Digitális kultúrközpont lehet a szombathelyi huszárlaktanya

2013.02.28. 15:35

Országos hatókörű kulturális logisztikai, valamint digitalizációs központ épülhet fel a városban - jelentették be egy csütörtöki sajtótájékoztatón.

Országos hatókörű kulturális logisztikai, valamint digitalizációs központ, egy "igazi kultúrgyár" épülhet fel a volt 11-es huszárlaktanya műemléki védettség alatt álló épületeit is megújítva Szombathelyen - közölte csütörtökön Puskás Tivadar (Fidesz-KDNP), Szombathely polgármestere.

    A több mint 6,4 milliárd forintos, nagyszabású beruházás - amely a tervek szerint uniós források felhasználásával állami beruházásként 2014 végéig valósulhat meg - digitális oktatási és innovációs központot, nemzeti történelmi és ökológiai élményparkot, nemzeti huszár emlékközpontot, nemzeti közlekedéstörténeti élményparkot és látogatóközpontot, valamint egy nyugat-magyarországi kulturális logisztikai és digitalizációs központot is magában foglal.

    Az elképzelést a Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézet (MaNDA) rövidesen a Nemzeti Fejlesztési Kormánybizottság elé terjeszti és kezdeményezi, hogy az kiemelt kreatív kulturális programként valósulhasson meg - mondta a városvezető csütörtöki sajtótájékoztatóján.

Volt  orosz laktanya
Őszi séta az egykori laktanyában (kattinson a képre!)


   Puskás Tivadar tájékoztatása szerint a szombathelyi közgyűlés február 28-i ülésén megtárgyalta a volt huszárlaktanya kérdését és a felvázolt kulturális hasznosításhoz elvi támogatását adta. Erre azért volt szükség, hogy mire a Nemzeti Fejlesztési Kormánybizottság elé kerül a programtervezet, egyértelmű legyen, hogy a város támogatja az elképzelést - mondta.

    Lazáry Viktor, Szombathely kultúráért felelős alpolgármestere a program részleteit ismertetve hangsúlyozta, hogy a beruházással két ütemben olyan európai és világszínvonalú komplexum létesülhet a volt laktanya területén, amely növeli a város turisztikai vonzerejét, és több száz, nagyfokú kreativitást igénylő műszaki, tudományos és fejlesztő munkahely jön létre.

    A 19. század második felében épült huszárlaktanya hasznosításával csaknem két évtizede sikertelenül próbálkozik az önkormányzat. A 22 hektáros területen kilenc épület áll, ezek közül egyet, a volt parancsnoki épületet újította fel és használja az Apáczai Csere János Alapítvány.

    Az 1990-es évek elején egyetemi központot szerettek volna itt létrehozni, később más hasznosításra is felmerültek elképzelések, de megfelelő források hiányában egyik terv sem vált valóra.

Alon-kommentár

Talán nem árulok el nagy titkot, ha kikotyogom, hogy amíg a kollegákkal vártunk a sajtótájékoztató kezdetére, felidéztük mindazokat a laktanyával kapcsolatos bejelentéseket és tervezet, melyekből aztán nem lett semmi. Így aztán nem csoda, hogy némi szkepticizmus volt kitapintható a levegőben, miközben Puskás Tivadar és Lazáry Viktor - mint újabb „történelmi pillanat” - ismertette a terveket.

„Kicsit elkapkodták ezt a bejelentést” – fordult meg az Alon tudósítója fejében a gondolat többször a majd egyórás bejelentés közben.

Egyrészt azért, mert - ha jól vettem ki a politikusok szavaiból – bár gyakorlatilag országosan eldöntött tényről van szó, azért nem teljesen, és hát Magyarország közel sem a kiszámítható közeljövő országa, másrészt ha várnak egy kicsit, talán a részletek – ahol ügy az ördög lakozik – sem lenének ennyire képlékenyek.

Igaz, a megértjük a kormánykoalíció jó hírek iránti éhségét, illetve ezeknek az intenzív kommunikációját, de pár hetet várhatott még volna a hivatalos közlés.

Más is van itt, nem annyira ünneprontásként, mert egyelőre az ünnepnek sem a napja, sem a mértéke nem ismert, hanem inkább népi újságírói szerény megfigyelésként, amely arról szól, hogy ha valami megépül vagy nem épül meg, azt könnyű kommunikálni, könnyű rámutatni mint sikerre vagy kudarcra, hogy aztán politikai érv legyen pro vagy kontra.

Holott az esetek többségében a választópolgárokra gyakorolt előny vagy hátrány nagyon bonyolultan mutatkozik meg, legyen az egy reptér, egy autópálya, egy sportcsarnok vagy egy digitális központ.  (J. A.)

Korábban:

Őszi séta az egykori orosz laktanyában (képgaléria)

 

.