A választások általános eredményeiről már részletesen beszámoltunk a választás éjszakáján. Most röviden egy érdekes részkérdést, a nők és a civil szervezetek Vas megyei városokban való szereplését tesszük nagyító alá.
Civilek és nők
Úgy tűnik ennek a választásnak a civil szervezetek lettek a vesztesei, az emberek – a választási eredményeket nézve – jobban bíznak a politikai pártokban, mint a civil szervezetekben. Szombathelyen egyetlen civilségét hangoztató szervezet indult, az Együtt Szombathelyért Egyesület (ESZE), amely egyetlen mandátumot sem szerzett, sőt a legtöbb helyen a négy évig a közgyűlési munkában egy képviselővel (Gyimesi József, ex-fideszes honatya) résztvevő szervezetre még a két új párt, az LMP és a Jobbik is rávert. Így most a civilségét hangoztató szervezet valóban civilként, kívülről mondhat véleményt a város munkájáról. (Az a civil, ugyanis, aki bent ül a közgyűlésben és dönt, az már nem civil, legfeljebb pártonkívüli.)
A nők sem arattak nagy babérokat a vasi megyeszékhelyen. Igaz, a 68 induló között mindössze 10 hölgyet találunk. Legtöbbet az ESZE indította, őt főt, kettőt a Jobbik, a másik három párt egyet-egyet. A fideszes jelölt jutott csak be a közgyűlésbe.
Kőszegen is rendkívül gyengén szerepelt az Alpokalja Zöldek nevű civil szervezet, polgármesterjelöltjük alig több mint kétszázaléknyi voksot szedett össze.
Celldömölk a kivétel: a CSÖCE legyőzte a Fideszt
Celldömölk a vasi városok közül az egyetlen, ahol alaposan kikapott a Fidesz, talán azért, mert itt nem az MSZP volt az alternatíva. Celldömölkön mind a 8 egyéni körzetet a Cselekvő Összefogás Celldömölkért nevű formáció vitt, a Fidesz csak vigaszágon jutott be. A polgármestert, aki korábban az MSZP színeiben indult, is ez a szervezet adja Fehér László személyében, aki alaposan megszorította ellenfelét, a fideszes Fonyó Robertát. Itt jutott be a legtöbb hölgy is, a 13 tagú testületben 5 nő ülhet.
Szentgotthárdon viszont jobban bíznak a választók a független jelöltekben, mint a pártokban, mindössze két fideszes képviselő jutott be a hat függetlennel szemben, és a polgármester is pártonkívüli lett. Bár, ahhoz képest, hogy az előző választásokon két fideszes képviselő volt, és a polgármester, ez nem nagy változás.
A másik kivétel: Vasvár
Az azért megfigyelhető, hogy minél kisebb a lélekszáma egy településnek, annál kevesebb jelentőséget tulajdonítanak az emberek a pártoknak a helyi politikában, annál nagyobb a függetlenek aránya. (A kistelepüléseken pedig általában csak függetlenek indulnak.) Ez alól a vasi városok közül Vasvár a kivétel, itt a hat mandátumból négy jutott pártnak (Fidesz) és kettő független képviselőnek. A polgármester is fideszes lett, ráadásul nő, úgyhogy a vasi kisváros ebből a szempontból is kilóg a sorból.
Ha az összes megyei települést végignézzük, azt is látjuk, hogy a zömmel a kisközségekben választottak polgármesternek nőt, és a testületbe is nagyobb eséllyel jutnak be hölgyek. (Valószínűleg nagyobb arányban is jelentkeznek.)
A megyei közgyűlésben egyetlen nő sincsen, és nem díjazták a Patyi Elemér mozgalmát, a Szolidaritás a Vidékkel Mozgalom egyetlen mandátumhoz jutott a közgyűlésben.