Gyémántokat találtunk: A nagy füzet díszbemutatója Szombathelyen

2013.09.18. 10:45

Magyarország ezt nevezi a 2014-es Oscar-díjra. Jogosan.

A nagy füzet díszbemutatója Szombathelyen

A vasi kötődésű, Kossuth- díjas Agota Kristof írónő "A nagy füzet" című könyvéből Szász János készített filmadaptációt. Díszbemutató és közönségtalálkozó volt a Savaria Moziban.

Megelőlegeztük a bizalmat- mondta Puskás Tivadar, Szombathely polgármestere arra a vastapsra reagálva, mellyel Szász Jánost, A nagy füzet című film rendezőjét fogadta a közönség.

A nagy füzet díszbemutatója Szombathelyen

Hozzátesszük, ekkor még a mozit le sem vetítették. A kedd esti díszbemutató csordultig töltötte a Savaria Filmszínház nézőterét, a későn érkezőknek csak a lépcsőn maradt hely. Megrendítő, önelemző és értékformáló órák voltak.

A nagy füzet díszbemutatója Szombathelyen


A budapesti bemutató után a vasi megyeszékhelyen mutatták be másodszor az Agota Kristof regényéből készült adaptációt. Az írónő Kőszegen élt, majd a szombathelyi Kanizsai Dorottya Gimnáziumban érettségizett. Később Svájcba költözött és megírta A nagy füzet című könyvét, melyből most Szász János (Witman fiúk (1997), Ópium, egy elmebeteg nő naplója (2007))forgatott filmet. A mozi már a világot járja, nemrég Karlovy Vary-ban megnyerte a filmfesztivál fődíját, a Kristály Glóbuszt.

A Magyar Nemzeti Filmalapnak ez az első olyan filmje, amit támogatott, 180 millió forinttal. Az elmúlt években kevés magyar film készült. A rendező később elmondta, a helyzet koránt sem egyszerű, nehéz dolga van annak, aki ma Magyarországon filmezésbe fog.

A nagy füzet díszbemutatója Szombathelyen


A nagy füzet komoly mentális és morális erőpróba. A mű azt vizsgálja, hogyan lehet túlélni és megélni a II. világháború szélsőséges körülményeit. Egy anya vidékre menekíti fiait, nagyanyjukhoz, a „boszorkányhoz”. A gyermek ikerpár szemszögéből láttatja a történetet, akik felnőtteket megszégyenítő érettséggel néznek farkasszemet a helyzettel. Mit jelent a ragaszkodás, az akarat, a fájdalom, vagy a család egy olyan világban, ahol csak magára számíthat az ember? A fiúk egy nagy füzetbe jegyzik le, amit láttak, átéltek, éreztek: hidegen és nyersen.

Régi szerelem -ha már lehet ennek nevezni - a történetet Szász János szerint, bár sokan vártak arra, hogy a könyvet megfilmesítsék. A Trilógiára - melynek első része A nagy füzet - sokan pályáztak, a rendező lehetetlen filmes vállalkozásnak tartja a többi rész elkészítését.

A nagy füzet díszbemutatója Szombathelyen


Szász János személyesen is ismerte az írónőt, akit egy nagyon boldogtalan asszonyként jellemezett. Szerinte saját magába élt bezárva, gyűlölte a férfiakat (köztük a férjét, aki 1956-ban elhurcolta Magyarországról). Nem szeretett élni – mondta Szász. Agota Kristof 2011-ben hunyt el.

A forgatókönyv nem követi hűen a könyvet, bár törekedtek a pontosságra. Fontos kérdésköre a műnek, hogy a gyerekek lelke mikor romlik el. Közben pedig ez a felnőtt társadalmat analizáló alkotás, tükör mindenkinek. A vulgarizmusával, a lehetetlenségével, az erőszakával és a minimalista kegyetlenségével együtt.

A nagy füzet díszbemutatója Szombathelyen


„Én fel akarok sétálni a nézőkkel együtt egy szakadék szélére. Lenézünk, kicsit meglököm őket, ők zuhannak, de én nem ugrom”- mondta Szász János. Lényeges, hogy nem láttat mindent a filmben, hagyja, hogy a félbehagyott gondolatokat a néző képzeletvilága tegye egésszé.

A szereplők megtalálása idegőrlő folyamat volt. Molnár Piroska mint nagymama az origója a történetnek. Amikor a Gyémántokra bukkant - értette ezt a rendező Gyémánt Andrásra és Gyémánt Lászlóra, az ikrekre- érezte, hogy jó úton jár. A magyar gárdán kívül nagy külföldi nevek is feltűnnek: Ulrich Matthes (A bukás, Hitler utolsó napjai), Ulrich Thomsen (Születésnap). Tovább Christian Berger (A fehér szalag) operatőr gazdag emócióval bíró munkája nagyban rányomta a bélyegét a filmre.

A film értékelése: 10/10

.