Az utolsó mohikán Szombathelyen: Az Engels utca újrakeresztelkedés előtt

2013.03.24. 20:30

Cikkünk készítése közben újabb hibás utcanévtáblára bukkantunk.

Engels utca, Szombathely

Szombathelyen egyetlen utca neve emlékeztet a kommunista diktatúrára: a Paragvári és a Rohonci utat összekötő Engels Frigyes utca – az önkormányzat még nem változtatta meg a nevét, annak ellenére, hogy ezt december 31-ig meg kellett volna tennie. Ráadás: cikkünk készítése közben újabb hibás utcanévtáblára bukkantunk. 

Ez év január 1-től cég, civil szervezet, sajtótermék elnevezésében nem szerepelhet, illetve közintézmény vagy közterület nem viselheti olyan személy nevét, aki a 20. századi önkényuralmi politikai rendszerek megalapozásában, kiépítésében vagy fenntartásában vezető szerepet töltött be, de olyan kifejezést vagy szervezet nevét sem, amely a múlt századi önkényuralmi politikai rendszerrel közvetlenül összefüggésbe hozható.

A törvénymódosítást az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) szorgalmazta, annak érdekében, hogy a „kommunizmus még megmaradt szimbólumai mielőbb eltűnjenek az emberek hétköznapjaiból”.

Az IKSZ ezen kívül kampányhonlapot indított, hogy megkönnyítse a névváltoztatásra ítélt utcák számba vételét. Ezt böngészve kiderül, hogy Vas megyében a megyeszékhelyen kívül más településen is vannak olyan közterületek, amelyek nevei felett a módosító javaslat szerint eljárt az idő.

IKSZ honlap


Például Balogunyomban, Jákon és Toronyban Felszabadulás, Felsőcsatáron Néphadsereg, Celldömölkön Marx Károly, Április 4. és Ságvári utca is található, de Marx Bükön, Ságvári Csepregen is kísért még.

Az IKSZ felmérése szerint egyébként országosan ezernél is több utca nevét kell megváltoztatni.

Ez azonban eddig – törvényi rendelkezés ide vagy oda – nem csupán Szombathelyen, sok más településen sem történt meg.

Hogy ne menjünk messzire: Győr–Moson–Sopron megye napilapja, a Kisalföld március 7-ei számában megjelent cikkéből egyebek mellett megtudtuk, Dunaszigeten Április 4. és Felszabadulás utca is létezik még, a győri önkormányzat pedig annak ellenére, hogy 1991-ben és 1992-ben a rendszerváltás okán több tucat közterület nevét módosította, most 13 olyan utcanévre bukkant, amelyek „esetleg a kommunizmushoz kötődhetnek”.

Utóbbi azért említésre méltó, mert ugyan Vas megyében egyértelmű, hogy mely utcák nevei utalnak önkényuralmi rendszerre, több helyen, biztos, ami biztos alapon a Magyar Tudományos Akadémiához fordul a településvezetés, hogy megbizonyosodjon arról, szükség van-e a névváltoztatásra. (A törvénymódosítás értelmében az ilyen esetekben az MTA állásfoglalása az irányadó; de a Csornával szomszédos Farádon például olyannyira biztosra ment a közgyűlés, hogy a Május 1. utcát is átkeresztelte.)

Engels utca, Szombathely


Kíváncsiak voltunk, hogy a szombathelyi Engels Frigyes utca lakói miképp vélekednek a névváltoztatásról, illetve van-e javaslatuk az új utcanévre?

Hogy a végéről kezdjük: mini közvélemény-kutatásunkban tíz embert kérdeztünk meg (fele-fele arányban személyesen és telefonon), de mindössze egyetlen lakó vállalta névvel is a véleményét.

Eleinte fotó készítésével is próbálkoztunk, ám ezt gyorsan feladtuk; nem volt szükség nagy pszichológiai érzékre, hogy lássuk, a nyilatkozók valószínűleg akkor sem adnák az arcukat a szavaikhoz, ha elővennénk a legjobb kifogáskezelő érveinket. „Az ember nem szívesen nyilatkozik egy ilyen kérdésben” – mondta az egyik lakó, amikor megosztottuk vele a tapasztaltunkat. Mindez talán azzal függ össze, hogy a megkérdezettek (általában meglehetősen szűkszavú válaszai) szerint nincs probléma azzal, hogy Engels Frigyes nevét viseli az utca. Valószínűleg érdekes lett volna, ha találunk valakit, aki másképp gondolja.

Az már újabb cikk témájául szolgálhatna, hogy tapasztalataink hatására elgondolkodtunk azon, vajon mennyire lehetnek pontosak a közvélemény-kutató cégek politikai kérdésekben végzett kutatási eredményei?     

Engels utca, Szombathely


Többen említették még, hogy az utcanév megváltoztatása miatt a lakóknak az összes szolgáltatónál be kell jelenteniük a változást, valamint ki kell cseréltetniük az irataikat. Ezek pedig hosszas utánajárást, és nem utolsósorban anyagi befektetést igényelnek – hallottuk.

Az egyik lakó ötletet adott a probléma orvoslásához: mivel az utcában sok idős ember is lakik, az önkormányzat gyűjtse össze a lakók neveit, és a szolgáltatók részére juttassa el a listát, valamint kezdeményezze az iratok cseréjét az illetékes hivataloknál, hogy azokat ne kelljen mindenkinek egyesével felkeresnie. Egy megkérdezettnek sem volt tudomása arról, hogy a Magyar Közlöny november 23-i számában megjelentek szerint a helyzet nagyjából ez: az ingatlanok tulajdoni lapjának módosítása és az új lakcímkártya is ingyenes. Utóbbit a járási hivatal állítja ki és juttatja majd el az érintetteknek.  

A lakók azt mondják, eddig senki nem kereste meg őket azzal kapcsolatban, hogy felmérje, milyen új utcanevet szeretnének. Az általános vélemény szerint az önkormányzatnak illendő lenne kikérnie a lakók véleményét is az ügyben. Néhányan úgy tudják, az utcában élő Takátsné Tenki Mária szombathelyi tanácsnok nemrég elhunyt férje, a városszerte ismert Takáts Jenő ügyvéd a legesélyesebb névadó.

Egy 1969 óta az utcában lakó férfi ezzel kapcsolatban kifejtette: nem ismeri a névadás részleteit, de kívánatos lenne, ha az átnevezés nem válna politikai csatározások eszközévé. Szerinte az sem problémás, ha 2013-ban egy utca Engels Frigyes nevét viseli, hiszen Züricben vagy éppen Genfben is léteznek szocialistákról elnevezett utcák, így Marx és Engels utca is. Ám ha mindenképpen változtatni kell, akkor ő egy világszerte elismert magyar sportoló vagy tudományos kiválóság nevét javasolja, de azt sem bánná, ha a Haladás pálya közelsége miatt sporttal kapcsolatos elnevezés születne.

Az utóbbi gondolat más számára sem elvetendő, egy hölgy azt mondta, lehetne Pálya utca az új név. Ő 1959 óta él az utcában, ami már akkor is Engels nevét viselte, de emlékszik, eredetileg hosszabb volt az utca, a Paragvári utcán át a kórház mai területén folytatódott egészen a Gyöngyösig, s másképp is hívták, Borsics Béla utcának. (Borsics Béla, az 1856 és 1926 között élt ügyvéd utolsóként viselte a Szombathely tiszteletbeli tanácsnoka címet, többek között elnöke volt a Szombathelyi Takarékpénztárnak, az adókivető bizottságnak, Reiszig Alajossal létrehozta az első szombathelyi tejszövetkezetet, magyar királyi kormánytanácsosi címet is kapott.)

A névváltoztatással kapcsolatban megkerestünk a szombathelyi polgármesteri hivatalt is. Angyal László kommunikációs vezetőtől megtudtuk, az erről szóló előterjesztést a tervek szerint a testület várhatóan áprilisban tárgyalja majd az ügyet. A képviselőknek várhatóan több név közül kell kiválasztaniuk, hogy ki lesz Engels utódja.

Engels utca, Bolyai utca Szombathely


S miközben az Engels Frigyes utcában cikkünkhöz fotókat készítettünk, felfigyeltünk egy hibás utcanévtáblára. Ahogy az elmúlt napokban országos publicitást kapott esetben, ezúttal is hosszú lett a rövid magánhangzóból, csak a körút szó helyett ezen Bolyai János vezetékneve az, ami hibás, Bólyaiként szerepel a táblán, s korábban felhelyezett tábláról van szó. Ellenőriztük: az utca többi tábláján helyesen írták a matematikus nevét.
 

.