban fogadják ismét a pácienseket - jelezte az osztályvezető.

Egészséges ivóvizet kap ezentúl a barcsi kistérség tíz településének mintegy 16 ezer lakója.

Befejeződött ugyanis az Európai Unió támogatásával nettó másfélmilliárd forintból megvalósult ivóvízminőség-javító beruházás - írta az MTI-hez eljuttatott közleményében a Barcs és Térsége Ivóvízminőség-javító Társulás.

A fejlesztéshez az Európai Unió 90 százalékos támogatást biztosított, a fennmaradó 10 százalékot a társulás önerőből állta.

A támogatási szerződést 2013 júniusában, a kivitelezési szerződést pedig tavaly áprilisban írták alá. Az építési munkákat a Szabadics Közmű- és Mélyépítő Zrt. vezette konzorcium végezte, közösen a B BUILD & TRADE Építőipari és Szolgáltató Kft.-vel.

A most lezárult beruházással megszűnhetnek a víz minőségét kifogásoló panaszok. Legutóbb ez év nyarán volt kritikus a helyzet a térségben, amikor Barcsra és két szomszédos településre három héten át lajtos kocsival hordták a vizet, mivel baktériumfertőzöttség miatt a vezetékes víz ihatatlan volt.

A projekt részeként új, parti szűrésű törpe csápos kút épült Barcsnál a Dráva mellett. A víz onnan már új vezetéken jut el a barcsi vízműtelepre, a már megtisztított vizet pedig távvezetéken juttatják el a barcsi, a babócsai, a bolhói, a komlósdi, a péterhidai és a somogyaracsi fogyasztókhoz.

A projekt másik elemeként a drávagárdonyi vízműnél olyan komplex vízkezelő-berendezést helyeztek üzembe, amely a helyi kút vas-mangán-, arzén- és ammóniumtartalmát csökkenti az előírt mértékre. Onnan Drávagárdony, Drávatamási és Kastélyosdombó lakói kapják a vizet. Ehhez hasonló elven működő vízkezelő-berendezést telepítettek Rinyaszentkirályra is.

A munkálatok nagyságát mutatja, hogy csak Barcson 130 csomópontot cseréltek ki, és 130 kilométernyi ivóvízhálózatot mostak át. A három újonnan megépült víztisztító műből a legnagyobb a barcsi, amely naponta 3700 köbméter vizet tisztít meg.

.