Falco: tüntetők az üzemavatón

2012.09.07. 09:58

Átadták Szombathelyen a Falco új üzemcsarnokát.

Falco

Tegnap adták át Szombathelyen a Falco új üzemcsarnokát. A tükörfényes laminált lapot gyártó üzem több mint hatmilliárd forintból, európai uniós támogatással épült fel. A cég az Új Széchenyi Terv Gazdaság Operatív Programja keretében pályázati úton több mint 1,5 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyert el az üzem építéséhez, berendezéseihez, az új termék kifejlesztéséhez és a foglalkoztatás támogatására. Ez a beruházás értékének egynegyede - közölte a cég az MTI-vel.

Az öröm a városban azonban nem osztatlan. A tegnapi projektzáró ünnepségre érkezőket demonstrálók „köszöntötték” egészségügyi maszkban, halálfejes, az „orrodat is tisztítsa, zaj, por, füstköd” feliratú táblákkal – utalva a gyár és a környékben élők környezeti konfliktusára, mellyel lapunk már többször foglalkozott. (Legutóbb a Falcó zajhatár emelésére vonatkozó kérelme kapcsán.)

Falco

A mostani demonstrációnak volt egy előzménye, a múlt héten a Falco uniós támogatásával együtt járó kötelezettségeként tartott lakossági fórum, ahonnét Novák Tibor, a zrt. igazgatótanácsának elnöke három perc után kirohant, mivel a lakók nem csak a projektről, hanem a meglévő környezetterhelésről is szerettek volna tárgyalni. Egyikük még a gyár kéményéből gomolygó füstöt (vízgőzt?) ábrázoló egy fotót is az elnök orra alá tartott, indulatos szavak kíséretében.

Falco

A mostani demonstrációra tíz főre kértek engedélyt, ennyien is gyűltek össze a gyárkapuban. A Falco egyik munkatársa rossz hírnév keltése miatt jegyzőkönyvet akart felvenni a demonstrációról, de miután a Pick-telepiek előhúzták a rendőrségi papírost, szándékától elállt.

Az öröm a városban azonban nem osztatlan.

Tér Lászlóné – a lakók érdekvédelmi szervezetének Falco által is elismert vezetője - azt mondta, hogy csendes demonstrációra gyűltek össze, jelzésnek szánják az akciót. Nem értik, hogy kaphatott engedélyt és uniós támogatást új beruházásra az a cég, amelyik környezetszennyező. A legnagyobb probléma a zajkibocsátás, amely az utcákban mért értékek szerint az éjszakai határértéket 1-9 decibellel lépi túl. Ezt már Tér László mondta, aki hozzátette, nem csak ez, hanem május óta időnként szürkés, büdös füstköd is megüli az utcákat, a levegőben pedig – gyanúja szerint - csiszolatpor égetéséből származó vegyi anyag is terjenghet. (A csiszolatpor égetésére a Falcónak engedélye van.)

További, nagyobb demonstrációkat is kilátásba helyezett, mert folyamatosan szeretnék napirenden tartani, hogy a gyár sérti az egészséges környezethez való jogukat. Tisztában vannak vele, hogy a helyzet – a gyár és a lakóterület közelségéből adódóan – nehéz. - Vagy a Falco vagy a lakótelep – jelentette ki.

Falco

Az átadóünnepségen a Falco igazgatótanácsának elnöke a tüntetőknek válaszolva elmondta, hogy az idén 80 millió forintot fordítanak zajcsökkentésre. Ennek mikéntjéről a gyár menedzsmentjét a sajtónak nem sikerült szóra bírnia (egyébként is nagyon hallgatagok, tavaly se sikerült belőlük egy szót se kihúznunk, most se), Molnár Miklós alpolgármester (Pro Savaria) viszont elmondta, hogy úgy tudja, az új létesítmény kapcsán a környezetvédelmi hatósággal egy négy éves zajcsökkentő programban állapodott meg a Falco, ez idő alatt kell 10 decibellel lejjebb vinni az éjszakai zajkibocsátást. Hozzátette azonban, hogy a lakóterületen élők akkor is érezhetik zavarónak az ipari tevékenységből eredő környezetterhelést, hogyha az nem lépi át a határértékeket.

Hende Csaba honvédelmi miniszter sem ment el szó nélkül a demonstráció mellett. A Falcót a törvények betartására hívta fel, a lakosságot pedig biztosította arról, hogy az egészséges környezethez való jogukat a törvények előírják, akárcsak azt, hogy mit kell eltűrniük. Puskás Tivadar polgármester (KDNP) pedig kijelentette: minden környezetvédelmi határértéket tartó vállalkozás működhet a városban.

A Falco csúcstechnológiát hozott Szombathelyre. Mint az az MTI-nek adott nyilatkozatukból kiderül, a tükörfényes laminált lap prémium termék. A gyárban készülő mennyiség 85 százalékát exportra tervezik. A gyártósor kapacitása 40 ezer négyzetméter. A fejlesztésnek köszönhetően 17 új munkahely jött létre. A Falco Zrt. az egyetlen hazai vállalkozás, amely forgácslapgyártóként a megtermelt alapanyagot továbbhasznosítva laminált lapokat készít.

Éves szinten faforgácslapból 450 ezer köbmétert, laminált lapból 16 millió négyzetmétert, impregnált papírból 32 millió négyzetmétert, cementkötésű forgácslapból pedig 30 ezer köbmétert tudnak előállítani.

.